UWAGA!

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca stycznia

 Elbląg, Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca stycznia
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Do 31 stycznia został przedłużony termin korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Tak jak wcześniej mogą z niego skorzystać rodzice dzieci do lat 8, gdy zamknięto żłobek, klub dziecięcy, przedszkole czy szkołę, do której uczęszcza dziecko. Świadczenie przysługuje także rodzicom starszych dzieci, które mają orzeczoną niepełnosprawność, a placówka do której uczęszczają jest zamknięta z powodu COVID-19.

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również wówczas, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii COVID-19. Ze świadczenia mogą skorzystać również rodzice dziecka w sytuacji np. kwarantanny czy izolacji niani, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą - mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim

 

Opieka nad dziećmi niepełnosprawnym

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko, ale również w przypadku ich otwarcia, gdy placówki te nie mogą zapewnić opieki, albo gdy niania lub dzienny opiekun nie może sprawować opieki z powodu COVID-19, przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku:

- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,

- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Podobne zasady dotyczą rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad nią, gdy ich placówka jest zamknięta, albo nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

 

Kiedy zasiłek nie przysługuje

Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.

Jak uzyskać świadczenie?

- Nie zmieniły się też zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Wzór oświadczenia można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl - informuje rzeczniczka.

Natomiast osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

 

Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • a co na to Simon i mama Madzi?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  przepraszam(2021-01-19)
 • A kto spłaci te historyczne zadłużenie Polski? Mam nadzieje że media i każdy który na forach publicznie straszył pandemią "smierci"
 • @tjaa - Podwyższy sie podatki. A tymczasem Szwecja wczoraj wrzuciła na SCB aktualizację zgonów za 2020.Wzrost śmiertelności w porównaniu ze średnią za 5 ostatnich lat wynosi niecałe 5%, natomiast w Polsce jest to ponad 20%. Wnioski niech każdy sam sobie wyciągnie.
 • Zasiłek opiekuńczy powinien być tylko dla zaszczepionych rodziców. I jest napewno ta nowa szczepionka jest bezpieczna - ja wierzem Panu Sutkowskiemu z telewizora bo taki przystojny i elokwentnym. Zawijam kiece i lecem po szczepionkem coby Jande i sąsiadkę wyprzedzić
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Emerytka(2021-01-19)
 • Ciekawe który pracodawca przyjmie z powrotem pracownicę która od pół roku przebywa na opiekuńczym. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  ciekawy(2021-01-19)
 • Mówią na mieście że ZUS zmusza pracowników do testów na kowid, że niby na własną prośbę to robią, ale jak nie to. .. .Gdzie tu praworządność i przestrzeganie prawa. Ale już nie długo. Najpierw rzad pójdzie siedzieć a później zejdzie to piętro po piętrze w dół.
 • Akurat testy to nic strasznego, może być tak że silny organizm bez wyraźnych objawów zaraża słabszych, którzy kolejno odpadają a pamiętajmy o ty że pierwsze dzieci z probówki są teraz w wieku 20-30 lat i wszystko na to wskazuje, że są słabe.
Reklama