UWAGA!

Dwa budynki, jeden dojazd i mały problem

 Elbląg, Wjazd do budynku przy ul. Królewieckiej od podwórka
Wjazd do budynku przy ul. Królewieckiej od podwórka (fot. Michał Skroboszewski)

- Obawiamy się, że zostaniemy pozbawieni dojazdu do naszego budynku. Sąsiedzi otrzymali zgodę na wykupienie od miasta gruntu, z którego my od lat korzystamy – zwrócili się do naszej redakcji mieszkańcy budynku przy ul. Królewieckiej 116. Urzędnicy i mieszkańcy sąsiedniego budynku uspokajają. - Będzie ustalona służebność przejazdu przez tę działkę – zapewniają.

Do budynku przy ul. Królewieckiej 116 można dojechać tylko od ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Prowadzi do niego gruntowa droga, obok której jest płot, wyznaczający około 300-metrowy teren użytkowany do tej pory przez mieszkańców z ul. Królewieckiej.

- Ten teren za płotem, przylegający do naszego budynku, jest przez nas użytkowany od lat. Dlatego ze zdziwieniem odebraliśmy informację, że wspólnota z sąsiedniego budynku chce część tego terenu wykupić. Nikt z władz miasta nie zapytał nas, czy my też byśmy nie chcieli z takiej propozycji skorzystać – mówi mieszkaniec budynku przy ul. Królewieckiej.

Mieszkańcy przy ul. Curie-Skłodowskiej 3-5 chcą wykupić działkę sąsiadującą z ich budynkiem, bo m.in. nie mają gdzie parkować aut.

- Chcieliśmy ją od miasta wydzierżawić, ale w urzędzie usłyszeliśmy, że w grę wchodzi jej kupno z 95-procentową bonifikatą. Skorzystaliśmy z tej propozycji. Nie wiemy jeszcze, jak to wszystko zagospodarujemy. Trwają ustalenia – mówią mieszkańcy ul. Skłodowskiej-Curie, których spotkaliśmy na miejscu.

Prezydent Elbląga wydał już zgodę na sprzedaż działki wspólnocie przy ul. Słodowskiej-Curie. Mieszkańcy z budynku przy ul. Królewieckiej 116 nie mogą tego zrozumieć.

- Obawiamy się, że zostaniemy pozbawieni dojazdu do naszego budynku, do garażu. Jedyny dojazd, jaki jest możliwy, to właśnie od strony Skłodowskiej-Curie przez drogę, która teraz będzie własnością sąsiadów – martwią się. - Dlaczego nikt nie pomyślał w urzędzie, by podzielić tę działkę na dwie mniejsze – by jedną część moglibyśmy wykupić my, a drugą – sąsiedzi? - pytają.

- Na pewno nie pozbawimy dojazdu sąsiadów. Przy sprzedaży działki będzie ustanowiona służebność przejazdu – zapewniają mieszkańcy z ul. Skłodowskiej-Curie.

Podobnie zapewniają urzędnicy, którzy przysłali nam w odpowiedzi na nasze pytania informację, że obie wspólnoty były informowane o całej procedurze pisemnie.

  Elbląg, Wjazd na teren obu wspólnot od ul. Skłodowskiej-Curie
Wjazd na teren obu wspólnot od ul. Skłodowskiej-Curie (fot. Michał Skroboszewski)

- Po dokonaniu analizy przedmiotowego terenu oraz biorąc pod uwagę interesy każdej ze Wspólnot Mieszkaniowych, jak i właściciela dz. nr 188/28 (na którym posadowiony jest garaż), uzgodniono, iż najbardziej zasadnym było wydzielenie części działki nr 188/31 (aktualnie jest to działka nr 188/32), na rzecz WM ul. M. Skłodowskiej-Curie 3-5 z dwóch powodów. Wspólnota Mieszkaniowa ul. M. Skłodowskiej-Curie 3-5 posiada działkę wydzieloną wyłącznie po obrysie budynku, w takim wypadku właścicielom lokali ww. budynku, przysługuje roszczenie o nabycie prawa własności nieruchomości przyległej, która wspólnie z działką pod budynkiem, spełniać będzie wymogi samodzielnej działki budowlanej. WM ul. Królewieckiej 116 posiada teren przyległy – działkę niezbędną do obsługi budynku, a co za tym idzie stanowiącą samodzielną działkę budowlaną. W związku z powyższym przedmiotowej Wspólnocie nie przysługuje roszczenie o nabycie działki przyległej – wyjaśnia Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. I dodaje: - Ze względu na przeprowadzone w listopadzie 2020 r. prace związane z odnową nawierzchni jezdni i chodników przy ul. M. Skłodowskiej-Curie, nie ma możliwości zlokalizowania nowego czy też poszerzenia już istniejącego zjazdu z drogi publicznej. Dojazd do obu wspólnot winien odbywać się jednym wspólnym zjazdem (przez nowo wydzieloną działkę – 188/32). Nadmieniamy jednocześnie, iż ani WM ul. Królewieckiej 116, ani właściciel garażu zlokalizowanego na działce nr 188/28 nie zostaną pozbawieni dojazdu, ponieważ przy sprzedaży działki nr 188/32 zostanie na niej ustanowiona służebność przejścia i przejazdu dla każdoczesnego właściciela działek nr 188/29 i nr 188/28.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Sprawa dla reportera. Gdzie jest Kaszewiak.
 • My, wyszczepieni powinniśmy zwalczać niewyszczepionych jak wściekłe psy, bo są oni głupi, zacofani i chcą nas wszystkich pozarażać. Zaraz, zaraz. .. To po co w takim razie daliśmy się wyszczepić???
 • A na końcu wpadnie Bayerfull i śpiewamy "bo wszyscy polacy to jedna rodzina"trzymając się za rączki.
 • Mieszkańcy Królewieckiej 105,107,109 i111 też zostali pozbawieni dojazdu przez to, że właściciel nieruchomości nr 115 zagrodził przejazd. Prawdopodobnie miał takie prawo (nie jestem stroną, wiem ze słyszenia mieszkańców)i nie mają jak dotrzeć do swoich garaży lub dojazd jest utrudniony. Nie chcę pomijać faktu, że dojazd ciężkiego sprzętu ratowniczo-gaśniczego nie jest możliwy w ogóle. Gdy nie było budynku 105 to dojazd był możliwy. Budynek jednak powstał i nikt z urzędników nie zainteresował się stanem faktycznym okolicznych działek aby dojazd mógł być możliwy ? Dojazd od strony budynku 103 na pewno nie jest na rękę każdemu. Dojazd jest w fatalnym stanie, jest mało miejsca a mieszkańcy 103 mają hałas spowodowany dodatkowym przejazdem samochodów. Słyszałem wiele od mieszkańców i rozkładają ręce bo nie wiedzą co mogą zrobić żeby dojazd był tam gdzie zawsze czyli na tyłach budynku Królewieckiej 115.Nikt nie zrobił służebności przejazdu na tej działce ? Może redakcja lub ktoś zajmie się tematem ?
 • Walka o parking (2021), reż. W. Wróblewski, horror społeczno-polityczny i dramat na autentycznych faktach. [Kiedyś ludzie walczyli o ziemię i samice, potem o ropę i inne surowce, potem o lebensraum, teraz walczą o parkingi. A za chwilę będą o wodę. ] Hashtagi: #WalkaOogien, #wincyjParkinguf, #PlanetaMalp
 • na wstępie przy sprzedaniu garażu następny właściciel może nie dostać tej służebności, a znając rzeczywistości to własciciel spornej działki dostanie zgodę na jakąś budowę i wam się skończy ta służebność
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  karol57(2021-09-28)
 • pieniądz i tyle w temacie
 • @geniuszu - ale ty idiota jesteś
 • Wystawić na licytację, kto da więcej będzie miał.
 • @Bas-1945OE - Idiotami są twoi starzy, frajerze
 • Ja nie rozumiem jaki problem mają mieszkańcy królewieckiej 116 przecież działka może mieć swój dojazd ze Skłodowskiej albo Królewieckiej tylko należy go utwardzić na własny koszt. Natomiast budynek 3-5 powinien mieć prawo wykupu działki na granicy budynku.
 • 95% bonifikata. Nie wiem z jakiego tytułu. Ze sporną działką graniczą dwie inne działki, które mają właścicieli. Gdy jeden z nich zechce kupić graniczącą działkę drugi z automatu powienien dostać zawiadomienie o tym i organizowany jest przetarg. Kupuje ten kto da więcej, albo szukacie innego rozwiązania. Sprawa pewnie ma drugie dno. .. .że procedury zostały ominiętę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  kierowca z bombowca(2021-09-28)