UWAGA!

„Dzięki temu możemy czuć swoją tożsamość”

 Elbląg, „Dzięki temu możemy czuć swoją tożsamość”
(fot. Mikołaj Sobczak)

- To jest niezwykle ważne, bo dzięki temu możemy czuć swoją tożsamość, wiedzieć, że gdzieś przynależymy i nie czuć się obco. Możemy przekazywać naszą wiarę swoim dzieciom, a dziadkowie swoim wnukom, my tu jesteśmy od pokoleń - mówi pani Bogumiła podczas sobotniej (22 czerwca) uroczystości konsekracji cerkwi greckokatolickiej przy ul. Traugutta w Elblągu. Zobacz zdjęcia.

O tym, czym jest i na czym dokładnie polega konsekracja cerkwi greckokatolickiej, pisaliśmy kilka dni temu. Dziś na uroczystości pojawili się były i obecny prezydent Elbląga, księża i biskupi, mieszkańcy oraz wierni z innych miast, chcący wziąć udział w ceremonii.

- To bardzo duże wydarzenie - mówi przejęta pani Krystyna, która przyjechała z Ostaszewa specjalnie na konsekrację. - Miałam już okazję zobaczyć cerkiew wcześniej, jestem pod ogromnym wrażeniem jej wystroju, zwłaszcza wnętrza. To naprawdę ważny dzień.

Dlaczego konsekracja ma tak duże znaczenie dla grekokatolików? O tym opowiedziała pani Bogumiła z Elbląga, która na uroczystość przyszła razem z rodzicami i dziećmi.

- To jest niezwykle ważne, bo dzięki temu możemy czuć swoją tożsamość, wiedzieć, że gdzieś przynależymy i nie czuć się obco. Możemy przekazywać naszą wiarę swoim dzieciom, a dziadkowie swoim wnukom, my tu jesteśmy od pokoleń - mówi z uśmiechem. - Byłam już wcześniej na konsekracji, między innymi w Giżycku. Nasza cerkiew jest przepiękna i super jest zapraszać tu ludzi z całej Polski, spotkałam dziś kolegów z innych miast. Naprawdę możemy się szczycić tym, że mamy piękną cerkiew - dodaje.

Podczas uroczystości cerkiew wypełniła się wiernymi, którzy w podniosłej atmosferze wspólnych modlitw i śpiewów obserwowali rytuał poświęcenia ołtarza.

- Świątynia wschodnia, cerkiew, ma być syntezą trzech sztuk, architektury, malarstwa i śpiewu - mówi ksiądz Juliusz Krawiecki, który na konsekrację przyjechał z Bartoszyc. - Jestem tu dziś, bo musiałem, chciałem i powinienem.

Podczas uroczystości śpiewał męski chór Żurawie. Nie zabrakło bogatej ikonografii, kluczowej dla tradycji bizantyjskiej. Księża trzykrotnie umyli ołtarz (wodą święconą, wodą różaną oraz winem), a następnie również trzykrotnie, wraz z chętnymi wiernymi, odbyli procesję wokół świątyni (dwa razy w prawą stronę i raz w lewą stronę).

- To ogromne wzruszenie dla grekokatolików, bo tyle lat czekaliśmy, żeby mieć większą cerkiew, żeby się w niej modlić, to jest przeżycie duchowe - mówi poruszona pani Marta z Elbląga, która razem z rodziną stara się co niedzielę uczestniczyć w liturgiach.

Po procesji nastąpił kulminacyjny moment konsekracji cerkwi, czyli umieszczenie relikwii w ołtarzu. Od tej chwili cerkiew jest oficjalnie poświęcona. Po uroczystej ceremonii dla zebranych została odprawiona tradycyjna liturgia.

Anna Malik

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama