UWAGA!

Elblążanki w ciąży bezpłatnie wypożyczą sprzęt do badania KTG

 Elbląg, Elblążanki w ciąży bezpłatnie wypożyczą sprzęt do badania KTG
fot. pixabay

Urząd Miejski w Elblągu rozpoczął projekt mobilnego badania KTG. Kobiety po 35 tygodniu pojedynczej ciąży i których ciąża jest zagrożona, mogą bezpłatnie wypożyczać sprzęt umożliwiający rejestrowanie zapisów KTG w dowolnym miejscu i czasie, zwłaszcza w warunkach domowych. Gdzie i na jakich zasadach można takie urządzenie wypożyczyć?

Od października w Elblągu działa program "Mobilne KTG". Miasto kupiło dziesięć przenośnych urządzeń Pregnabit, pozwalających na badanie akcji serca płodu, tętna mamy oraz zapis czynności skurczowej mięśnia macicy. Urządzenia są wypożyczane ciężarnym kobietom, badanie wykonają one samodzielnie w domu. Tak zebrane dane przekazywane są bezprzewodowo do Medycznego Centrum Telemonitoringu, obsługiwanego przez personel medyczny.

- Jest to program pilotażowy, uruchamiany wspólnie z firmą Nestmedic S.A., która będzie go monitorowała w zakresie telemedycyny. Jesteśmy trzecim samorządem w Polsce, który taki projekt wprowadza. W tej sprawie podjęły działania samorządy Wrocławia oraz Kurowa (powiat puławski). Koszt przedsięwzięcia to 6,5 tys. zł – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Przenośne urządzenie KTG będą mogły wypożyczyć do domu panie, które są po 35 tygodniu ciąży, a która jest zagrożona. Nie może być to też ciąża mnoga.

- Informacje do Medycznego Centrum Telemonitoriugu są przekazywane przez 24 godziny, przez 7 dni w tygodniu. Pomoc polega na tym, że pani w ciąży, która korzysta z urządzenia są udzielane porady. Jeśli jest taka potrzeba, to zespół z ośrodka telemedycyny wzywa karetkę, aby przetransportować kobietę do szpitala. To program kierowany do pań w pojedynczej ciąży, po 35 tygodniu i ciąża ta jest zagrożona. Uważam, że każda kobieta, która skorzysta z programu będzie się czuła bezpieczniej pod takim nadzorem – mówi Michał Missan, wiceprezydent Elbląga

Co należy zrobić, aby skorzystać z programu?

- Weryfikacja wstępna odbywa się w Departamencie Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Elblągu. Należy zadzwonić pod numer 55 239 30 28 i pracownik departamentu zada trzy pytania wstępne: czy jest pani mieszkanką Elbląga, czy ciąża jest pojedyncza, i który jest to tydzień ciąży. Potem pani dostanie namiar telefoniczny do Medycznego Centrum Telemonitoringu. Tam zostanie przeprowadzona szczegółowa ankieta przez personel medyczny. Ciężarna dowie się, w jaki sposób będzie dostarczone urządzenie, jak i z jaką częstotliwością będzie miała z niego korzystać – wyjaśnia Monika Kurpanik, dyrektor Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych.

 

Pod numer telefonu 55 239 30 28 można dzwonić od poniedziałku do piątku w godz. 9-13.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • komuś czy od kogoś???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  zenobiusz(2021-10-05)
 • Ciekawe kiedy to brutalne państwo stworzy prawdziwy program zachęty do posiadania dzieci. Tak, żeby te dzieci miały perspektywy godnego życia. Nie kiełbaskę wyborczą zwaną coś tam plus - ceny w górę.
 • Jak wódz stworzy Lebensborn
 • A kto będzie interpretował to badanie????!!! Sama pacjentka?!
 • @ciekawa - A Pani wie co to jest KTG?
 • Żadne pieniądze nie zachęcą do posiadania większej ilości dzieci bo ważniejsze jest posiadanie smartfona, tipsów i Golfa z 1982 roku.
 • Jak się likwiduje oddział położniczy to trzeba teraz rozdawać rejestratory KTG
 • "bo ważniejsze jest posiadanie smartfona, tipsów i Golfa"- Bo orle, żyjemy w takich czasach, że chcielibyśmy żyć godnie i dać też dzieciom godne życie. Żyjemy w cywilizowanym kraju, czy nie? To, że ksiądz na kolędzie mówił, ze jadł chleb z cukrem i było ich ośmioro, nie jest argumentem. Wiadomo, że księża lubią jak jest bieda i dużo dzieci. Dzietność maleje, bo nadzieje na uczciwy dostatni kraj już umierają, a nie z wygodnictwa. Każdy myślący rodzić chce, by jego dzieci żyły godnie, w Polsce tak się nie da. .dlatego mało dzieci nawet z pincetplusem!
 • By odpowiedzieć na te trzy pytania, wpierw trzeba udać się do lekarza, no chyba że tatuś ginekolog amator postawi diagnozę. Tak lekką rączką wydaliście 65 tys. , skąd taka kwota ?podczas gdy na stronie firmy Pregnabit cena takiego urządzenia to 4 tys. zł netto za sprzęt i 730 zł miesięcznie za 30 zapisów badań w pakiecie. Nie lepiej było dofinansować IN VITRO, byłoby więcej pożytku. NFZ póki co pokrywa wszystkie badania i diagnostykę ciężarnych. Zebrane przez urządzenie dane przekazywane są do Medycznego Centrum Telemonitoringu (MCT), gdzie wykwalifikowany personel medyczny dokonuje ich analizy. Jest to możliwe dzięki wbudowanej karcie SIM. Grabicie sobie, a wybory niebawem.
 • @wyborcza - In Vitro, jest dla polskiego kleru be, bo z In Vitro, rodzą się dzieci bardzo chciane przez rodziców nie mogących mieć potomstwa, wręcz wymarzone. Natomiast takie z przypadku dzieci są dla kleru lepsze - a szczególnie te, w biednych rodzinach.
 • Fotele ginekologiczne też rozdajcie - niech pacjentki badają ich partnerzy czy koleżanki. .. .zamiast inwestować w oddziały połoznicze, to 10(serio, DZIESIĘĆ, wow)KTG rozdacie? pomijając ten fakt, to w ogóle po co?? Jak ciąża zagrozona, to do szpitala. A jak ciężarna ma widzieć, czy na pewno wszystko OK? Nie jest specjalistką! A sprawdzić musi lekarz, no i dostępne powinny być dla wszystkich, a nie tylko 10 wybranych. .. A może USG też dacie? Niech pacjentki same oceniaja, czy przepływy OK. .. .Niech w każdej przychodni będzie KTG, dostępne dla wszystkich ciężarnych ! Dofinansujcie IN VITRO, badania prenatalne! jak Missan coś wymyśli, to tylko płakać :(
 • @wyborcza - Bo pierwsze - 6,5 tys. a nie 65 tys. Po drugie - chyba każda kobieta w ciąży wie w którym jest tygodniu, czy jest to ciąża pojedyncza. .. Wie też chyba czy jest mieszkanką Elbląga. Lekarz do tego nie jest potrzebny.
Reklama