UWAGA!

Ginekologia przeprowadza się do Szpitala Wojewódzkiego

 Elbląg, O planowanych zmianach w Szpitalu Miejskim mówili (od lewej): dyrektor Mirosław Gorbaczewski, wiceprezydent Michał Missan i wicedyrektor szpitala Jacek Wójcik
O planowanych zmianach w Szpitalu Miejskim mówili (od lewej): dyrektor Mirosław Gorbaczewski, wiceprezydent Michał Missan i wicedyrektor szpitala Jacek Wójcik (fot. Anna Dembińska)

Ginekologia ze Szpitala Miejskiego ma zostać przeniesiona i połączona z analogicznym oddziałem w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Taką samą drogę tylko w odwrotnym kierunku ma pokonać pediatria, ale później, kiedy zakończy się remont i rozbudowa Szpitala Miejskiego. Dyrektor miejskiej placówki Mirosław Gorbaczewski wyjaśniał powody i zasady tych zmian.

Oddział pediatryczny z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu ma zostać przeniesiony do Szpitala Miejskiego natomiast „miejska” ginekologia ma znaleźć swoje miejsce w szpitalu wojewódzkim. Pisaliśmy o tym tutaj. Dziś (16 września) w Szpitalu Miejskim wiceprezydent Elbląga Michał Missan i dyrektor szpitala Mirosław Gorbaczewski przedstawili wstępne szczegóły.

- Chcemy optymalizować usługi medyczne w mieście. Wpisuje się to w inicjatywy rządowe. Projekt ustawy o funduszu medycznym przewiduje środki na racjonalizację rozmieszczenia poszczególnych specjalności, koncentracji kompetencji, infrastruktury i kadr, wsparcie procesów racjonalizacyjnych. Jeżeli ustawa przejdzie przez parlament, to będziemy już przygotowani, aby aplikować o te środki – wyjaśniał wiceprezydent Elbląga Michał Missan.

- Zgodnie z mapą potrzeb zdrowotnych w naszym województwie, jeżeli w odległości mniejszej niż 40 kilometrów jest inny szpital o podobnym charakterze, czyli np. szpital, w którym jest oddział ginekologiczno-położniczy, należy rozważyć konsolidację tych usług – dodał Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego w Elblągu.

Co to oznacza dla pacjentów? Pacjentki ginekologii będą musiały korzystać z usług Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. W najbliższym czasie będzie w nim otwarty nowy trakt porodowy.

- Wszelkiego rodzaju działania powodujące pewne zmiany budzą wśród mieszkańców i pracowników wiele niepokoju. Chciałbym wszystkich państwa zapewnić, a w szczególności elblążanki, panie, które dotychczas korzystały z naszych usług, że w wyniku naszych działań żadna elblążanka nie będzie musiała korzystać z usług medycznych poza Elblągiem, wszystkie panie będą zaopiekowane na najwyższym poziomie – przekonuje Mirosław Gorbaczewski.

Konsolidacja oddziałów ma rozpocząć się od 1 stycznia 2021 r. Wojewódzki Szpital Zespolony musi uzyskać zgodę swojego organu prowadzącego, czyli zarządu województwa, na taką operację. Szpital Miejski analogiczną zgodę - prezydenta Elbląga - już ma. Potem przyjdzie czas na rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Chcemy, żeby kontrakty z NFZ poszły za przenoszonymi oddziałami – mówił dyrektor Szpitala Miejskiego.

Zmiany dosięgną także pracowników. Osoby zatrudnione w Szpitalu Miejskim na umowę o pracę na oddziale ginekologiczno-położniczym (ok. 20 położnych) przejdą do pracy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Inaczej ma się sprawa w przypadku lekarzy zatrudnionych na kontraktach.

- Kontrakty są zawarte do końca 2020 r. Nowe konkursy na kontrakty na tym oddziale w przyszłym roku nie będą ogłaszane – wyjaśnia Małgorzata Adamowicz, rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego.

W praktyce oznacza to, że lekarze będą musieli rozmawiać z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w sprawie ewentualnego zatrudnienia. Szczegóły ze strony WSZ nie są na razie znane.

Szpital Miejski czeka wielka przebudowa. W części przy ul. Komeńskiego znajdą się oddziały zabiegowe, chirurgia dziecięca, pediatria (połączony oddział z pediatrią ze Szpitala Wojewódzkiego), ortopedia, zostanie wybudowany nowy blok operacyjny. Przy ul. Żeromskiego znajdą się oddziały rehabilitacji i psychiatryczne.

- Gdyby oddział ginekologiczno-położniczy miał zostać w Szpitalu Miejskim, musielibyśmy wybudować nowy trakt porodowy. To jest koszt kilkunastu, może kilkudziesięciu milionów złotych, w sytuacji kiedy szpital wojewódzki właśnie takie środki wydał i ma jeden z najnowocześniejszych traktów w całym regionie – mówił Mirosław Gorbaczewski.

Dopóki w Szpitalu Miejskim będzie trwał remont, oddział pediatryczny nie zmieni swojej lokalizacji.

- Dopóki będzie remont, planujemy, żeby oddział pediatryczny był naszym „wysuniętym punktem” w Szpitalu Wojewódzkim. Nie będziemy go przenosić do gorszych warunków. Chcielibyśmy, żeby pediatria funkcjonowała w Szpitalu Wojewódzkim dopóki nie przygotujemy bardzo dobrych warunków lokalowych, sprzętowych, diagnostycznych. Tak żeby przeniesienie nastąpiło do jak najlepszych warunków – wyjaśniał dyrektor Szpitala Miejskiego.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Za komuny przynajmniej był porządek. Teraz sam nie wiedziałbym gdzie isc gdybym ciężko zachorował.
 • Zaraz z miasta wyjadą lekarze
 • Przestańcie czarować i robic restrukturyzację kosztem nas pacjentów. Dlaczego w szpitalach w Elblągu nie ma wszystkich oddziałów tylko by się leczyć trzeba jechać do olsztyna. Są te równorzędne miasta czy upodlony i kat. Co nie widzicie tego że olsztyn wkracza w każdą dziedzinę życia w Elblągu. Nie można podjąć żadnej decyzji bez zgody olsztyna. WON Z olsztynem i tym województwem. Kiedy będą otwarte przychodnie NFZ a nie część pracuje a część bimba.
 • @Art :) - Nie ma co chodzić do szpitala bo takie wirusy zaraz wmówią ze aż strach pomyśleć
 • Za dużo biur w szpitalu wojewódzkim od podziemia do ostatniego piętra. A w pokojach po kilkanaście osób. Co myślicie że nie widzimy jaka ilość biurokratow i gdzie idzie.
 • Weźcie się za porządki w UM bo za dużo was tam siedzi!!!
 • Nowy szpital musi być wybudowany w Elblągu. A NIE DZIADOWANIE.
 • My mieszkańcy chcemy także optymalizować usługi urzędu, prezydenta, i zaczniemy może także od konsolidacji, a potem przejdziemy do standaryzacji? A tak na marginesie to dlaczego urząd jest zamknięty, i dlaczego urzędnicy pobierają pełne wynagrodzenie, skoro sa na "postojowym"?
 • Dokładnie. Tu sami emeryci i kolejne 500+ się rodzą. Doprowadziliście do takiego stanu to miasto, że musicie wybudować nowy szpital.
 • Szpital Miejski tylko w tym 6 razy roku ogłaszał konkursy na zatrudnienie lekarzy w Oddziale Pediatrii, jakoś nie było chętnych. To na siłę przeniosą personel. Ciekawe co na takie warunki do leczenia dzieci powie nowa Pani Rzecznik Praw Dziecka z Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40
  4
  rdzzdr(2020-09-16)
 • Kiedy konsolidacja wszystkich oddziałów UM? Utrzymanie Ratusza Staromiejskiego w czasie kryzysu to duża przesada.
 • Za Komuny to były w Elblągu cztery szpitale : Wojewodzki / Wojskowy / Miejski / Zw. Jaszczurczego - nazywany też Przeciwgrużliczym. Było 140 tys. mieszkańców. Było kilkakrotnie więcej miejsc pracy. Za komuny bylismy młodzi.
Reklama