UWAGA!

Harcerze na tropie pomników przyrody

 Elbląg, Elbląscy harcerze będą szukać pomników przyrody. Na zdjęciu dąb z 1886 roku
Elbląscy harcerze będą szukać pomników przyrody. Na zdjęciu dąb z 1886 roku (fot. Michał Skroboszewski)

Gdzie w Elblągu znajdują się pomniki przyrody? Będą ich szukać harcerze z elbląskiego hufca ZHP. Dziś w Urzędzie Miejskim 1117 EMDH przedstawiła założenia projektu.

W Elblągu znajdują się 82 pomniki przyrody. To głównie pojedyncze drzewa - tych jest 51, ale także grupy drzew (8), głazy (2) i grupy głazów (4). Gdzie się znajdują? Większość mieszkańców Elbląga potrafi wskazać kilka np. dąb niedaleko Bramy Targowej. Teoretycznie można je znaleźć na mapie, ale... - Sprawdziliśmy już jeden głaz znajdujący się w Próchniku i tam jest niewielka różnica z tym, co można zobaczyć na mapie - mówił hm. Adrian Szymański, drużynowy 117 Elbląskiej Męskiej Drużyny Harcerskiej „Mato“ podczas konferencji prasowej w urzędzie miasta.

117 EMDH to jedna z drużyn elbląskiego hufca biorąca udział w akcji. Jej celem jest poznanie przez harcerzy elbląskich pomników przyrody. Biorą w niej udział harcerze z elbląskiego hufca. - Mierzymy obwód pnia na wysokości 130 cm, robimy zdjęcie, sprawdzamy czy są tabliczki informujące o tym, że jest to pomnik przyrody. To doskonała zabawa w terenie. Gdzieniegdzie pomniki znajdują się na terenie prywatnym. Jeszcze tam nie próbowaliśmy się dostać. Dla naszej drużyny to dodatkowa atrakcja, gdyż będziemy mieli okazję zwiedzić stare dwory, a trochę interesujemy się też historią - kontynuował hm. Adrian Szymański.

  Elbląg, Harcerze na tropie pomników przyrody
fot. Michał Skroboszewski

- Przede wszystkim mam nadzieję, że to będzie fajna zabawa, a przy okazji zrobicie kawał dobrej roboty. Zobaczycie, jakie to są drzewa, jak rozróżniać gatunki. I może sami sobie odpowiecie, dlaczego akurat te drzewa są pomnikami - zwrócił się Marek Pilichowski, dyrektor Ochrony Środowiska w elbląskim ratuszu do harcerzy ze 117 EMDH. - Być może podpowiecie nam jak nazwać pomniki przyrody. Być może zrobimy grę miejską lub szlak pomnikami przyrody.

Elbląskie drużyny harcerskie, starszoharcerskie i wędrownicze zbiórki mają w Bażantarni, gromady zuchowe - głównie w szkołach podstawowych. Elbląski hufiec zrzesza ok 340 osób.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A będzie to jakoś ładnie krótko opisane i ogólnodostępne?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  zzz@333(2021-09-28)
 • Dramat! Już kilka lat temu do poprzedniej dyrektor odpowiedniego departamentu pisałem z pytaniami między innymi oplatana na Żeglarskiej. który nie jest wpisany, a odpowiedz dostałem po ponad roku-pewnie przez przypadek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Kat_Na_Idiotów(2021-09-28)
 • Ruchy pozorne?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  Fan_Gargamela(2021-09-28)
 • A może przy okazji tej akcji wykonają spis martwych, uschniętych drzew które straszą w w mieście i mogą stwarzać niebezpieczeństwo w czasie silnych wiatrów. Ja mogę wskazać kilka. Zarząd Zieleni Miejskiej chyba tego nie monitoruje.
 • Na zdjęciu drzewo z roku ??? Posadzono je w 1837 roku na 700 lecie miasta. I nie była to sadzoneczka a już dorodny dąb. Po średnicy wyliczyłem że jego życie zaczęło się w 1790 roku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  średnica pnia(2021-09-28)
 • Hmmm Elbląskiej Męskiej Drużyny Harcerskiej, a jest Elbląska Koedukacyjna Drużyna Harcerska
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1
  1
  Tak-w-kwestii-formalnej(2021-09-28)
 • Zapraszamy do SP 4.Tu jest aż 5 pomników przyrody!!!
 • a Wróblewski dalej tylko lans i foto a nic pożytecznego nie robi, a na Rycerskiej już stawiają pomnik i jest on bardzo niezbędny dla miasta co za paranoja, i pytam kto zapłaci za ten wydumany na siłę pomnik do cholery. ???
 • @mirko - ZZM w Elblągu lubi chlastać tylko żywe drzewa. Martwe traktuje jako pomniki przyrody i pozostawia je nietkniętymi, by gdy kogoś zrani gałąź móc wyciąć i zdewastować jeszcze więcej drzew niż to udało się do tej pory. ..
 • Aleja lip w parku Traugutta obok placu zabaw. .. lepiej nie robić z niej pomnika przyrody. .. bo potem trzeba o niego dbać. .. a piły łańcuchowe swędzą. .. oj ! swędzą !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  GłębokaMyśl(2021-09-29)
 • A może i dąb Hoogo znajdzie się na liście? Jakoś pan piotrowski o niego nie zadbał!
 • A czemu harcerze doprowadziliście do ruiny domek w parku Modrzewia i uciekliście do zrekonstruowanego zabytku na Wyspie Spichrzów. liczycie tylko na darmochę.
Reklama