UWAGA!

Internauci nie reagują na wzrost zagrożenia w sieci

 Elbląg, Internauci nie reagują na wzrost zagrożenia w sieci
(fot. pixabay.com)

55 proc. Polaków na swoim przykładzie zauważyło, że w czasie pandemii koronawirusa nastąpiło natężenie wysyłki fałszywych wiadomości służących wyłudzeniu ich danych osobowych. Jeszcze większy odsetek uważa, że teraz jest bardziej narażona na ich utratę. Sami jednak niewiele robią, aby je chronić. Tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. Sytuację komentują eksperci serwisu ChronPESEL.pl.

Z przeprowadzonego przez IMAS International tuż przed Wielkanocą sondażu wynika, że co ósmy Polak otrzymał w okresie trwającej epidemii podejrzanego SMS-a lub e-maila. Najczęściej były to prośby o kliknięcie w umieszczony w wiadomości link (42% badanych) lub otworzenie załącznika (44% ankietowanych). Zastosowanie się do takiej prośby prawdopodobnie równałoby się z instalacją wirusa lub złośliwego oprogramowania, które umożliwiłoby przestępcom dostęp do naszych danych. Te mogą być wykorzystane potem na przykład do wyłudzenia kredytu albo zakupu sprzętu elektronicznego. Czasem jednak oszuści od razu wyciągają rękę po nasze pieniądze. 25% podejrzanych wiadomości zawierała bowiem bezpośrednią prośbę o wykonanie określonej płatności.

 

Polacy pewni siebie

Przestępcy od zawsze starają się wykorzystać bieżące tematy społeczne, które angażują ludzi do tego, by zarobić na ich emocjach. Nie inaczej jest tym razem. Jak wynika z badania, 84% Polaków jest żywo zainteresowana tym, co media komunikują na temat epidemii koronawirusa. 61% z nich szuka też informacji na własną rękę. Oszuści chcą wykorzystać to, że jest to obecnie temat numer jeden na świecie. Dlatego od momentu pojawienia się pierwszych przypadków zachorowań w Polsce jesteśmy zalewani pojawiającymi się w sieci ofertami kupna produktów, które mają nas uchronić przed COVID-19. Najpopularniejsze są specjalne „antywirusowe” maseczki, szczepionki i suplementy rzekomo hamujące rozwój choroby. Przestępcy liczą na to, że nieostrożni internauci ujawnią w ten sposób informacje, takie jak imię i nazwisko, numer PESEL lub adres domowy, które będzie można potem wykorzystać.

- Musimy wszyscy cały czas ostrzegać i edukować społeczeństwo na temat ochrony danych osobowych. Szczególnie teraz w okresie pandemii. Dobrze, że zajęły się tym również władze państwowe. Prokuratura Krajowa powołała specjalną grupę odpowiedzialną za monitorowanie wszystkich incydentów i przestępstw gospodarczych związanych z koronawirusem w Polsce, a Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z NASK, UKE i największymi telekomami uruchomiło rejestr stron pishingowych. W tej sprawie musimy trzymać wspólny front – mówi Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl.

Te działania już angażują internautów. Jak donosi CERT Polska, w pierwszym tygodniu od momentu uruchomienia portalu, lista ostrzeżeń przed przestępczymi stronami została pobrana ponad 60 tysięcy razy. Wydawać by się mogło jednak, że ta liczba powinna być dużo wyższa. Może to wynikać ze zbytniej pewności siebie użytkowników Internetu.

Jak wynika z przeprowadzonego przez IMAS International badania, 60% Polaków deklaruje, że jest świadoma tego, że w czasie epidemii są bardziej narażeni na wyłudzenie swoich danych. 88% z nich twierdzi, że wie, jak rozpoznać fałszywą informację z banku. A 69% jest pewna tego, że podczas zakupów internetowych z łatwością unikną wszelkich pułapek zastawionych przez cyberprzestępców.

 

Zderzenie z rzeczywistością

Tak to wygląda, jeśli chodzi o deklaracje. Pytanie, czy większa świadomość oraz pewność swojej wiedzy i umiejętności przekładają się w jakiś sposób na rzeczywistość? Tu nie wygląda to już tak dobrze. Jedną z podstawowych zasad zachowania bezpieczeństwa swoich danych w sieci jest regularna zmiana używanych w Internecie haseł. Tymczasem z przeprowadzonego badania wynika, że pomimo wysokiej świadomości zagrożenia, tylko 18% Polaków zdecydowało się na taki ruch. Jeszcze mniej, bo zaledwie 8% z badanych, przyznało, że usunęli swoje konta w serwisach, z których dawno nie korzystali. Uruchomienie dodatkowych programów blokujących spam na urządzeniach, których używają na co dzień zadeklarowało wyłącznie 21% badanych. Z resztą to iluzoryczna ochrona, ponieważ większość z nich korzysta z wersji próbnych lub darmowych. Wychodzi więc na to, że pomimo szumnych deklaracji, w sytuacji zagrożenia, niewiele się zmieniło.

- Jeżeli nie wiemy, kto i w jakim stopniu ma w Internecie dostęp do informacji na nasz temat, stajemy się łatwym celem dla oszustów, którzy tylko szukają takich okazji. Dlatego bardzo ważne jest, by regularnie zmieniać hasła do swoich kont oraz ograniczać miejsca, w których udostępniliśmy nasze dane do minimum. Z przeprowadzonego badania wynika, że pomimo świadomości zagrożenia, wśród użytkowników Internetu wciąż przeważa myślenie na zasadzie – mi na pewno nie przytrafi się coś takiego. To może się zemścić, ponieważ pierwszym krokiem do popełnienia przestępstwa jest uśpienie czujności potencjalnej ofiary. Z doświadczenia wiem, że z konsekwencjami wycieku danych możemy mierzyć się nawet kilka lat po tym, jak przestępcy weszli w ich posiadanie. Stąd bardzo ważne, by zachować czujność i odpowiednio się zabezpieczyć – ostrzega Bartłomiej Drozd z serwisu ChronPESEL.pl, partnera Krajowego Rejestru Długów.

informacja nadesłana

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A na wybory mamy podać swój PESEL do potwierdzenia że to my głosujemy . Czy wiadomo że ktoś z komisji nie przekaże naszych danych ? Nie mam takiej pewność więc nie głosuje .
 • Uwaga bo teraz na OLX sa oszusci podszywajacy sie pod potencjalnych kupcow chcacy odebrac towar pytajacy o adres zamieszkania nie podawajcie im adresu!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Karton(2020-04-20)
 • Podanie PESEL w czasie wyborów będzie gratką dla przestępców. Miałam próbę włamania na konto. Ale nie otworzyłam linka niby z PKO i ocaliłam siebie. Na pewno nie wezmę udziału w wyborach korespondencyjnych. Nawet ze względu na obowiązek podania PESEL. Tyle jest programów o pobieraniu pożyczek na PESEL przez fałszywych kredytobiorców. A Ja świadomie mam się wystawić. Jest wiele punktów możliwości wydostania PESEL w trakcie wyborów, zanim dotrą do komisji. Komisji też nie wierzę. Gdy coś złego się stanie nie będzie możliwości dociec, w którym nastąpi wyciek danych.
 • hehe, spokojnie - za kilka mies. /rok jak przykręcą nam owieczkom śrubę - damy się zaszczepić jak d3b1le jakimś niesprawdzonym g. .. nem od m. in. pana Billa G. .. wtedy oddacie jego korporacji wszystkie dane o waszym organizmie, i na ich podstawie będzie przyznawana wam kryptowaluta (to, co już wprowadzają w Chinach od lat - system "punktacji społecznej itp. .- czyli na ile jesteś "system-friendly"- jak grillowałeś za znajomymi [dane lokalizacyjne] w 3 osoby w trakcie dramatycznej przecież "plandemii"; )- zostanie cofnięte ci prawo jazdy, żebyś już nie jeździł i potencjalnie nie zarażał. .itp. .- innymi słowy - taki globalny, miły, przyjazny dla użytkownika, obóz koncentracyjny; ] - jakby ktoś nie wierzył -sprawdzić patent o numerze 2020606060 :)- miłego dnia, w Nowym Wspaniałym Świecie; (
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  ITprogrammer(2020-04-20)
 • -także nasze poufne dane będą magazynowane przez umiłowaną korporację - i wtedy wszyscy będziemy bezpieczni i mieli pełną ochronę globalnego "rządu"(politycy już dzisiaj to etatowe marionetki, a co dopiero jutro); )- aha, i żeby ktoś naiwnie nie myślał - np. prawo jazdy też będzie wówczas jedynie wirtualnym pozwoleniem (tak jak waluta)- więc jak je wam macierzysta korporacja zablokuje - to żadne auto nie wystartuje z wami za kierownicą; )[przecież wszystko już dziś się łączy jako magiczny "internet rzeczy"] - piękne, prawda?; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  ITprogrammer(2020-04-20)
 • Do mnie co jakiś czas dzieciak piszę Pokaż listę Przeciągnij w dół, aby odświeżyć. .. Sprawdź integralność danych (zgodnie z naszą usługą bezpieczeństwa Twoje konto zostało zhakowane). Od: djratzkie@rrocketmail. com 30.03 Pozdrowienia! Kilka miesięcy temu dostałem dostęp do systemu operacyjnego na twoim urządzeniu. I oczywiście mam dostęp do tego konta! Twoje hasło (w czasie hakowania): Patrzyłem na ciebie od miesięcy. Faktem jest, że zostałeś zainfekowany złośliwym oprogramowaniem podczas odwiedzania witryny dla dorosłych. Jeśli nie jesteś z tym zaznajomiony, wyjaśnię ci to. Wirus trojański daje mi pełny dostęp i kontrolę nad komputerem lub innym urządzeniem. Oznacza to, że widzę wszystko na ekranie, włączam kamerę i mikrofon, ale nie wiesz o tym. Mam również dostęp do wszystkich Twoich kontaktów.
 • Pokaż listę Przeciągnij w dół, aby odświeżyć. .. Sprawdź integralność danych (zgodnie z naszą usługą bezpieczeństwa Twoje konto zostało zhakowane). Od: djratzkie@rrocketmail. com 30.03 Pozdrowienia! Kilka miesięcy temu dostałem dostęp do systemu operacyjnego na twoim urządzeniu. I oczywiście mam dostęp do tego konta! Twoje hasło (w czasie hakowania): Patrzyłem na ciebie od miesięcy. Faktem jest, że zostałeś zainfekowany złośliwym oprogramowaniem podczas odwiedzania witryny dla dorosłych. Jeśli nie jesteś z tym zaznajomiony, wyjaśnię ci to. Wirus trojański daje mi pełny dostęp i kontrolę nad komputerem lub innym urządzeniem. Oznacza to, że widzę wszystko na ekranie, włączam kamerę i mikrofon, ale nie wiesz o tym. Mam również dostęp do wszystkich Twoich kontaktów. Dlaczego Twój program antywirusowy nie wykrył złośliwego oprogramowania? Odpowiedź: Mój trojan ma sterownik i aktualizuję jego sygnatury co cztery godziny. Dlatego twój program antywirusowy milczy. Zrobiłem film, który pokazuje, jak się masturbujesz w lewej połowie ekranu, a w prawej połowie oglądasz wideo, które oglądałeś. Za pomocą jednego kliknięcia mogę wysłać ten film wideo do wszystkich Twoich e-maili i kontaktów w sieciach społecznościowych.
 • Aby temu zapobiec, przenieś 970€ na mój adres adres Bitcoin (jeśli nie wiesz jak to zrobić, napisz do Google: "Kup Bitcoin"). Adres Bitcoin: 14ToUFjU1oeC1vruXAdccWp6tMRecHGhJL Po otrzymaniu płatności usunę wideo i nigdy mnie nie usłyszysz. Dam ci dwa dni (48 godzin)na zapłatę. Gdy zobaczysz ten e-mail, otrzymam zawiadomienie. Czasomierz rozpoczyna się zaraz po tym.
 • Składanie skarg gdzieś nie ma sensu, ponieważ ten e-mail nie może być śledzony jako mój i adres Bitcoin. Nie popełniam żadnych błędów. Jeśli dowiem się, że udostępniłeś tę wiadomość innej osobie lub organizacji, film zostanie natychmiast rozprowadzony! Nie próbuj się ze mną kontaktować (nie jest to możliwe, adres nadawcy jest generowany automatycznie). Cześć!
 • @Elblążanin 666 - na wszelki wypadek zmien imie i nazwosko bo cie znajda
 • W aptece także trzeba podać PESEL aby skorzystać z recepty. Gdzie są ci protestanci?
Reklama