UWAGA!

Jak bije licznik apostazji

 Elbląg, Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu (fot. pixabay.com)

Licznik apostazji, który uruchomiła w Internecie Wiosna Roberta Biedronia, liczy prawie 2 tysiące osób. Wśród nich jest czworo mieszkańców Elbląga, dwie osoby z powiatu elbląskiego i jedna z Braniewa. Czy takich osób, które zdecydowały się wystąpić z Kościoła Katolickiego, w naszym regionie jest więcej? Tego nie wiadomo, bo kuria Diecezji Elbląskiej od miesiąca nie odpowiada na nasze pytania.

Apostazja to akt porzucenia wiary i by był skuteczny, musi odbyć się zgodnie z procedurą wyznaczoną przez Episkopat, obowiązującą od 2016 roku. Apostazji mogą dokonać tylko osoby pełnoletnie, które złożą osobiście w parafii właściwej dla swojego miejsca zamieszkania pisemne oświadczenie woli, mając przy sobie dowód osobisty i świadectwo chrztu. Proboszcz weryfikuje tożsamość takiej osoby (ma obowiązek spróbować odwieść daną osobę od decyzji o apostazji) i powinien przedstawić trzy egzemplarze aktu wystąpienia do podpisu (jedna kopia dla wnioskodawcy, jedna dla proboszcza, jedna dla kurii). Kuria następnie dokonuje wpisu o wystąpieniu w Księdze Chrztu, a w parafii powinno czekać świadectwo chrztu, tym razem z dopiskiem o dokonanym wystąpieniu z Kościoła.

Tę procedurę w kraju przeszły już co najmniej 1943 osoby. Przynajmniej tyle przesłało swoje świadectwo potwierdzające apostazję do autorów strony licznikapostazji.pl, założonej przez Wiosnę Roberta Biedronia. Wśród nich jest czworo mieszkańców Elbląga, dwoje mieszkańców powiatu elbląskiego i jeden mieszkaniec Braniewa. Czy takich osób, które zdecydowały się wystąpić z Kościoła Katolickiego, w naszym regionie jest więcej? Wysłaliśmy już ponad miesiąc temu pytania w tej sprawie do kurii Diecezji Elbląskiej.

Pytaliśmy m.in. o to: czy Diecezja Elbląska dysponuje danymi dotyczącymi osób, które dokonują aktu apostazji? Jeśli tak, czy możemy otrzymać dane o liczbie takich osób z Elbląga i powiatu elbląskiego? Czy obserwujecie Państwo rosnącą liczbę składanych wniosków w tej sprawie? Czy proboszczowie otrzymali jakieś dodatkowe instrukcje od Kurii w sprawie postępowania w przypadku gdy dana osoba zgłosi się do parafii z takim wnioskiem? Jeśli tak, to jak one brzmią?

Na żadne z tych pytań nie otrzymaliśmy dotychczas odpowiedzi...

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • nakręcanie g. .. tematu, podlizucha pod kogo? Apostazja? I bardzo dobrze, czas oczyścić Kościół z miernoctwa i pseudo wiernych.
 • czemu mnie to nie dziwi. .. tajemnica papieska obowiązuje tylko kiedy KK na rękę, kiedy Kościół oskarża ofiary dokumenty wyciekają szerokim strumieniem. .. Bagno
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  50
  18
  Kubryk(2021-02-16)
 • Malo ktora firma sklonna jest wykazac spadek zainteresowania jej "oferta", a juz zwlaszcza jesli dotychczasowy klient zainteresowal sie inna oferta. Widocznie produkt okazal sie watpliwy, przestarzaly, i malo uzyteczny. .. A moze i zalozenia okazaly sie niewypalem? A i klient z wiekiem coraz bardziej swiadomy, lepiej rozpoznaje badziewie i zdal sobie sprawe, ze ma prawo wyboru. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40
  16
  BoTAK!(2021-02-16)
 • Tak, czas oczyścić KK tylko kto zostanie? Głódź (psudo Flaszka)itd. itp. .. .
 • A co ma do tego Biedroń? Czyżby lewaki zaczęły się wtrącać ludziom do wiary? Wiara to jest prywatna sprawa każdego i kiedyś prawdziwa lewica walczyła o równość wszystkich wyznań i brak dyskryminacji. A teraz brak dyskryminacji tylko kiedy jesteś ateistą?
 • Apostazja? to naprawde taki wazny temat dla elblaga? Skandaliczny b..w rozkladzie jazdy, likwidacja gory chrobrego, likwidacja bazantarni w tym groteskowa historia z mostem elewow ktorego dwaj nieudacznicy inzynierzy tw wrobel i tw nowak od 2017 roku nie potrafia odbudowac. to tematy znacznie blizsze elblazanom niz nakrecanie i bicie piany o apostazji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  65
  28
  opus(2021-02-16)
 • ludzie, ludzie zostaną, poradzą sobie bez hierarchów. ..
 • i z beretów, zacietrzewionych jak komuchy na wczasy w bułgarii, tacy jak oni odrzucają ludzi od kościoła i są totalnym zaprzeczeniem, tego, co odklepuja co niedziela w pierwszych ławkach
 • po komunie to i kler jest umoczony w g lustracji nie bylo na stolkach geje to i szambo wybija
 • RobertKoliński To to pikuś, ciekawszą informacją z tych wstecznych kręgów jest fakt, że kilka dni po ujawnieniu info o byciu pedonim ginie główny typ, który jednocześnie był agentem kościoła ds. odzyskiwania majątków. W sprawę podobno zamieszany jest specjalny wysłannik Watykanu - kard. Assasini; Hashtagi: #kler, #pedofile, #CzarnaMafia, #SeryjnySamobojca
 • A po śmierci dlaczego ksiądz nie chce iści za trumną
 • RobertKoliński @WróglewakaRobertaK - Czy Redakcja ma zamiar w dalszym ciągu pozwalać na to ujadanie i groźby przemocy tego tchórzliwego podającego za pismaka, czy mam po raz kolejny wystąpić do prokuratury, tym razem również o pociągnięcie do odpowiedzialności Redakcji za promocję tego typu łajdackich komentarzy?
Reklama