UWAGA!

Teraz ja - Jak to jest z pierwszeństwem

 
Elbląg, Jak to jest z pierwszeństwem
(fot. AD, archiwum portEl.pl)

Na Waszym portalu w ciągu ostatnich dni pojawiło się kilka artykułów dotyczących zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. W komentarzach wiele osób przedstawia stanowisko, że to pieszy ma pierwszeństwo, jeszcze zanim wejdzie na pasy. Nie jest to prawdą. Owszem, były prace nad takim zapisem, ale nie został on wprowadzony do ustawy. Poniżej cytuje obowiązujące przepisy:

Ustawa Prawo o ruchu drogowym
       Art. 13.
       1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
      
       Art. 14.
       Zabrania się:
       1) wchodzenia na jezdnię:
       a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
       b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
      
       Oznacza to, że dopiero, gdy pieszy wejdzie na przejście, już na nim jest, to dopiero pojazdy mają obowiązek go przepuścić. Oczywiście, jeśli na przejściu jest sygnalizacja, to musi być podany sygnał zielony. Bardzo proszę o uświadomienie Czytelnikom aktualnych przepisów. Jest to istotne dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
      
adam_m
Liczba publikacji: 1
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
6.0 7 18

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • racja - niech barany bardziej wciskają pieszym, że są "świetymi krowami" to na pewno bedzie mniej wypadków z ich udziałem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  4
  aligator(2015-11-18)
 • Żeś się napocił pisząc ten artykuł i używając kopiuj-wklej że hoho tylko zabrakło ci jeszcze wkleić kodeks drogowy dotyczący zachowania kierowców w obrębie przejścia nie mówiąc już praktyce i nieobliczalnym zachowaniu dzieci w tych miejscach. Teraz wychodzi że kierowcy to święte krowy. Myśleć trzeba, myśleć.
 • progi zwalniające przed każdym przejściem, do tego konfiskata samochodu i prawa jazdy za przekroczenie prędkości i może będzie trochę bezpieczniej w tym dzikim kraju
 • To nie dziki kraj, tylko dzicy piesi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  tomaro(2015-11-19)
 • Ja bym dodał jeszcze rowerzystów. No szlag mnie trafia jak w prawo skręcam na zielonym pełnym i wpie. .. piiip mi się rowerzysta z prawej strony nagle jak widmo bo ma dróżkę rowerową prowadzącą przez pasy dla pieszych i zasuwa jak dzika świnia nie patrząc na nic. Kto w tym momencie ma pierwszeństwo??? Pytam bo często nie widać w lusterku rowerzystów z prawej za plecami, a w dodatku obracanie całego siebie aby zerknąć czy hrabia nie nadjeżdża jest niebezpieczne dla ruchu drogowego. .. Ogólnie uważam za kretyński przepis "zielone dla pojazdów, skręcam w prawo a tam zielone dla pieszych". No ku. .. a geniusz wszechczasów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6
  4
  PluszowyMisioWaucie(2015-11-19)
 • Nie rozumiem wiecznego obwiniania kierowców. Ja, jako małe dziecko byłam już uczona, że zanim przejdę, rozglądam się w prawo, w lewo. Nie włażę na chama na pasy, a nie daj Boże, poza nimi, bo mam pierwszeństwo. Jestem zarówno kierowcą, jak i pieszym i wiem, że kierowca nie zawsze zdąży zahamować, bo akurat ktoś ze słuchawkami na uszach wszedł na przejście, nawet się nie rozglądając. .. Wystarczy odrobina rozsądku. Krew w żyłach mrożą historie staruszek na przystankach, że ustawa, która była rozważana JUŻ WESZŁA i że kierowca MA OBOWIĄZEK ZAWSZE zatrzymać się przed pasami, nawet jak pieszy dopiero co dochodzi do zebry. Z mojego punktu widzenia wygląda to tak, że kierowca MUSI znać przepisy, a pieszy MOŻE robić, co mu się podoba. A przecież oboje są równoprawnymi uczestnikami ruchu. ..
 • Myślenie obowiązuje pieszego i kierowcę! W jednym i drugim przypadku trafiają sie barany i święte krowy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2
  0
  Pieszy za kierownica (2015-11-19)
 • Ręce opadają... Myślenie obowiązuje kierowców i pieszych! A w jednym i drugim przypadku trafiają się barany i święte krowy. Najgorsze są osoby, którym się tak spieszy że nie mają czasu na zwracanie uwagi na znaki, lub poprostu olewaja je... Wchodzenie kierowcy pod koła to praktyka starszych pań na przechodzenie- nie ważne zebra jest czy jej nie ma, byle do autobusu zdarzyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Pieszy za kierownica (2015-11-19)
 • .. .a kierowca jest zobowiązany zachować ograniczone zaufanie. To też z kodeksu drogowego. Ale jak się "grzeje 80" to długość drogi hamowania eliminuje wszelkie szanse tak dla kierowcy jak i dla pieszego. Piszę o ulicy Kościuszki.
 • albo grzebie w telefonie i nie zwraca uwagi co się dookoła dzieje. .. .. gdy ruszałam na zielonym świetle jeden taki wlazł mi na samochód i jakież było jego zdziwienie że ja miałam zielone. .. ..
 • A ty co? Nie czas na kąpiel? Sprawdź może mama wola cię do wanny.
 • Zastanów się trochę. .. to normalne, że skoro Ty masz pełne zielone, to i piesi na tym samym kierunku mają zielone, prawda? Chcesz żeby piesi zielone mieli wtedy, gdy Ty masz czerwone a tym samym zielone mają pojazdy z ruchu poprzecznego? Myślałeś choć chwilę nad tym? A może chcesz wprowadzić zielone dla każdego osobno, przez co 2-krotnie wydłużą się wszystkie czerwone i miasto zacznie się kompletnie korkować? Pomyśl. Poza tym to nie taka wielka trudność trudność skręcając w prawo zwolnić i obrócić głowę sprawdzając czy nie ma pieszych / rowerzystów zbliżających się do przejścia. Przypominam, że zmieniając kierunek ruchu MASZ OBOWIĄZEK przepuścić wszystkich pieszych chcących wejść na przejście przez drogę, w którą skręcasz i to niezależnie czy są światła czy nie.
Reklama