UWAGA!

"Jasny sygnał w sprawie Wschodniej"

 Elbląg, Tu obecnie kończy się ul. Wschodnia. W tle leśniczówka Dębica
Tu obecnie kończy się ul. Wschodnia. W tle leśniczówka Dębica (fot. Anna Dembińska)

Żadna firma nie zdecydowała się złożyć oferty, co też w naszej ocenie daje jasny sygnał. Mamy nadzieję skłoni to władze miasta do rewizji planów i wzięcia pod opracowanie wariantów alternatywnych - pisze o wyniki przetargu na dokumentacji nowego odcinka ul. Wschodniej Artur Pytliński, prezes Stowarzyszenia Ruch Obywatelski Nowy Elbląg. To reakcja na naszą środową publikację.

Z ciekawością śledziliśmy trwające postępowanie - firmy zadawały do urzędu ciekawe, trafne pytania, które pokrywały się też z naszymi obserwacjami (dostępne są na stronie pod pozycjami "Treść zapytań i wyjaśnienia SWZ").

Wątpliwości budził np. krótki czas na przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczej, cytat: "W ocenie pytającego czas ok. 80 dni obserwacji może zostać zakwestionowany przez RDOŚ (Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska - red.). Standardowo okres ten na terenach tego rodzaju to minimum 6 miesięcy, jeżeli obserwacje obejmują okres wiosenno-letni" - wskazywał jeden z wcześniej zainteresowanych oferentów.

Zwrócono też chociażby uwagę na występujące "bardzo drogie" kolizje z liniami 110kV. W naszej ocenie jest to jeden z argumentów, że finalny koszt wariantów W2 i W3 (między Górą Chrobrego a pozostałą częścią Bażantarni) może nie być wcale mniejszy niż koszt wariantów alternatywnych.

Na uwagę zasługuje też pytanie zwracające uwagę na "bardzo silne protesty społeczne" - wygląda więc, że wykonawca widział opór społeczny, którego nie widziano w raporcie dot. konsultacji w sprawie Wschodniej.

Finalnie żadna firma nie zdecydowała się złożyć oferty, co też w naszej ocenie daje jasny sygnał. Mamy nadzieję skłoni to władze miasta do rewizji planów i wzięcia pod opracowanie wariantów alternatywnych (chociażby znanego już na początku konsultacji wariantu W1 - między Gęsią Górą a Górą Chrobrego).

Artur Pytliński, prezes Stowarzyszenia Ruch Obywatelski Nowy Elbląg 2.0


Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Fekalny atak za 3...2..1...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    17
    5
    pilafek4(2025-05-08)
  • A czemu NE nie reagował jak betonują boisko w parku modrzewia, a czemu nie reagował jak na fromborskiej wycinali drzewa pod nowe osiedle, a czemu nie reagował że wytną drzewa przy starej pętli tramwajowej pod blok i takich a czemu mogę pisać do jutra
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    27
    26
    Zwolennik wschodniej(2025-05-08)
  • Trzeba jakoś wyjść z tego impasu jeśli nawet firmy mają wątpliwości to faktycznie warto wziąć pod uwagę warianty alternatywne
  • @Zwolennik wschodniej - A co tam nie ma mieszkańców żeby zabrali głos? Tak to NE zły ale jak trzeba coś oprotestować to na pomoc wołają...
  • @Zwolennik wschodniej - Bo to nie były tak chwytliwe tematy żeby się wylansować.
  • Niech nie będzie niczego, ani inwestycji drogowych, ani nowych miejsc pracy. Nic w tym mieście się nie udaje, podziękujcie sami sobie :D
  • Cieszę się, że nikt się nie zgłosił, ale ja bym jeszcze nie triumfował. Opór społeczny jest spory, ale Nowy Elbląg nie ma podstaw sobie przypisywać tego jako "zwycięstwa". DPS w Rangórach też był wystawiany na sprzedaż 4 razy i w w końcu znalazł się kupiec za 5tym razem. I w przypadku projektu rozbudowy ulicy Wschodniej tez się znajdzie wykonawca. Niemniej władze miasta powinny raz jeszcze przeanalizować sytuację i podjąć mądrą / odpowiedzialną decyzję.
  • @Zwolennik wschodniej - Akurat wytykać nam brak działań to straszna hipokryzja: stworzyliśmy mapę wycinek, protestowaliśmy przeciw wycinkom drzew na królewieckiej, z naszej inicjatywy uchwalono pomnik przyrody, teraz bierzemy udział w procesie tworzenia planu urządzenia lasu, gdzie głównym założeniem z naszej strony jest zmniejszenie wycinek w nadleśnictwie o co najmniej 20%. I też mogę pisać do jutra. Jesteśmy organizacją rozwijającą się i mam nadzieję że w przyszłości będziemy w stanie podejmować jeszcze więcej tematów. Zachęcamy do zgłaszania ich do nas, jeśli mamy zaangażowanie mieszkańców w lokalnej sprawie to łatwiej nam działać.
  • Bez przesady! Przyroda sobie poradzi. Na tym polega zrównoważony rozwój, że małym kosztem dla przyrody miasto jednak będzie się rozwijać. Proszę budować !!!
  • To tak jeszcze z50 lat albo już nigdy.
  • Wschodnia to śmierdzące jajo po poprzednim prezydencie (miłośniku asfaltu i spalin) - zamiast odkorkować Łęczycką/Bema, raczej zakorkuje okolicę wokół szpitala, a przy okazji zasmrodzi klimat ulubionego miejsca wypoczynku i rekreacji. Zachęcanie mieszkańców miast do coraz intensywniejszego korzystania z aut to NIE jest przejaw postępu!
  • Jest nadzieja dla Bażantarni
Reklama