UWAGA!

Koalicja Obywatelska o sytuacji w samorządach

 Elbląg, Konferencja w Koalicji Obywatelskiej,
Konferencja w Koalicji Obywatelskiej, fot. Michał Skroboszewski

Z udziałem posła Koalicji Obywatelskiej Jacka Protasa oraz wiceprezydenta Elbląga Michała Missana odbyła się w środę (23.09) konferencja prasowa, której tematem przewodnim była aktualna sytuacja polityczna w kraju oraz w samorządach. 

Jak podkreślił Michał Missan, budżet Elbląga w 2020 roku jest mniejszy o 97,6 mln zł, co wynika z "niedoszacowania różnych subwencji i dopłat do samorządu". Tu wiceprezydent wymienił między innymi: brak zabezpieczeń w subwencji oświatowej skutków podwyżek z lat 2018 - 2020,  zmiany w ustawie o PiT i CiT, zwiększenie wydatków w wyniku wzrostu płacy minimalnej, wzrost opłaty za odprowadzenie wód opadowych czy zwiększenie dotacji dla niepublicznych placówek, wynikające z podwyżek dla nauczycieli.

- Przypomnę o zapisach w Konstytucji, które mówią o tym, w jaki sposób powinny być refundowane dodatkowe zadania przez państwo. Zgodnie z artykułem 167 jednostka samorządu terytorialnego ma zapewniony udział w dochodach publicznych proporcjonalny do przypadających im zadań – mówił Michał Missan.

Z kolei Jacek Protas, poseł Koalicji Obywatelskiej, odniósł się do aktualnej sytuacji i konfliktu w Zjednoczonej Prawicy. - To przykrywka, która ma zaciemnić obraz sytuacji i przykryć to wszystko co dzieje się w naszym kraju - mówił poseł Protas. 

Podkreślił, że rząd nie ma jasnego planu walki z pandemią, w Polsce mamy obecnie kryzys gospodarczy z rekordowym deficytem w budżecie.  - W tej sytuacji rząd nie zajmuje się ważnymi sprawami dla Polek i Polaków, tylko zajmuje się sobą - mówił poseł Jacek Protas.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Protas zatroskany Elblagiem? I wy tak powaznie?
 • Bo za rzadow PO to dopiero wykazywano troske o obywatela, prawda Jacku Protasie?
 • może niech się POparncy wezmą za robotę ? Missan mówi tylko hejtem !
 • Prawdziwi fachowcy i konkretna dyskusja buhahahaha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  67
  3
  Diabeł(2020-09-23)
 • sxkoda ze za ich wladzy tak slodko niebylo
 • RobertKoliński To, że rząd nie zajmuje się ważnymi sprawami tylko zajmuje się sobą, to wszyscy dobrze wiemy już od lat. Podobnie jak to, że reżim ten łamie Konstytucję, zwiększa deficyt budżetowy, marnotrawi pieniądze, obsadza państwowe spółki wianuszkiem swoich pociotków oraz klientów, uprawia propagandę sukcesu etc. etc. .Jako mieszkańca miasta interesowałaby mnie jednak wiedza nt. tego co nasi zwołujący tę konferencję włodarze (oraz ich wsparcie)mają w tej kwestii do zaproponowania - czy np. przygotowano już pozew samorządu przeciwko stosownym organom rządowym, czego on dotyczy i kiedy zostanie złożony w sądzie? Czy rozsądnie gospodaruje się środkami płynącymi z Warszawy, w tym przede wszystkim czy celowe jest w aktualnej sytuacji wyrzucanie 50 mln zł na budowę wyborczego, betonowego molocha na Wyspie Spichrzów? Czy te - jak rozumiem po alarmistycznym tonie konferencji - braki w elbląskim budżecie zostaną, i w jaki sposób, przez obecną ekipę uzupełnione? Bo tak ponarzekać sobie w mediach że PiS jest "be", że wziął władzę, że ściemnia, przykrywa, mataczy i hajs daje swoim, to każdy może - tylko mało kto to robi, iż to trochę bez sensu w kółko o tym samym; tym bardziej, że jest to wiedza powszechna a wyborcom obojętna; Hashtagi: #rady, #propozycje, #rozwiazania
 • o sytuacji w samorządach czy w Elblągu ? bo artkuł słaby i dwoje panów też nie najwyższych lotów
 • Niedobrze się robi od takiego pitolenia. Kryzys jest światowy a deficyt wynika z tarczy kryzysowej, dzięki której ludzie mogą w miarę spokojnie przetrwać tę chińską pandemię.
 • panie powiew świeżości. .vice prezydencie do godziny 15 jesteś na etacie um. Po za tym jako vice chyba reprezentowac powien pan Elbląg a nie po ko itp. jest źle każdy o tym wie a za was nie bylo lepiej.
 • .. .
 • Zatroskany wice, a ile zabraliście pracownikom obsługi, a jak potraktowaliście pracowników oświaty, i macie czelność mówić, że wam zależy, wam zależy chyba na wypłacie być może sobie nagród kosztem grup najmniej zarabiających, a do szkoły to chyba pod górkę było, i wiatr w oczy wiał, a edukacja to nie najmocniejsza strona! No i co się wypowiada PO która wprowadzała godziny karciane, łączyła, likwidowała szkoły, czyżby pamięć zawodziła?
 • O niczym ta konferencja mości Panowie. Jakoś w słupkach rządzącym nie spada więc magia programów + działa. Armia wyborców poszkodowanych covid siedzi cicho. Więc wożą się limuzynami, obiadki wystawne jedzą po Krakowach odwiedzając brata bliźniaka i dalej debatują nad bezkarność + trochę przystawki szabelką pomachają a i tak wiedzą, że g mogą. Już próbowali i wiemy jak się to skończyło.
Reklama