UWAGA!

Krzywo przed katedrą

 Elbląg, Plac Katedralny pełen nierówności
Plac Katedralny pełen nierówności (fot. Anna Dembińska)

Nawierzchnia placu katedralnego wymaga remontu - zwraca uwagę radny Marek Osik. - Najlepszym rozwiązaniem byłoby położenie nowej nawierzchni - odpowiada wiceprezydent Janusz Nowak. Ale na to brakuje pieniędzy.

„Aktualny stan nawierzchni placu charakteryzuje się licznymi nierównościami w postaci zapadnięć i wybrzuszeń kostki granitowej jak również złym stanem ławek w centralnej części placu. Powstałe nierówności mają wpływ na bezpieczeństwo osób korzystających z placu“ - napisał radny Marek Osik (KWW Witolda Wróblewskiego) w interpelacji skierowanej do prezydenta miasta.

Nie jest to jedyny względnie krzywy fragment miasta. Radni stosunkowo często interweniują w sprawie krzywych chodników, dziur w jezdni itp. spraw ważnych z punktu widzenia mieszkańców. Wielkich dziur na placu katedralnym nie ma, ale zdaniem radnego problem jest na tyle duży, że wymaga interwencji w postaci interpelacji.

„Czy w budżecie miasta na rok 2022 jest możliwe zaplanowanie środków finansowych przez Departament Zarząd Dróg na renowację nawierzchni i ławek na placu katedralnym w Elblągu“ - pyta Marek Osik.

Interpelacja radnego wpłynęła do ratusza 1 grudnia. Projekt budżetu na przyszły rok prezydent przekazał Antoniemu Czyżykowi, przewodniczącemu Rady Miejskiej 15 listopada. Można domniemywać, że radni dostali go kilka dni później.

W projekcie budżetu dużej inwestycji wskazującej na plan przeprowadzenia rewitalizacji placu katedralnego nie ma. 7 grudnia odbyła się debata budżetowa, na której nikt nie zgłosił poprawki do projektu budżetu w opisywanej sprawie. Prezydencki klub radnych poprzez swojego przewodniczącego Krzysztofa Konerta zgłosił jedynie postulat odbudowy Mostku Elewów w Bażantarni.

Wczoraj (13 grudnia) na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Elbląga pojawiła się odpowiedź na interwencję radnego: „Remonty nawierzchni placu prowadzone są na bieżąco w miarę wystąpienia konieczności jej wyrównania lub uzupełnienia kostki. Biorąc pod uwagę częstotliwość napraw najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie nowej nawierzchni całego placu na odpowiedniej podbudowie“ - odpowiedział Janusz Nowak wiceprezydent Janusz Nowak.

Szacowany koszt takiej inwestycji to kilkaset tysięcy złotych, których w projekcie budżetu miasta nie ma i prawdopodobnie nie będzie. W tej sprawie coś do powiedzenia ma konserwator zabytków. „Wymiana nawierzchni placu wymaga również uzgodnień z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który w okresie budowy placu miał negatywną opinię co do wykonania odpowiednio trwałej podbudowy kostki“ - czytamy w odpowiedzi Janusza Nowaka.

W związku z tym „remonciki“ placu katedralnego ograniczą się do bieżących napraw nawierzchni oraz wymiany i naprawy ławek. Przewidywany termin: wiosna 2022 r.

SM

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ogromna prośba - weżcie sadzcie wiecej drzew w tym szarym mieście. Również iglaki. I na litość Boską przestańcie wycinać cudne ogromne drzewa! Park planty staje się jednym wielkim pustkowiem, koło czołgu gdzie dziś stoi szkaradny billboard jeszcze kilka lat temu stał OGROMNY cudny kasztanowiec, albo wyrżniete świerki przy budynku głównej poczty. Duże drzewa to ozdoba i płuca miasta, pochłaniają pyły, Co2,regulują wilgoć. Komu zależy by te miasto zamienić w szarą betonozę i okropny "las"masztów 5G
 • Jak maja tak poprawić jak most, to lepiej niech zostawią w spokoju.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  44
  3
  sz@rak(2021-12-14)
 • Brakuje pieniędzy????!!!!!A na 2 viceprezydentów i Prezydenta podwyżki 80% to nie brakowało???!!!Żerujecie na podatnikach sami nie oszczędzacie na słodyczach na p[osiedzeniach i dietach ale cos dla ludzi, kórzy na to płaca to nie ma !!!!!1 Do Was wszystkich co głosujecie na takich w wyborach. .. .. zastanówcie sie czy warto takich samych wybierac na drugi raz !!!!!
 • ale na to brakuje pieniędzy. .. .nie brakuje natomiast na banerowego doktora nissana siódmego jaśnie wiceprezydenta ze sporą nadwagą co to wygląda jak bląd wieprzek w stanie uboju.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32
  7
  misiek778(2021-12-14)
 • za mało betonu to się ugina, byłby trawnik to by się nie uginało i woda by nie stała.
 • Tam w katedrze jest dość chętnych do pracy - niech sobie wyprostują.
 • Dopiero się obudził. Wizytówką panie Nowak jest plac katedralny, ktory jest w kiepskim stanie, a tu nie ma pieniędzy. Przykro to komentować, ale na bzdury by się znalazły. Należało by plac wypoziomowac do chodnika, który powstał przy ulicy Rybackiej, gdyż można sobie nogi połamać. Zlikwidować te nasadzenia trawiaste, bo to niczemu nie służy A jedynie jest wychodkiem dla psów.
 • Na podwyżkę prawie 100% dla harleyowca nie brakowalo, wziął beż skrupułów, teraz będzie gadał w kółko - nie ma pieniedzy
 • Madre wpisy cenzurujecie. Czego sie boicie, prawdy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  3
  Lalek(2021-12-14)
 • no najlepiej nowa nawierzchnia. .. , a nie warto po prostu przełożyć ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  2
  Abnegat(2021-12-14)
 • turban-a jak tam 70 baniek wyrzucone w błoto?Sasin zapewne niewinny-jak to pisior
 • Myślę że ze 20 chłopa z więzienia i 2 tygodnie a sprawa byłaby załatwiona
Reklama