UWAGA!

Marnowanie to zło, przyjdź na festyn ZUO

 Elbląg, Marnowanie to zło, przyjdź na festyn ZUO
Fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl

Nie marnuj, napraw, wymień – to hasło festynu, ktory organizuje Zakład Utylizacji Odpadów 11 czerwca. Dziś (2 czerwca) w Urzędzie Miejskim Odbyła się konferencja poświęcona temu wydarzeniu.

Festyn ZUO ma na celu promowanie "gospodarki o obiegu zamkniętym", a więc takiej, która ma na celu ochronę środowiska i racjonalne korzystanie z zasobów. Dawniej wydarzenie odbywało się pod nazwą Elbląskich Dni Recyklingu, ich organizację w ostatnim czasie zakłócił jednak koronawirus. Na dzisiejszym briefingu prasowym o nadchodzącej imprezie na placu Jagiellończyka (11 czerwca) i sprawach związanych z gospodarką odpadami mówili prezydent miasta i przedstawiciele Zakładu Utylizacji Odpadów.

- Jako Elbląg jesteśmy zaliczani do miast zielonych i od wielu lat realizowane są działania dotyczące selektywnej zbiórki odpadów, edukacji ekologicznej - mówił podczas dzisiejszego spotkania Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. Przypomniał m. in. o nowym Zielonym Budżecie i zaprosił mieszkańców do udziału w czerwcowym festynie.

Idea festynu jest prosta. Za przyniesione odpady w czasie imprezy będzie można otrzymać rośliny (m. in. cyprysy i tuje, pelargonie, petunie, dalie, werbeny, niagary...) lub pojemniki na bioodapdy i gadżety.

- Jest cały regulamin, określone zasady za ile kg przyznajemy punkty, a punkty będziemy wymieniać na rośliny (zasady i punktacja tutaj - red.) - mówił o festynie dyrektor ZUO Andrzej Lemanowicz. Podkreślił, że to już 13. takie wydarzenie organizowane przez zakład. Wskazywał na zmieniające się przepisy w zakresie gospodarki odpadami, stąd w kolejnej edycji wydarzenia przełożono akcent właśnie na gospodarkę obiegu zamkniętego. – Chodzi o to, by te rzeczy, których używamy, jak najpóźniej trafiały do recyklingu – mówił o ochronie środowiska. Poruszył też kwestie dotyczące ekoprojektowania czy odnawialnych źródeł energii. Przybliżył też pokrótce plan festynu.

Jak więc będzie wyglądała ta miejska impreza? Przygotowano na nią ok. 4000 sztuk roślin, a oprócz tego pojemniki, wiaderka i gadżety związane ze zbiórką bioodpadów. Odpady będzie można wymieniać w godz. 10-14. Będzie też możliwość wymieniania używanych rzeczy w dobrym stanie między mieszkańcami, od książek i zabawek po rowery czy wózki dla dzieci. Zaplanowano też występy artystyczne, gry i zabawy, warsztaty dot. segregacji dla młodzieży, konkursy ekologiczne czy zabawy dla najmłodszych...

Przypomnijmy. Gospodarka o obiegu zamkniętym, circular economy "jest koncepcją gospodarczą, w której produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane. Idea ta uwzględnia wszystkie etapy cyklu życia produktu, zaczynając od jego projektowania, poprzez produkcję, konsumpcję, zbieranie odpadów, aż do ich zagospodarowania" – jak podają strony rządowe.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama