UWAGA!

Miejskie fontanny startują w Dzień Dziecka

 Elbląg, Miejskie fontanny startują w Dzień Dziecka
Fot. UM w Elblągu

Po sezonie przerwy, 1 czerwca uruchomione zostaną wszystkie miejskie fontanny. Prace przygotowawcze już prowadzi spółka miejska EPWiK. Poniżej prezentujemy praktyczne informacje o trzech elbląskich fontannach i miejskim poidełku na Starym Mieście.

Fontanna posadzkowa przy ul. Mostowej (na skwerze katedralnym)
       Fontanna będzie czynna sezonowo od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 22.00, a w soboty i niedziele do 24.00.
       • godz. 9.00 -18.00 – praca dzienna (co godzinę będą się odbywały dziesięciominutowe pokazy)
       • godz. 18.00 - 22.00 – praca popołudniowo-wieczorna (co godzinę będą się odbywały dwudziestominutowe pokazy, w tym z efektami świetlnymi)

Wyłączenie fontanny jest planowane na koniec września 2021 r.

 

Przypominamy!
       Prosimy o zachowanie ostrożności na mokrej posadzce i nie wrzucanie w szczeliny fontanny drobnych śmieci (papierków i niedopałków papierosów). W ubiegłych sezonach, poza naniesionym piaskiem, to właśnie drobne papierki i niedopałki były jedną z przyczyn zapchania pomp.

 

Drugim obiektem, który znajduje się na granicy Starego Miasta i centrum, jest powstała w 1908 roku zabytkowa fontanna zlokalizowana na Placu Słowiańskim. Zamontowane w fontannie urządzenia odpowiadające za jej pracę są starego typu; oznacza to, że spadek poziomu wody, spowodowany jej stopniowym wyparowywaniem i rozchlapywaniem poza misę, może być przyczyną przerw w obiegu wody. Dopiero gdy pompa podniesie lustro wody, fontanna ponownie rozpoczyna swoją pracę.

Fontanna zlokalizowana przy ulicy 1 Maja, z racji położenia można ją roboczo nazwać fontanną centralną. Do zapełnienia jej zbiornika potrzebne jest 316 m3 wody. Bieżącą jej eksploatacją i konserwacją, w tym spuszczaniem i napełnianiem niecki wodą, zajmuje się EPWiK Sp. z o.o. Podczas standardowego czyszczenia i wymiany wody w fontannie najczęściej znajdowane są: butelki plastikowe, worki, kartoniki po napojach, części ubrań i inne odpady, które zatrzymują się na elementach fontanny. Dlatego, tak jak w przypadku fontanny posadzkowej, apelujemy o utrzymywanie porządku wokół fontanny centralnej, tym bardziej, że w obrębie Skweru Mariana Sawicza również ustawione są kosze na śmieci. Przypominamy również, że w fontannie przy ulicy 1 Maja obowiązuje zakaz kąpieli. Nie posiada ona odpowiednich wejść, nie jest wyposażona filtry, a dysze które są zainstalowane na dnie mogą być niebezpieczne dla osób próbujących wchodzić do fontanny.

 

Jak to pracuje?
       Wszystkie trzy fontanny pracują w obiegu zamkniętym, co oznacza, że raz napełniona fontanna korzysta z tej samej wody. Dodatkowo fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym wyposażona jest w specjalne filtry, które podczyszczają i uzdatniają krążącą wodę. Wymiana wody w fontannach odbywa się w zależności od potrzeb. Tak jak już wspomniano powyżej, bieżącą konserwację wszystkich fontann prowadzi Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.

 

Poidełko
       W ubiegłych latach urządzenie zlokalizowane na ścianie przedproża budynku na rogu ulic Stary Rynek i Garbary zostało wyposażone w specjalny kranik odcinający wodę i jako poidełko jest czynne sezonowo, od początku maja do końca września (w tym roku poidełko zostanie uruchomione 1 czerwca).

Łukasz Mierzejewski, biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Świetnie! W końcu jakaś pozytywną wiadomość. Bardzo brakowało fontanny na bulwarze, dostarczała tyle radości.
  • super wreszcie się doczekaliśmy. zbudujcie fontanne na starówce z piekarczykiem, kaskadowa, z ledami, ciekawe czy to zbyt trudne zadanie dla samorządu? na szczycie kaskady piekarczyk z łopatą i brama z której spływa woda. fajnie by to wyglądało i przyjemny chłodek i miejsce do robienia fotek dla przepływających żeglarzy, a i zachęta, aby na starym coś zjedli :)cała promocja miasta, na dobry poczatek od zera. :)bo jak na razie to nicw tej kwestii się nie dzieje, ani nigdy nie działo.
  • @MONTY - za dużo byś chciał dostaliśmy napis na bulwarze, wystarczy w tym roku, kasy nie ma, ale na pomniki kasa jest spokojnie!
  • I nie zapominajcie ubrać maseczki zbliżając się do fontanny wszak właśnie z powodu zbrodniczego koronawirusa wyłączono wszelkie wodotryski w mieście, z polecenia i przemyślenia sanepidu przecież. A hydropres i wszelkie inne myjnie samochodowe dmuchały pod ciśnieniem. .. .Szkoda na jekiekolwiek porównania i przemyślenia bo plan epidemii jest planem i trzeba go wykonać w 100 %.
Reklama