UWAGA!

Na ostatnim przystanku z autobusu wysiadamy

 Elbląg, Niektórzy pasażerowie chcieliby wysiadać na pierwszym przystanku
Niektórzy pasażerowie chcieliby wysiadać na pierwszym przystanku (fot. Michał Skroboszewski)

Kiedy autobus zatrzymuje się na przystanku końcowym, pasażerowie muszą wysiąść z pojazdu. Niektórzy pasażerowie chcieliby jednak pojechać dalej, do przystanku rozpoczynającego kurs „w drugą stronę“. - Taki problem występuje także na innych przystankach końcowych, może uda się to zmienić, by pomóc pasażerom - zapytał nas jeden z kierowców miejskich autobusów. Co na to Zarząd Komunikacji Miejskiej?

Co się dzieje, gdy autobus miejski dojeżdża do przystanku końcowego? - Zgodnie z przepisami wszyscy pasażerowie muszą wysiąść z pojazdu. Podczas przejazdu z przystanku końcowego na przystanek początkowy w autobusie może być tylko kierowca - mówi nam nasz czytelnik, z zawodu kierowca autobusu w jednej z jednej firm obsługujących połączenia autobusowe w Elblągu.

Jak takie rozwiązanie wpływa na komfort mieszkańców? Spójrzmy na linię autobusową nr 12 kursującą na trasie Warszawska (stacja benzynowa) - pętla przy al. Odrodzenia. Na przystanku końcowym przy ul. Warszawskiej wszyscy pasażerowie wysiadają.

- Zgłaszają się do mnie pasażerowie, którzy chcieliby przejechać do przystanku początkowego, który znajduje się po przeciwnej stronie ulicy. Swoją decyzję motywują różnie: podczas „złej pogody“ chcieliby w pojeździe przejechać na drugą stronę ulicy, ponieważ ich punktem docelowym jest Rodzinny Ogród Działkowy, mają problemy z poruszaniem się, a do przejścia dla pieszych jest ich zdaniem za daleko - wyjaśnia kierowca.

Kierowca zwrócił uwagę, że taki problem występuje także na innych przystankach końcowych i początkowych w Elblągu. Jego zdaniem rozwiązaniem byłaby likwidacja oznaczenia przystanek końcowy i początkowy, tak aby pasażerowie nie musieli wysiadać z autobusu.

- W tym konkretnym przypadku, przejazd od ostatniego do pierwszego przystanku już na następnym kursie jest przejazdem technicznym. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, taki przejazd powinien odbywać się bez obecności pasażerów w pojeździe. Także ze względów technicznych, przystanek początkowy powinien znajdować się w innym miejscu niż przystanek początkowy na kolejnym kursie - informuje Michał Górecki, kierownik Działu Zarządzania Komunikacją w elbląskim ZKM.

Z tej informacji wynika, że pasażerowie nie mają co liczyć na zmianę w tym zakresie.

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama