UWAGA!

Na Starym Rynku kodeks drogowy się nie sprawdza

 Elbląg, Na Starym Rynku kodeks drogowy się nie sprawdza
fot. Mikołaj Sobczak

Zakaz ruchu powszechnie lekceważony przez kierowców, parkowanie w miejscach niedozwolonych i przez kierowców aut, niemających do tego prawa. Tak wygląda dziś ul. Stary Rynek na Starym Mieście. Ulicę, która miała być królestwem pieszych, powoli „odzyskują“ samochody.

Na ulicy Stary Rynek obowiązuje zakaz ruchu w obu kierunkach. Organizator ruchu dopuścił jednak wyjątki. „na potrzeby dowozu klientów hoteli oraz zaopatrzenia punktów usługowych ustalono i oznakowano możliwość wjazdu autokarów z turystami od strony ul. Wigilijnej, dając możliwość krótkiego postoju i wyjazdu przez ul. Studzienną do ul. Wodnej lub do wyznaczonych miejsc postojowych dla autokarów przy dolnym moście nad rzeką Elbląg. W kolejnych latach powstała sala ślubów w Ratuszu Staromiejskim i też został umożliwiony wjazd nowożeńcom na ul. Stary Rynek przez ul. Rzeźnicką i postój przed Ratuszem na czas uroczystości zaślubin. W kolejnych latach dla inwestycji Green Velo uzgodniono przejazd rowerowy od strony ul. Warszawskiej przez górny most nad rzeką Elbląg następnie ul. Mostową w kierunku Bramy Targowej“ - informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza.

Popatrzyliśmy na znaki na krótkim odcinku Starego Rynku - od ul. Mostowej i Rzeźnickiej do ul. Rybackiej. Skręcając pod ratusz z ul. Rzeźnickiej widzimy znak zakaz ruchu dopuszczający wyjątki: rowery, pojazd nowożeńców i zaopatrzenie. Jeżeli wjedziemy pod ratusz od strony ul. Rybackiej, to zobaczymy znak zakazu ruchu i tabliczkę „nie dotyczy rowerów. Sprzeczność? Zapytaliśmy o to na policji... Policja otrzymała dane z Departamentu Zarząd Dróg i odpowiedziała następująco:

- Ul. Stary Rynek jest ulicą wyłączoną z ruchu, ale na potrzeby dowozu klientów hoteli oraz zaopatrzenia punktów usługowych ustalono i oznakowano możliwość wjazdu autokarów z turystami od strony ul. Wigilijnej, dając możliwość krótkiego postoju i wyjazdu przez ul. Studzienną do ul. Wodnej lub do wyznaczonych miejsc postojowych dla autokarów przy dolnym moście nad rzeką Elbląg. W kolejnych latach powstała sala ślubów w Ratuszu Staromiejskim i też został umożliwiony wjazd nowożeńcom na ul. Stary Rynek przez ul. Rzeźnicką i postój przed Ratuszem na czas uroczystości zaślubin. W kolejnych latach dla inwestycji Green Velo uzgodniono przejazd rowerowy od strony ul. Warszawskiej przez górny most nad rzeką Elbląg następnie ul. Mostową w kierunku Bramy Targowej - poinformowała nas st. asp. Agnieszka Kudosz z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu.

Sprawdziliśmy też w Straży Miejskiej. - Odpowiadając na pytanie, czy oznakowanie nie jest wewnętrznie sprzeczne - Znak B1 - zakaz ruchu w obu kierunkach nie dotyczy kierujących wymienionych na umieszczonych pod znakiem tabliczkach (autobusów, zaopatrzenia, nowożeńców), więc jeżeli kierujący tymi pojazdami znajdą się na tej drodze mogą urządzić postój do 10 minut. Nie wymienieni na tabliczkach pod znakiem B1 są kierujący posiadający kartę osoby niepełnosprawnej (kierujący czy przewożący osobę z niepełnosprawnością) - takie osoby na mocy prawa o ruchu drogowym mogą nie stosować się do znaku B1 - wyjaśnia Iwona Łojewska ze Straży Miejskiej.

  Elbląg, Na Starym Rynku kodeks drogowy się nie sprawdza
fot. Mikołaj Sobczak

Podobna sytuacja funkcjonuje na innych odcinkach ulicy Stary Rynek. Z jednej strony znak „zakaz ruchu“ dla zaopatrzenia nie obowiązuje, z drugiej już tak...

Ulicę Stary Rynek przecinają drogi poprzeczne, na których ruch samochodów jest dopuszczony. Efektem takiej organizacji ruchu jest uczynienie z potencjalnego reprezentacyjnego deptaka - ulicy z prawie normalnym ruchem samochodowym. Do hotelu podjeżdża autobus, do sklepów i restauracji zaopatrzenie... Oprócz tego wielu kierowców znak „zakaz ruchu“ lekceważy, jeżdżąc po całej długości i wykorzystując skrót pomiędzy ul. Pocztową a Wodną. Pomijamy już kwestię parkowania pod katedrą pw. św. Mikołaja naprzeciwko Ratusza Staromiejskiego. Samochody osobowe, co do których można mieć poważne wątpliwości czy to na pewno jest zaopatrzenie parkują akurat tam, gdzie jest wolne miejsce.

- Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu na bieżąco weryfikują nieprawidłowy postój pojazdów w rejonie Starego Miasta oraz egzekwują prawidłowe zachowanie kierujących. - zapewnia st. asp. Agnieszka Kudosz.

- Na ulicy Stary Rynek Straż Miejska w Elblągu w 2022r. [do 20 lipca - przyp. SM] podjęła około 44 interwencji dotyczących m.in niestosowania się do znaku B-1 zakaz ruchu, parkowaniu na skrzyżowaniach, parkowaniu poza miejscem wyznaczonym w strefie zamieszkania. W związku z popełnionymi wykroczeniami Straż Miejska w Elblągu ukarała mandatem karnym 4 kierujących, wobec 11 kierujących zastosowano pouczenie na podstawie art. 41 kw, wystawiono 19 żółtych kartek oraz prowadzone jest jedno postępowanie wyjaśniające zmierzające do skierowania wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego w Elblągu. - dodała Iwona Łojewska.

Czy rozwiązaniem problemu byłyby słupki ograniczające ruch pojazdów na ul. Stary Rynek? Słupki stoją na wylocie przy ul. Sukienniczej, na pozostałych ulicach nie ma. I nie ma też planów ich postawienia. - Stawianie słupków na ul. Stary Rynek było już wykonywane. W związku z tym rozwiązanie to nie sprawdziło się, nie planuje się wygradzać ponownie tej ulicy. Dodatkowo informujemy, że nie planuje się likwidacji ruchu na ul. Stary Rynek, a oznakowanie jednoznacznie określa sposób poruszania się pojazdów na tym obszarze. - wyjaśnia Łukasz Mierzejewski.

Zapraszamy do merytorycznego komentowania kwestii organizacji ruchu na Starym Mieście w Elblągu.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Jak się przepisów nie egzekwuje to jest jak jest. Do 20 lipca wystawiono cztery mandaty. Jeszcze jakieś pytania ?
  • "Straż Miejska w Elblągu ukarała mandatem karnym 4 kierujących, wobec 11 kierujących zastosowano pouczenie" - to żart, w pół roku tyle się napracowali? W pół dnia w tygodniu można to zrobić. Patrol straży powinien być stały i coddziennie po mandacie wlepiać fizycznie, kamery są wiadomo kto długo stoi. Co do katedry to przed parkowanie ok ale z boków to już przesada, słupki powinni postawić, mają jeszcze stare ze starówki.
  • Brak egzekwowania przepisów przez odpowiednie służby. Karać mandatami i bedzie porządek.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    39
    5
    Mieszkaniec 1(2022-08-03)
  • W Sopocie straż miejska wystawia mandaty za nieprawidłowe parkowanie na kwotę kilkunastu tysięcy zł tylko przez weekend. brak gospodarza, przyzwolenie na łamanie prawa, nieróbstwo SM i tak z dawnego miasta wojewódzkiego zrobiła się wiocha. Hashtagi: #Dziedzicpruski
  • Kobiety pałować to potrafią i hot dogi żreć a robić nie ma komu. Pisowska policja jest po to by bronić prezesa przed suwerenem
  • Ha ha ha Kodeks drogowy się nie sprawdza??? Za pisu trybunał się nie sprawdził, unia się nie sprawdza, tsue się nie sprawdza, lotos się nie sprawdził....
  • Ryba psuje się od głowy... Skoro miejscy politykierzy uzurpują sobie prawo do łamania tych przepisów bo MUSZĄ podjechać pod Ratusz Staromiejski, to co dziwić się że i mieszkańcy mają te przepisy w 4 literach.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    28
    2
    Zennon.(2022-08-03)
  • wróblewski staje harlejem gdzie chce
  • Mnie ciekawi czy w Elblągu już policja odnotowuje efekty powstania pisowców z kolan. O ile wzrosły kradzieże sklepowe, włamania do piwnic, o ile wzrosła liczba pobić z kradzieżą. Źle zaparkowane auta to pikuś
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    22
    10
    Ciekawy(2022-08-03)
  • Za to ty jesteś zupełnie bez łba, bo ktoś (pisowski cwaniak) myśli za Ciebie i robi z Tobą co chce.
  • Jestem mieszkańcem Starego Miasta. Albo postawić słupki wkomponowane w architekturę lub solić takie mandaty, że im się odechce wjeżdżać tam, gdzie nie powinno ich być. Niedawno jakiś idiota nie dość, że mnie omal nie przejechał to jeszcze trąbił. Chamstwo, prostactwo i buractwo oczywiście na twarzy wymalowane. Żadnej kultury nie ma. Nawet po twarzy się jej nie spodziewałem. Na Mocniaku w Sopocie byłoby to nie do zrealizowania (poza skrajnym debilizmem i pijactwem). Zabierzcie się za nich, bo kiedyś naprawdę jakieś dziecko lub innego osobnika ktoś przejedzie. A potem będzie lament i bicie się w pierś, że nie dopilnowali. Ludzie jakby mogli, to by do domu i łózka podjeżdżali samochodem. No tak, bo jak trzeba przejść 20 m to prawie śmierci w oczy patrzą. Boże, widzisz i nie grzmisz.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    18
    3
    Starówkowicz(2022-08-03)
  • A ja parkuję przy Piekarczyku i roznoszę paczki
Reklama