UWAGA!

O prawie przy kawie

 Elbląg, Rozmawiali o prawie
Rozmawiali o prawie (fot. Michał Skroboszewski)

- Filozof Boecjusz oskarżony o zdradę stanu był w więzieniu, a potem został stracony. W więzieniu napisał traktat "O pocieszeniu, jakie daje filozofia". Być może ten wieczór będzie takim pocieszeniem? – zastanawiał się prof. Jerzy Zajadło, rozpoczynając spotkanie zatytułowane "Czy filozofia prawa jest potrzebna prawnikowi?" Zobacz zdjęcia ze spotkania.

- Filozofia prawa pozwala prawnikom na zrozumienie rzeczywistości, tego, co się tak naprawdę wokół nas dzieje – mówił prof. Jerzy Zajadło, filozof prawa, który był pierwszym gościem elbląskiej Cafe Iustitia,  zorganizowanej wczoraj (27 lutego) w Bibliotece Elbląskiej. - Pozwala ona na spojrzenie z dystansu i ogarnięcie całości.

W swoim wystąpieniu poruszał też niejednokrotnie kwestię relacji między prawem a polityką. Nie krył jednocześnie swojej krytyki wobec reform systemu sprawiedliwości dokonanej w ostatnich latach.

- Na przestrzeni wieków ujarzmialiśmy Lewiatana, to taki symbol potwora, który uosabia państwo – mówił gość elbląskiej Cafe Iustitia. - Rozwój prawa, postępująca jurydyzacja polityki sprawiały, że niejako wzięliśmy politykę w karby, uznaliśmy że politykom nie wszystko wolno, że nie mogą ustanowić każdego prawa, muszą zachowywać się zgodnie z nim i działać w jego granicach. Moim zdaniem w Polsce mamy obecnie do czynienia z dejurydyzacją polityki. Ten Lewiatan zaczyna wymykać się z pęt i dyktować nam warunki.

Podczas spotkania zaproszony gość opowiadał też o tym, co z punktu widzenia filozofii prawa przynależy do zawodu prawnika. - Na pierwszy rzut oka zawód prawnika jest rzemiosłem. Mamy narzędzie w postaci wykładni, mamy materię w postaci ustawy i coś rzeźbimy tymi narzędziami, niczym hydraulik, elektryk, krawiec i stolarz. Pod tym względem jesteśmy bliscy rzemiosłu – mówił prof. Zajadło. - Problem w tym, że po drugiej stronie tego naszego rzemiosła stoi człowiek, stoją ludzkie losy, niekiedy bardzo dramatyczne.

Mówił także o potrzebie odwagi w wykonywaniu zawodu sędziego, np. w kontekście ewentualnej agresji ze strony podsądnych niezadowolonych z wyroku. Według Jerzego Zajadły ta odwaga wynika też z konieczności stania na straży niezawisłości, której paradoksalnie mogą zagrażać między innymi władza ustawodawcza i wykonawcza. - Żaden prawnik, a zwłaszcza sędzia, nie może zakładać prymatu polityki nad prawem. To jest być może samo jądro państwa prawa – mówił profesor.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem: sala "U św. Ducha" w bibliotece wypełniła się bowiem osobami bezpośrednio związanymi ze środowiskiem prawniczym, a także mieszkańcami Elbląga zainteresowanymi sprawami wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Cafe Iustitia to inicjatywa, w ramach której podczas otwartych spotkań poruszane są kwestie związane z prawem i praworządnością. - Są już prowadzone uzgodnienia z kolejnymi gośćmi, którzy mogliby przyjechać do Elbląga – mówił w wywiadzie dla portElu Jacek Pietrzak, sędzia Sądu Apelacyjnego w stanie spoczynku, jeden z organizatorów inicjatywy. - To nie tylko osoby, które są związane bezpośrednio ze środowiskiem sędziów, adwokatów, notariuszy, ale też z filozofią prawa, socjologią prawa, innymi aspektami prawa. Mamy nadzieję, że takie spotkania zainteresują nie tylko prawników. Osoby spoza środowiska będą mogły zobaczyć, jak funkcjonuje cały system prawny obecnie i jak powinien właściwie funkcjonować.

Retransmisja spotkania Cafe Iustitia w niedzielę, 1 marca, w Truso.tv Początek o godz.  9, powtórka co dwie godziny.

Tomasz Bil
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ten Lewiatan zaczyna wymykać się z pęt i dyktować nam warunki a Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. A to numer.
 • Świetne spotkanie, wspaniała inicjatywa, gratulacje
 • A był faksik?
 • Pozbądźcie się przkupno-politycznej części waszych kolegów i będzie można rozmawiać Bez tego to takie masło maślane wam wychodzi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  13
  Z i e l a r z (2020-02-28)
 • dziadek mi zawsze mówił, żeby nie być złodziejem i nie brać tego co nie moje, czy przypadkiem Lewiatan niewymknął się spod kontroli drogim uczestnikom? kochani chcecie aby społeczność zaakceptowała, że zabranie cudzych pieniędzy z kasy było roztargnienirm bo to wasz koleżka zwinął kasę, to jest kompromitacja i żadna filozofia nic tu nie pomoże, ludzie nie są tsk głupi jak wam się wydaje, ...zwiał wam lewiatan i okrada ludzi z rozumu całych pokoleń
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  8
  Chrises(2020-02-28)
 • Fajnie jestem za. Nie jestem prawnikiem ale znam kilku i pozdrawiam . Nie wszyscy sa zli. Znam wspanialych i dziekuje im za wszelka pomoc bezinteresowna .
 • My elblazanie jestesmy zhaszonymi przestraszonymi ludzmi wszystko nam jedno kto rzadzi a szkoda.mozemy razem zbudowac fajna atmosfere . To miasto to my.
 • Boecjusz został skazany na śmierć przez absolutnie niezawisły sąd, ...był winny i poniósł zasłużoną karę za zdradę, na nic zdało mu się filozofowanie,
 • @Karakan - Brednie pisowskie. Szczucie na sędziów tak jak wcześniej na lekarzy i naczycieli. Nadzwyczajna kasta to pisowcy i kler.
 • kto skazał Boecjusza na śmierć? krasnoludki? misie koala? chińskie nietoperze? prosze wybrać prawidłową odpowiedź, na pewno nie zrobili tego sędziowie no bo jak by to wyglądało nieładnie, a i z filizoficznego punkt widzenia to wręcz dramatycznie wszystko by zabrzmiało, mentor filozoficzny spotkania skazany na śmierć przez niezawisły Sąd :)))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  niebywała hipokryzja(2020-02-28)
 • Ma rację, że żaden prawnik, a zwłaszcza sędzia, nie może zakładać prymatu polityki nad prawem, jednak praktyka pokazuje, że sędziowie nie są apolityczni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  5
  xdgbdsrgfndrfghnd(2020-02-28)
 • Czy ten filozof Boecjusz ujął w swoim traktacie polskich sędziów tych od złodziejstwa w markecie czy kradzieży 50 zł na stacji benzynowej. A może o traktowanie zawodu sędziego jako barmana który odczytując wyrok zachowuje się jak barman oparty łokciami o szynk a sędziemu brakuje tylko kufla piwa ????
Reklama