UWAGA!

Podsłuchane na pikiecie

 
Elbląg, Nauczyciele pikietowali pod pomnikiem Kazimierza Jagiellończyka
Nauczyciele pikietowali pod pomnikiem Kazimierza Jagiellończyka (fot. Michał Skroboszewski)

- Jeżeli będziemy razem, to wygramy – mówili nauczyciele. W piątym dniu ogólnopolskiego strajku oświaty elbląscy nauczyciele zebrali się na placu Kazimierza Jagiellończyka, aby wesprzeć się na duchu i zobaczyć ilu ich jest. Zobacz zdjęcia.

Ogólnopolski strajk oświaty trwa od poniedziałku. Nauczyciele siedzą w szkołach, uczniowie w przeważającej większości w domach. Nie odbywają się lekcje, były kłopoty z organizacją egzaminów gimnazjalnych.
       - Przychodzimy do szkoły rano i siedzimy. Rozmawiamy o tym, co się dzieje i czekamy... Mając cały czas nadzieję, że zdołamy się porozumieć z rządem – mówili nauczyciele podczas dzisiejszej pikiety na placu Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu.
       Nastroje wśród kadry pedagogicznej są bojowe.
       - Zjednoczeni, zwyciężymy. Chcemy lepszej oświaty, chcemy realizować w szkole swoje pasje, chcemy, żeby nasi uczniowie byli zadowoleni z nas i ze szkoły – mówili.
       Ze sceny kolejni mówcy (nauczyciele, rodzice, uczniowie) zachęcali strajkujących do trwania w oporze. Nie było mowy o podwyżkach pensji, więcej mówiono o dobrej jakości pracy w szkołach i wysiłku, jaki nauczyciele wkładają w swoją pracę.
       - Ludzie są zdeterminowani. Mają dość. Z jednej strony hejtu, który się na nich wylewa zewsząd, a którzy piszą ludzie nie mający pojęcia o pracy nauczyciela, pogardy ze strony polityków, rządu, innych ludzi. A także złej organizacji pracy w szkole, która wymusza zbędną momentami biurokrację, przynoszenie pracy do domu – mówili w półoficjalnych rozmowach pod pomnikiem Kazimierza Jagiellończyka.
       - Nie powiem ile czasu w domu spędzam na sprawdzaniu wypracowań, klasówek. I na pytanie dzieci, czy możemy iść razem na lody odpowiadam, tak, tylko skończę sprawdzać kolejne klasówki. Taka praca, tylko powinnam robić to w szkole, a nie kosztem życia prywatnego – mówiła nauczycielka języka polskiego.
       - Jak pan myśli, wszystkie gazetki szkolne, dekoracje, to powstają w szkole? W domu robię, ze swoich prywatnych materiałów, za które nikt mi nie zwróci. Pomijam takie „drobnostki”, że muszę kupić tusz do drukarki do komputera, żeby sama sobie wydrukować pomoce naukowe. Niemal cały tusz zużywam na drukowanie rzeczy potrzebnych do szkoły – dodała kolejna nauczycielka.
       - Zdajemy sobie sprawę, że to się odbija na uczniach i rodzicach. I jesteśmy im bardzo, ale niech pan to koniecznie napisze, że bardzo wdzięczni za każde słowa i gesty poparcia. Bez nich ten strajk by się nie udał.
       - Czasem trzeba „spiąć poślady”. Edukacja to jest długotrwały projekt. Jeżeli budujemy wiadukt, to za rok możemy go już zobaczyć, skorzystać z niego, ocenić czy jest dobrze, czy źle zbudowany. My uczymy wasze dzieci, a to jak je nauczymy będzie widać dopiero za 20 lat. Jak pójdą do pracy, skończą studia, założą rodziny. I jeżeli nie będziemy inwestować w oświatę, w warunki nauczania, to nie będziemy mieć mądrych obywateli – taka jest, niestety smutna prawda.
       Jak skończy się największy w ostatnich latach strajk? Z jednej strony, wydaje się, że rząd chce wziąć strajkujących „na przeczekanie”: aż sami wrócą do pracy przyciśnięci np. brakiem pensji za strajk. Z drugiej strony: 26 maja są wybory do europarlamentu i z pewnością rządzący będą chcieli do tego czasu wyciszyć emocje dotyczącego protestu.
       Do końca nie wiadomo też jak w tym roku będzie wyglądały egzaminy maturalne. Do dziś (12 kwietnia) powinny zostać wystawione oceny końcowe dla uczniów klas maturalnych. Nauczyciele tego nie zrobili, gdyż strajkują. W przyszłym tygodniu powinny się odbyć w szkołach ponadgimnazjalnych rady klasyfikacyjne.
       Jak i kiedy zakończy się strajk? Tego dziś nie wie nikt.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Brawo Nauczyciele! Jesteśmy z Wami!
 • Według prawa za strajk nauczyciele powinni mieć nie zapłacone za te dni.A kto pokryje koszty co dla nich zapłacą my obywatele Elbląga.A najlepsze to jest to że powinni mieć nie zapłacone a będą mieli zapłacone.A pieniądze na to pójdą z urzędu miasta dla nauczycieli czyli kto na tym straci miasto Elbląg.Bo zamiast coś zrobić w Elblągu to kasa pójdzie dla nauczycieli.Tym powinno się zainteresować CBA.Bo to jest korupcja.Urząd skarbowy też powinien się za to Wziasc panie Wróblewski !!!!!
 • Brawo, brawo, brawo. Nie sluchajcie hejtu. Nawet hejterzy mieli kiedys nauczycieli. Jestesmy z Wami, popieramy.
 • blazny do roboty!!! hanbicie Polske
 • Brawo! Nauczycielki i nauczyciele, dzieci, rodzice, opiekunowie!! Jesli ktos nauczycieli wysyła na tzw. kasę niech dzieci swoje odda do prywatnych szkół,a jak go nie stać, sam niech na kasę idzie. Nauczyciel to niezwykle trudna, wymagajaca praca,przede wszystkim wymagającą ale co najważniejsze od Was, nauczyciele,zalezy nasza przyszłość. Dziekujemy i trzymamy kciuki!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  117
  97
  Mama uczniow podstawowki(2019-04-12)
 • Szanowni nauczyciele a jaki wy poziom nauczania reprezentujecie??? Szkoła SP 12 npwięcej nauczycieli nie ma i tylko same zasyepstwa albo okienka.Nauczanie jak teraz uczycie to jest paranoja.Za moich czasów to człowiek dużo wiedział a teraz to jak widzę co moi dzieci maja to śmiechu warte że kobyła by się zryla ze śmiechu.Oczywiście są wyjątki nauczycieli co wiedzę dobrze przekazują ale to by ich zliczyl na jednej dłoni ręki.!!!!!!!
 • Szanowni nauczyciele a jaki wy poziom nauczania reprezentujecie??? Szkoła SP 12 npwięcej nauczycieli nie ma i tylko same zasyepstwa albo okienka.Nauczanie jak teraz uczycie to jest paranoja.Za moich czasów to człowiek dużo wiedział a teraz to jak widzę co moi dzieci maja to śmiechu warte że kobyła by się zryla ze śmiechu.Oczywiście są wyjątki nauczycieli co wiedzę dobrze przekazują ale to by ich zliczyl na jednej dłoni ręki.!!!!!!!
 • Do czasu...
 • Widać że nauczyciele już wrócili i podszywają się pod rodziców uczniów. :)
 • Brawo!! Nie przejmujcie się hejtem!!!
 • Suwek uscislijmy - ty jesteś, ja na pewno nie. Moje dziecko płacze a ja mam się cieszyć?! Nauczyciele wstydzcie się - poziom metr poniżej mułu...
 • dajcie im tyle co za rzadow po, czyli nic przez 8 lat i wszystko bylo ok, broniarz to stary komuch, ktoremu sie kadencja konczy, to zaden nauczyciel, figurant, ktory robi to, co mu schetyna kaze !!!!! komedianci :)
Reklama