UWAGA!

"Polska stanęła w ogniu". Rocznica wybuchu II wojny światowej

 Elbląg, "Polska stanęła w ogniu". Rocznica wybuchu II wojny światowej
Fot. Anna Dembińska

84 lata upłynęły od wybuchu II wojny światowej. Dziś (1 września) odbyły się miejskie obchody związane z rocznicą. Zobacz zdjęcia.

Zgodnie z ceremoniałem wojskowym uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Potem głos zabrali przedstawiciele samorządu.

- W przeciągu kilkunastu minut Polska stanęła w ogniu, Hitler pokazał swą zbrodniczą twarz, rozpoczynając swoją szaleńczą wizję podboju Europy – mówił o poranku 1 września Michał Missan, wiceprezydent Elbląga. - Broniliśmy się do początku października, mimo że od 17 września, po wkroczeniu na ziemie polskie Armii Czerwonej, walczyliśmy na dwa fronty. W kampanii wrześniowej zginęło ponad 70 tys. polskich żołnierzy, był to początek naszej narodowej martyrologii. Największy w historii świata konflikt zbrojny pochłonął 72 mln ludzkich istnień, w tym prawie 6 mln polskich obywateli – podkreślał Michał Missan. Odniósł się również do obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą.

  Elbląg, "Polska stanęła w ogniu". Rocznica wybuchu II wojny światowej
Fot. Anna Dembińska

- Wojna wróciła do Europy z chwilą, gdy Rosja zaatakowała niepodległą Ukrainę. Widząc śmierć, zniszczenie i wojennych uchodźców znów wyraźnie przywołujemy w naszej zbiorowej pamięci obrazy z II wojny światowej, a hasło "nigdy więcej wojny" aktualne jest dziś jak nigdy od ponad 80 lat – zaznaczył Michał Missan. - Polacy noszący w sobie pamięć o wydarzeniach II wojny światowej, mający jednocześnie wspaniałe doświadczenia sierpnia 1980 roku, zdają dziś w warunkach toczącej się na wschodzie wojny egzamin z solidarności, tym razem z obywatelami ukraińskimi.

Głos zabrał także Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

- Bohaterska obrona Westerplatte na zawsze pozostanie przykładem niezłomności i hartu ducha. Garstka żołnierzy wojska polskiego stanowiących obronę wojskowej strażnicy tranzytowej stawiała czoła niemalże 4-tysięcznej sile najeźdźcy – mówił przewodniczący. - II wojna światowa z całą siłą pokazała, z jakim okrucieństwem i brutalnością można wystąpić przeciwko II człowiekowi. W wojnie cierpią wszyscy, niezależnie od poglądów, wyznania, płci, wieku, zarówno żołnierze jak i cywile. Wszyscy po równo muszą stawić czoła bezmyślnej agresji i traumie, jaka po niej pozostanie. 84 rocznica wybuchu II wojny światowej jest czasem zadumy i refleksji nad trudną historią naszego kraju, ale też nad wydarzeniami, które się wokół nas rozgrywają i nad przyszłością - stwierdził Antoni Czyżyk.

Po przemówieniach odbył się Apel Pamięci. Poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod krzyżem katyńskim.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Garstka żołnierzy? Ale chwała bohaterom.
 • Czy w rocznicę napaści Rosji na Nasz kraj 17 września rząd wystąpi o reparacje wojenne w tym m. in. za grabież Naszych Ziem - Kresy Wschodnie?
 • Jeszcze powinniśmy wystąpić o reparacje wobec Królestwa Szwecji za grabieże i zniszczenia jakie dokonały ich wojska w czasie wojen i najazdów ( nie tylko w czasie potopu), a nasze miasto zostało złupione przez nich trzykrotnie, co w efekcie na ponad 150 lat zepchnęło Elbląg do nędzy i ruiny gospodarczej.
 • Rosjanie nie napadli tylko wpadli nieść pomoc! gwałcili palili i kradli dla naszego dobra, żeby niemcy nie mieli po co wrócić!
 • @kjm - Rosja nie napadła na Polskę 17 września. Napadł Związek Sowiecki, złożony między innymi z Waszej ukochanej Ukrainy, którym dowodził Gruzin. Równie (nie)dobrze morzesz mówić, że to Mongolia napadła na Polskę, bo Mongolia również była wtedy członkiem ZSRR.
 • @kjm - "Nasz kraj 17 września rząd wystąpi o reparacje wojenne" - ruski ruskowi krzywdy nie zrobi - zapamietaj
 • Bestialstwo i zbrodniczy charakter człowieka nie zna granic. Podobnie jak ufność człowieka w to, że bestialstwo i straszne zbrodnie nigdy się nie powtórzą. Chwytliwe idee pozwoliły dojść do władzy absolutnej i mordować. Wielu w 1917 uwierzyło w sprawiedliwość i równość- kto mógł przypuszczać, że Stalin wymorduje miliony. Kto mógł w 1930 przypuszczać w, że Hitler wymorduje miliony. Kto mógł przypuszczać, że wojnie na Bałkanach 1992-95 dojdzie do takiego bestialstwa i mordów. Po napaści Rosji na Ukrainę też wielu wierzyło, że będzie to wojna bez bestialstwa i zbrodni. Zawsze ufamy i wierzymy, że coś się nie wydarzy. Wierzymy w europejską cywilizację i zawsze jesteśmy w błędzie. Teraz będzie partyjne referendum tak zorganizowane, że partia rządząca może łatwo pozyskać wiedzę o tym kto jest przeciwnikiem PiS. Co zrobi z tą wiedzą? Ufamy i wierzymy, że metody komunistycznego sprawowania władzy i traktowania wrogów partii nie mogą się powtórzyć. I ponownie możemy być w błędzie. Można się bać tego referendum. Pełna jawność o tym kto był na wyborach ale nie uczestniczył w referendum może być groźna. A gwarancje PKW o nieudostępnieniu list rządowi to w d. można wsadzić.
 • @Cz - Dlaczego straszysz niebraniem udziału w tym bzdurnym referendum. Jest jeszcze godność człowieka i godny człowiek nie odpowiada na głupie pytania. Tyle. Straszenie - Nowa metoda cwaniaków z PIS? Mam was w d.
 • Kiedy bedzie 800 plus, ?Bo muszę sobie piwko strzelic a powiadaja ze kazdy dzien swiety trzeba świecić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  4
  Mamhoromcukre(2023-09-01)
 • Czytać z kartek -:( w tym temacie wypada parę słów powiedzieć z głowy!!!!
 • Co miałem powiedzieć przeczytałem !
 • Moze za rok przyjdę jak towarzystwo się zmieni !
Reklama