UWAGA!

Przypominamy o obowiązku złożenia deklaracji o źródłach ciepła do CEEB

 Elbląg, Przypominamy o obowiązku złożenia deklaracji o źródłach ciepła do CEEB

Od 1 lipca 2021 r. każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest złożyć deklarację o sposobie jego ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Co ten wynikający z ustawy o termomodernizacji obowiązek oznacza dla elblążan? Każde znajdujące się w lokalu, budynku, hali itp. urządzenie grzewcze o mocy mniejszej niż 1 MW musi być zgłoszone do bazy CEEB.

Właścicielem bazy CEEB jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego i to ten urząd udziela szczegółowych informacji. Rolą Urzędu Miasta Elbląga jest zebranie deklaracji w formie papierowej i wprowadzenie ich do bazy CEEB, prowadzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

 

KTO JEST ZOBOWIĄZANY DO ZŁOŻENIA DEKLARACJI?

- budynek jednorodzinny – obowiązek wypełnienia deklaracji spoczywa na właścicielu budynku;

- budynek wielorodzinny – obowiązek wypełnienia deklaracji spoczywa na właścicielu mieszkania, podmiocie zarządzającym budynkiem (wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa, podmiot administrujący)

- każdy inny budynek niemieszkalny (np. biuro, garaż, szklarnia, lokale handlowo-usługowe itp.) – ich właściciel lub zarządca zobowiązany jest do wypełnienia deklaracji.

 

DEKLARACJĘ MOŻNA ZŁOŻYĆ W PROSTY SPOSÓB

- przez Internet, nie wychodząc z domu. Wystarczy, że posiada się Profil zaufany/bankowość elektroniczną/e-dowód. Link do strony internetowej: https://zone.gunb.gov.pl/

- osobiście w Urzędzie Miasta Elbląga (druki do pobrania w Urzędzie Miasta w biurze podawczym ul. Łączności 1 w Elblągu

- wrzucić do skrzynki podawczej, albo wysłać do Urzędu listem poleconym na adres: Urząd Miasta Elbląg - Departament Ochrony Środowiska ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg

 

druki dostępne na stronie internetowej:

https://elblag.eu/index.php/wane-informacje/16250-centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow

 

TERMINY

- 14 dni (licząc od 1 lipca 2021) - dla nowo wybudowanych budynków lub od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw;

- 12 miesięcy – dla obiektów już istniejących.

 

CEL

Celem złożenia deklaracji jest pozyskanie rzetelnych i wiarygodnych informacji od mieszkańców na temat używanych źródeł ogrzewania swoich domów oraz stosowanego opału. Zebranie tych informacji w jedną bazę, pozwoli podejmować skuteczne działania mające na celu poprawę jakości powietrza.

 

SANKCJE

Składanie deklaracji jest OBOWIĄZKOWE dla wszystkich właścicieli/zarządców nieruchomości. Brak złożenia deklaracji w ustawowym terminie będzie grozić grzywna (zgodnie z art. 27h ustawy z dnia 28 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków), która jest wymierzana na zasadach ogólnych Kodeksu wykroczeń.

 

W Urzędzie Miasta Elbląga sprawami deklaracji zajmuje się Departament Ochrony Środowiska. Kontakt z Departamentem: 55 239 31 10

Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama