UWAGA!

Rozlicz PIT elektronicznie

 Elbląg, Rozlicz PIT elektronicznie

Rozpoczął się już okres rozliczeń PIT za ubiegły rok. - Zapraszamy wszystkich do korzystania z naszych e-usług i rozliczania podatków drogą elektroniczną – informuje Urząd Skarbowy w Elblągu.

W usłudze Twój e-PIT na podatników czekają zeznania wypełnione na podstawie danych, które posiada administracja skarbowa. Rozliczenie za 2022 r. zostało przygotowane dla ponad 24 mln podatników.

 

Dla kogo Twój e-PIT?
      
       W ramach usługi będą udostępnione zeznania podatkowe:

- PIT-37 i PIT-38 (najczęściej wypełniane),

- PIT-28 oraz PIT-36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej,

- oświadczenie PIT-OP o przekazaniu 1,5% podatku organizacji pożytku publicznego,

- nowością będzie PIT-DZ - informacja o danych dzieci uprawniających do ulgi dla rodzin 4+.
      
       W zeznaniu przygotowanym w usłudze uwzględnione są:

- informacje od płatników, w tym również zwolnienia z PIT dla osób do 26 roku życia, dla rodzin 4+, dla pracujących seniorów, dla osób powracających z zagranicy, odliczenia z tytułu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych;

- informacje będące w posiadaniu KAS takie jak: dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy, ulga na dzieci.
      
       Jak korzystać z usługi Twój e-PIT
       Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.
       Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT będzie można zalogować się także danymi podatkowymi podając:

- PESEL (albo NIP i datę urodzenia),

- kwotę przychodu z rozliczenia za 2021 r.

- kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2022 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2021 r.
      
       Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2021 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę do zapłaty z PIT-40A.

Do 2 maja 2023 r. (30 kwietnia to niedziela) podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., to z upływem 2 maja zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Zeznania PIT-28 i PIT-36 nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.
      
       Zwrot nadpłaty podatku

Podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie - do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do 3 miesięcy.

Aneta Dziemidowicz, Urząd Skarbowy w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • można zalogować się także danymi podatkowymi podając: - PESEL (albo NIP i datę urodzenia), - kwotę przychodu z rozliczenia za 2021 r. - kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2022 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2021 r. I dodatkowo trzeba podać kwotę nadpłaty/niedopłaty podatku za 2021 r. Figa z makiem. Jeśli masz zero - to jesteś w czarnej d.. i nic nie załatwisz.
 • @spróbujcie - To zaloguj się mObywatelem. Smartfona dzisiaj ma każdy.
 • Chciałam sprawdzić swój e-pit. Zalogowałam się, podałam wszystko co potrzeba a na końcu informacja "przepraszamy za utrudnienia"i tyle sprawdziłam, swoje rozliczenie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mieszkanka(2023-02-17)
Reklama