UWAGA!

Szpital wojewódzki: lekarze nie korzystają z klauzuli sumienia

 Elbląg, Szpital wojewódzki: lekarze nie korzystają z klauzuli sumienia
(fot. archiwum portEl.pl)

- Żaden z lekarzy zatrudnionych w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu nie powoływał się podczas wykonywania swoich obowiązków na tzw. klauzulę sumienia – twierdzi szpital. Od czasu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w 2020 r. zaostrzył przepisy aborcyjne, w elbląskiej placówce dokonano trzy terminacje ciąży.

W ubiegłym tygodniu w kilkudziesięciu miastach w Polsce odbyły się pikiety po śmierci 33-letniej Doroty, która będąc w 20. tygodniu ciąży zmarła w szpitalu w Nowym Targu. Lekarze czekając na obumarcie płodu, nie zdecydowali się na aborcję, kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego. Pikieta odbyła się również po Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Elblągu.

- Spotykamy się przed szpitalem wojewódzkim, bo jest to symboliczne miejsce. Kobiety giną w związku z ciążą w szpitalach, a nie w domu. To ważne, aby pokazać, co o tym myślimy – mówiła wówczas Izabela Daciuk, organizatorka elbląskiej pikiety.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na oddziale położniczo-ginekologicznym pracuje 22 lekarzy. Jak informuje biuro prasowe szpitala w odpowiedzi na nasze pytania, żaden z lekarzy nie powołał się, podczas wykonywania swoich obowiązków, na tzw. klauzulę sumienia.

- W związku z faktem, że lekarze z Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu wykonują zawód zgodnie, ze wskazaniem aktualnej wiedzy medycznej, z należytą starannością i zgodnie z kodeksem etyki zawodowej, w Szpitalu nie odnotowano przypadków, aby lekarz powołał się na klauzulę sumienia, co oznacza, nie udzielił świadczenia zdrowotnego – informuje szpital.

Z danych WSZ wynika, że od 22 października 2020 roku, kiedy zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego zaostrzający przepisy aborcyjne, do końca 2022 roku w elbląskim szpitalu odbyło się 3889 porodów. W trzech przypadkach doszło do terminacji ciąży, czyli zabiegu aborcyjnego zgodnego z obowiązującym obecnie prawem.

 

RG

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Podkręcanie atmosfery. Niby nie ma tematu ale przecież.....
 • szkoda ze zeby sie dostac do specjalisty to trzeba czekac latami po czym na wizycie i tak zlewaja pacjenta, dopiero jak sie pojdzie do tego samego gabinetu ale prywatnie z terminem w ciagu tygodnia to dopiero sie lakrzyna nad pacjentem laskawie POchyli. i oni tu chca wyborow pilnowac?!
 • Czyli wyrok TK absolutnie nic nie zmienił w przypadku pacjentów tego szpitala, ale zmienił wszystko w przypadku pacjentów ze szpitala na drugim końcu Polski? Może czas w końcu, po 34 latach od rzekomej transformacji, wprowadzić w tym kraju jakikolwiek system prawny, bo póki co, Wasi polityczni idole czerpią zyski na chaosie, który pozwala im wypychać kieszenie Waszymi pieniędzmi. W tym kraju politycy nie chcą reform pro-obywatelskich, bo skończą się machlojki i wieczny układ "raz My, raz Wy". Oni i tak mają swoje, polityczne kliniki dla siebie i swoich rodzin. Jadwiga Kaczyńska (TW Balbina), leczona była w szpitalu MSWiA, choć formalnie nie miała prawa. Brawo Polacy, sami tego chcieliście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  26
  10
  Potrzeba zmian i reform(2023-06-22)
 • @Potrzeba zmian i reform - konfederackie porąbane teorie spiskowe powielasz ?
 • pisowców trzeba na syberię wygonić niech tam kleją pawiana
 • Szpital którym zarządza POlityk opozycji i to bardzo nieudolnie bo po korytarzach biegają karaluch !!!
 • Wybory tuż, tuż. Warto przedstawić dobry wizerunek szpitala.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  6
  Anna L.(2023-06-22)
 • Trybunał Konstytucyjny niczego nie zaostrzył. TK nie jest ustawodawcą. Klauzula sumienia to jakaś kpina. Czy lekarz wyznania Świadek Jehowy też ma prawo do swojej klauzuli sumienia i z automatu odmówi transfuzji krwi potrzebującemu bo jemu religia nie pozwala ale na dobro pacjenta patrzyć nie będzie ?
 • A, gdy jak do lekarza przyjdzie jakiś tęczowy zboczek, żeby "zmeinić" sobie płeć to lekarz ma prawo odmówić "zabiegu" ze względu na klauzulę sumienia?
 • Taki oto ciemnogród nastał. PiS się kłania w pas organizacjom ultra katolickim bo głosów szukać trzeba coraz mocniej na prawo. A Ci pseudo konserwatyści co tak drą się na temat zakazu aborcji, poddają pod dyskusję zakaz rozwodów, pielęgnacji wartości rodzinnych potem w najlepsze romansują za plecami swoich żon i mężów. Daleko szukać nie trzeba.
 • @Prawy - A po co miałby tam pójść jak zabieg nie jest refundowany przez państwo. Z LGBT powoli robi się przegięcie. Ja nie łażę po ulicy na marszach krzycząc ej jestem hetero. Proszę to zaakcentować.
 • No i w ten sposób na kanwie informacji, że w elbląskim szpitalu w wiadomej sprawie nic się nie dzieje mamy tradycyjna dyskusję o tym który głupszy, gdzie powinien być i co ''mu zrobimy ''. klasyczne wciąganie w zadyme i tyle.
Reklama