UWAGA!

"Zadajemy lekarzom pytanie: dlaczego nie chcą nam pomagać?"

 Elbląg, Pikieta w Elblągu przed szpitalem,
Pikieta w Elblągu przed szpitalem, fot. Mikołaj Sobczak

W środę (14 czerwca) odbyła się w Elblągu pikieta, której uczestnicy apelowali do lekarzy, by nie bali się ratować życia kobiet w ciąży. - Była mowa – ani jedna więcej – a dalej są. Spotykamy się przed szpitalem wojewódzkim, bo jest to symboliczne miejsce. Kobiety giną w związku z ciążą w szpitalach, a nie w domu – mówi Izabela Daciuk, organizatorka pikiety. Zobacz zdjęcia.

Pikiety i apele, które odbyły się w środę w wielu miastach Polski to reakcja na ostatni tragiczny przypadek ze szpitala w Nowym Targu. Zmarła tam 33-letnia pani Dorota, która była w 20. tygodniu ciąży. Lekarze stwierdzili bezwodzie, ale nie zdecydowali się na aborcję, czekając na obumarcie płodu. Gdy do niego doszło, na ratunek kobiety było już za późno. Przyczyną śmierci pani Doroty był wstrząs septyczny. To kolejna tak tragiczna historia w ostatnim czasie. Organizacje pozarządowe przypominają przypadek pani Izy z Pszczyny (22. tydzień ciąży, lekarze czekali na obumarcie płodu, kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego), pani Anny (miała stwierdzone obumarcie płodu, zmarła z powodu sepsy), pani Agnieszki z Częstochowy (była w ciąży bliźniaczej, jeden płód obumarł, lekarze chcieli ratować drugi, kobieta zmarła) czy pani Marty z Katowic (zmarła niedługo po tym, jak lekarze stwierdzili obumarcie płodu).

O godz. 18 rozpoczęła się elbląska pikieta. Przyszło na nią około 30 osób. Protest odbył się bez żadnych incydentów, jedynie ochrona szpitala wojewódzkiego poprosiła uczestników, by „ze względów bezpieczeństwa przenieśli protest poza jego teren”. Ostatecznie pikieta odbyła się na schodach przylegających do szpitalnego parkingu. - Spotykamy się w związku z ostatnimi tragicznymi wydarzeniami. Była mowa – ani jedna więcej – a dalej są. Spotykamy się przed szpitalem wojewódzkim, bo jest to symboliczne miejsce. Kobiety giną w związku z ciążą w szpitalach, a nie w domu. To ważne, aby pokazać, co o tym myślimy. Protestuje dzisiaj ponad 50 miast w Polsce – mówi Izabela Daciuk, organizatorka pikiety.

Odczytano między innymi życiorysy ośmiu kobiet, które zmarły w podobny sposób jak 33-letnia pani Dorota w szpitalu w Nowym Targu. - Ja chcę też zadać pytanie lekarzom: co my takiego zrobiłyśmy im, że oni nie chcą nam pomagać i nie respektują prawa. Lekarze źle interpretują tę ustawę moim zdaniem – dodaje Izabela Daciuk.

W pikiecie uczestniczyła między innymi pani Elżbieta.

- Mam ponad sześćdziesiąt lat, więc mnie bezpośrednio taka sytuacja się nie przytrafi. Jednak przyszłam tu z myślą o mojej wnuczce. Chcę pokazać swój sprzeciw i mam nadzieję, że jej nigdy taka tragedia nie spotka – mówi elblążanka.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • skąd ci ludzie mają czas na protesty? najwidoczniej nikt z nich nie pracuje i tylko protestują. niestety wykorzystują tragedię kobiety do celów politycznych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  117
  146
  Zwykły Elblążanin(2023-06-14)
 • Inicjatywa słuszna i konieczna, ale czy lewica nie ma juz kogo stawiać na 1 planie, bo to akurat psuje ten obraz !!!
 • I to jest bardzo zasadne pytanie! Ponoć powinni przestrzegać obecnie obowiązującego Przyrzeczenia Lekarskiego...
 • dobrze że są ptotesty niech wladz wie że mamy własne zdanie, większosc protestujących skończyla już prace i poświęcają swój czas na uzmysłowienie władzy że jest zle żle bardz żle umieraja młode kobiety -----emerytka
 • @Zwykły Elblążanin - "Nic się nie stało", można skandować po meczu reprezentacji, ale jeśli umiera kolejna kobieta, a cudem po interwencji organizacji pozarządowych inna unika podobnego losu, warto ruszyć cztery litery i z tym się nie zgodzić! Spotkanie było o 18 godzinie, więc raczej nie koliduje z pracą, chyba, że pracujesz jako stróż nocny
 • KOD w akcji, czyli zjazd kilku emerytów i etatowych nierobów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  85
  88
  rolo(2023-06-14)
 • A gdzie PO ktore tak broni kobiet? Chyba w takiej sytuacji wszyscy powinni łączyć się w walce przeciwko przyzwoleniu na cierpienie kobiet??? Oj nieladnie!! Za inicjatywę i odwagę brawo!
 • Szkoda że tak cicho o proteście bo w tej sprawie trzeba walczyć ze średniowiecznym i okrutnym dla kobiet pisem !!! Mlode kobiety powinny walczyć o siebie i swoje zdrowie, bezpieczeństwo i jak pokazują fakty ŻYCIE !
 • A kto tam jest z Lewicy?
 • A moim zdaniem lekarzą ostatnio sie wydaje ze jak przyszli do pracy to juz jest to max tego co mogą dać od siebie dla pacjęta tyczy sie Szpitala Wojewódzkiego ul. Królewiecka w Elblągu. Hashtagi: #Inv
 • panie Mańkut, a dlaczego udupiliście inicjatywę tych samych pań, gdy chciały nazwać bardzo fajne miejsce Skwerem Praw Kobiet, pisowcy mówili wtedy i teraz, że prawa są przestrzegane, a wy ani be ani me w obronie Skweru, teraz raptem gadacie o prawach, oj hipokryci z was
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  8
  Dwa lica(2023-06-14)
 • Najwięksi znawcy kobiet i ich problemów - to złote czapy KK - Rydzol, Jędrszewski, Kaczor - nawet nie umiał ukraść złotego księżyca oraz mnóstwo z tej sekty, której żywot w takiej formie kończy się. Chyba, że nastąpi totalne oczyszczenie z takich fachowców.
Reklama