UWAGA!

Ta rozbudowa jest potrzebna wszystkim

 Elbląg, Trwa rozbudowa hospicjum,
Trwa rozbudowa hospicjum, fot. Michał Skroboszewski

Trwa rozbudowa Hospicjum Elbląskiego im. dr Aleksandry Gabrysiak. W nowym skrzydle powstaje Oddział Pobytu Dziennego i plan jest taki, aby pacjenci mogli korzystać z niego pięć dni w tygodniu. Ta forma opieki niestety nie jest objęta refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia, więc hospicjum przyda się teraz każda złotówka. Tym bardziej że z powodu pandemii odwołało ono Pola Nadziei, akcję charytatywną, która jest dużym finansowym wsparciem dla tej instytucji. Zobacz zdjęcia. 

Hospicjum Elbląskie im. dr Aleksandry Gabrysiak od ponad trzydziestu lat zapewnia opiekę osobom ciężko chorym, a także ich rodzinom. Obecnie usługi są świadczone zarówno w domach pacjentów (w Elblągu i Pasłęku), a także w stacjonarnie przy ul. Toruńskiej. Przy hospicjum działa m.in. Poradnia Medycyny Paliatywnej i Zespół Wsparcia Osieroconych. Hospicjum prowadzi także opiekę domową nad pacjentami dorosłymi i dziećmi wentylowanymi mechanicznie. Każda z form opieki hospicyjnej jest bezpłatna.

Obecnie w hospicjum przyszedł czas na kolejne zmiany. - Jedną z form opieki, której nie refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia jest ta organizowana w ramach Oddziału Pobytu Dziennego. Oddział ten w naszym hospicjum funkcjonuje już ponad 20 lat. Obecnie raz w tygodniu pacjenci są dowożeni na spotkania, w trakcie których mają zajęcia z psychologiem, fizjoterapeutą, terapeutą zajęciowym, mają także zapewnione porady lekarskie i zabiegi pielęgniarskie, wszystko w zależności od potrzeb. Mają także zapewniony posiłek i słodkości, mogą uczestniczyć we mszy świętej. Chcemy, aby ta opieka była jeszcze lepsza, dążymy więc do stworzenia kompleksowego Oddziału Pobytu Dziennego z dedykowanym personelem i infrastrukturą. Stąd pomysł na rozbudowę - mówi dr Wiesława Pokropska, dyrektor hospicjum.

Plan jest taki, aby Oddział Pobytu Dziennego funkcjonował pięć dni w tygodniu. 

- W nowym oddziale znajdzie się sala chorych z trzema łóżkami oraz węzłem sanitarnym, sala terapii zajęciowej i muzykoterapii, sala pobytu dziennego z aneksem kuchennym, gabinet zabiegowy oraz toaleta z prysznicem przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Chcemy, żeby Oddział Pobytu Dziennego w nowym miejscu funkcjonował pięć dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku, w godz. 8-15. Z pobytu jednorazowo mogłoby korzystać kilkunastu pacjentów. Dodatkowo w dobudowanym skrzydle mieściła będzie się nowa kuchnia Oddziału Stacjonarnego, a w miejscu dotychczasowej zaprojektowano sale łóżkowe. Projekt zakłada także rozbudowę sali rehabilitacyjnej. W planach ujęto też prace remontowe - podkreśla dr Wiesława Pokropska. 

Rozbudowa została wyceniona na 4 mln złotych.
       - Nasz dom hospicyjny użytkujemy intensywnie od 10 lat, to spowodowało konieczność radykalnego odświeżenia, dokonania kompleksowych napraw, wymiany posadzek i przebudowy. Część remontu została już przeprowadzona, na jesień zaplanowana jest część druga. Sama rozbudowa została wyceniona na 4 mln zł. Ile będzie kosztowała finalnie? Tego jeszcze nie wiadomo. Pieniądze na pierwszy etap prac Stowarzyszenie na rzecz Hospicjum Elbląskiego zbierało od kilku lat. Pochodzą one z darowizn 1 procenta podatku oraz innych darowizn, zbiórek publicznych, kwest prowadzonych podczas akcji Pola Nadziei - wylicza dyrektor hospicjum.

W tym roku z powodu pandemii koronawirusa kwietniowe Pola Nadziei nie odbyły się. 

- Sytuacja epidemiologiczna zmieniła nasze plany i nadzieje w nich pokładane. Musieliśmy odwołać akcję Pola Nadziei, podczas której miały odbyć się kwesty, festyn rodzinny i II Bieg Nadziei. To dla nas ogromny cios, bo koszty spowodowane zwiększoną ochroną drastycznie wzrosły, podczas gdy wpływy zmalały. Nie wiemy jeszcze, ile złotówek wpłynie z rozliczeń z fiskusem, ale z całą pewnością będziemy cieszyć się każdą jedną, jak zawsze. Możemy natomiast przywołać kwotę, którą opublikowało ministerstwo w 2019 roku: to 484.328 zł z rozliczeń podatników za 2018 rok. Serdecznie zachęcamy do wspierania naszego hospicjum, darowizną finansową czy też darami rzeczowymi. Jak można to zrobić? Wszystkie informacje znajdują się na naszych stronach: www.ehospicjum.pl oraz profilu hospicjum na Facebooku. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają. Dzięki temu nasza fachowa opieka może być jeszcze lepsza. Każde wsparcie jest dla naszej hospicyjnej społeczności niezwykle potrzebne i cenne - mówi Anna Podhorodecka, koordynatorka akcji charytatywnych w hospicjum.

Już dzisiaj warto również pomyśleć nad przekazaniem w przyszłym roku 1 procenta podatku na rzecz elbląskiego hospicjum.

 

oprac.daw

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Modernizacja stadionu tez jest niezbędna!!!!!
 • Dlaczego nie powstaje więcej sal dla umierających? Dwie bliskie mi osoby umierały w szpitalu (ze względu na podawanie leków dożylnych nie mogły przebywać w domu)nie mieliśmy szansy na opiekę w hospicjum ponieważ kolejka była długa, a ilość miejsc ograniczona. Niestety w szpitalu osoby umierające są traktowane jak zło konieczne. Musiałam zwalniać się z pracy i z domu przynosić własne opatrunki, bandaże, opatrywać rany i za każdym razem prosić o odłączenie kroplówki, bo nikogo nie interesowało, że już dawno jest pusta. Szkoda, że zmarły w miejscu, w którym czuły się jak kula u nogi.
 • Trzeba zapytać dlaczego państwo niechętnie wspiera hospicja? Trzeba atakować rząd aby dofinansowywał działalność hospicjów to będzie i więcej sal dla umierających pewnie :-(
 • @A.Boczek - Zasponsoruj
 • Bo rządzący mają w Do. .. e nas szarych ludzi. Oni mają po 10> 20> 30 XXX tysięcy w miesiącu i ich stać na to aby posłać rodzinę w razie czego do Ekskluzywnych umieralni. Czy to PIS czy PO czy PSL oni mają szarego człowieka jako plebs, jak powiedział PIS drugiej jesteśmy kategorii. Nam się nie należy umierać z godnością tylko jak jakiś niewolnik w rowie. Politycy żrą się jak wściekłe psy o władzę a my szary plebs nic nie mamy do gadania. Zaraz mnie obetną cnotki i sługi władzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  2
  gość33(2020-07-08)
 • Dobrze rozumiem osobe ktore miala bliskich w szpitalu. Sam mialem podobna sytuacje, moja mama tez zmarla w szpitalu. Wspieram hospicjum od 13 lat, moja mama rowniez przekazywala 1% na hospicjum i chyba najgorsza jest swiadomosc, ze niestety nie przyjma cie tam bo brakuje miejsc. Moja mama byla osoba umierajaca w ostatniej fazie choroby. Ostatnie 2 tygodnie musiala lezec w szpitalu w ktorym niestety umierajace osoby nie dostaja LUDZKIEJ opieki. Kiedys myslalem ze hospicjum to miejsca wlasnie dla tych ktorym niewiele czasu zostalo, jednak nie jest tak do konca. Czesto rodzina oddaje chorego, ktory bedzie tam lezal miesiącami. Dlatego uwazam ze powinni pomyslec o salach dla tych umierajacych ktorym zostalo kilka dni życia.
 • a PO cos robiło dla hospicjum jak rządziło bo sobie jakos nie przypominam, a przepraszam, zapomnialam ze to obecny rząd jest taki be i fuj
 • Pola nadziei odwołane a co się stało z zonkilami które rosły na trawniku przed placem Jagiellończyka. Tuż przy ul. Płk dabka.
 • Nowe hospicjum powstało 10 lat temu, a więc wiadomo kto wówczas rządził, choć to jest bez znaczenia bo hospicja najczęściej są budowane ze środków społecznych. Słuszne wydaje się priorytetowe traktowanie rodzin, potrzebujących pomocy hospicjum, jeśli przez lata byli fundatorami tej instytucji. A może warto spróbować zorganizować "Żonkilowe pola nadziei"wyjątkowo we wrześniu. Młodzież szkolna mogłaby na zajęciach plastycznych przygotować papierowe żonkile, reszta akcji przebiegałaby, jak zawsze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  0
  babunia(2020-07-08)
 • A po co wyjeżdżać z PO czy PiS? Jak to różnica kto rzadzi! Zacznijmy wymagać od tych których zatrudniamy, aby realizowali nasze plany, cele. Po co ludzie sami wkręcacie się w te reżyserowane wojenki? PiS sris i inne?
 • Moim zdaniem dofinansowanie do rozbudowy hospicjum piwinno byc priorytetem w finansach urzedu. My z mezem zawsze przekazujemy 1% na hospicjum. To placowka, ktora nie da sie opisac. Trzeba byc i przezyc.
 • brawo boczek !!!!!zks olimpia elbląg a hospicjum co ? wykańczalnia i pranie brudnych pieniedzy
Reklama