UWAGA!

Tarnopol na cenzurowanym

 Elbląg, Tarnopol od 2017 r. ma w Elblągu swoje rondo, u zbiegu ul. Konopnickiej i Niepodległości
Tarnopol od 2017 r. ma w Elblągu swoje rondo, u zbiegu ul. Konopnickiej i Niepodległości (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Władze Tarnopola, partnerskiego miasta Elbląga, nadały miejscowemu stadionowi imię Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków w Małopolsce Wschodniej. Czy będzie miało to wpływ na stosunki między oboma miastami?

Decyzja Rady Miejskiej Tarnopola zapadła jednogłośnie 5 marca, w 71. rocznicę śmieci Romana Szuchewycza, który zginął w walce z NKWD.

- Głównodowodzący UPA był nie tylko wzorowym dowódcą, ale także dobrym sportowcem i liderem w wielu dyscyplinach sportowych. A właśnie teraz w Tarnopolu odbywają się XI zawody sportowo-patriotyczne „Puchar Szuchewycza” – powiedział mer Tarnopola Serhij Nadał, cytowany przez portal kresy.pl

Tymczasem, jak podaje Wikipedia, Roman Szuchewycz jako główny dowódca UPA ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za zaakceptowanie rzezi wołyńskiej jako taktyki UPA przeciwko Polakom i przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej w Małopolsce Wschodniej na polskiej ludności cywilnej, których ofiarą padło około 100 tys. osób, z czego na Wołyniu zginęło 40–60 tys. Polaków, w Małopolsce Wschodniej od 20-25 do 40 tys., zaś na ziemiach współczesnej Polski od 6 do 8 tysięcy Polaków.

Decyzja władz Tarnopola wywołała ogromne kontrowersje w Polsce. Współpracę z ukraińskim miastem zawiesił już Zamość, kolejne miasta idą w jego ślady. O reakcję władz Elbląga, który jest partnerskim miastem Tarnopola od 1992 roku, apelowali m.in. poseł Ruchu Narodowego Krystian Kamiński, radny PiS Rafał Traks i jeden z mieszkańców Elbląga, inicjator upamiętnienia obrońców Birczy na rondzie położonym niedaleko elbląskiego ronda Tarnopol.

W czwartek wysłaliśmy do prezydenta Elbląga i przewodniczącego Rady Miejskiej maila z prośbą o komentarz do tej sprawy. Odpowiedzią okazał się list, jaki dzisiaj Witold Wróblewski i Antoni Czyżyk wystosowali do mera Tarnopola, którego treść poniżej cytujemy:

„Z zaniepokojeniem przyjęliśmy informację o nadaniu problematycznej historycznie nazwy tarnopolskiemu stadionowi miejskiemu. Dotychczasowa współpraca Elbląga i Tarnopola nacechowana była wzajemnym zrozumieniem w wielu kwestiach i polegała na budowaniu pozytywnych relacji, a jej głównym założeniem były działania mogące w sposób konstruktywny jednoczyć i zbliżać mieszkańców naszych miast.

Budowanie dobrych stosunków, przede wszystkim między młodymi pokoleniami elblążan i tarnopolan, jest niezwykle ważnym dziełem, a nasze dotychczasowe starania potwierdziły słuszność takiego właśnie podejścia. Chcemy przecież pokazywać młodzieży, jak ważną - w dobie złożonych i napiętych sytuacji w globalizującym się świecie - staje się kreatywna współpraca, budowanie pozytywnych relacji oraz dialogu międzykulturowego, bez którego trudno jest mówić o przyszłości i rozwoju. Jakiekolwiek próby zachwiania tego dialogu nie sprzyjają tworzeniu  dobrych relacji i planów na przyszłość.

Decyzja władz Tarnopola,  daleka jest od założeń, które były bliskie w naszych 29-letnich partnerskich kontaktach. Powoduje bolesny dyskomfort w relacjach, jak też staje się uciążliwa dla mających ukraińskie pochodzenie mieszkańców Elbląga, którzy pozytywnie wpisują się w naszą wielokulturowość”.

Władze Elbląga nie zdecydowały dotychczas o zawieszeniu współpracy partnerskiej z Tarnopolem.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Po co rondom nazwy, PO CO? To zwykłe skrzyżowanie, nic więcej.
 • Władze Elbląga powinny bardzo stanowczo zareagować na tak nieprzyjazny Polsce akt władz miasta partnerskiego. Nazwa ronda powinna natychmiast zniknąć a partnerstwo pomiędzy miastami - zerwane ze skutkiem natychmiastowym.
 • ta decyzja powinna mieć wpływ na nasze władze. kto to widział żeby im darować nie bądzmy ignorantami. nie powiiniśmy darować takiej hańby, natychmiast zerwać z tarnopolem. NA CO CZEKAMY.
 • na co czekamy. zmienić nazwę natychmiast. to sprawa honoru Polaków. nas wszystkich.
 • Suchewycz był może i dobrym sportowcem, ale przede wszystkim był ludobójcą i ukraińskim nazistą, taki ukraiński himlerek, wyobrażacie sobie co by się działo gdyby w Niemczech nazwano stadiom im. Himmlera ? za propagowanie nazizmu jest paragraf i ci radni Tarnopola się na niego łapią, propagowanie nazizmu jest karalne
 • Zlikwidować i nazwę Tarnopol i obrońców Birczy.
 • @elblążanin11 - Ale dla innych Piłsudski też nie jest wzorem dobroci dla krajów wschodnich i nikt nam nie każe likwidować pamięci o nim. Jak walczył i zabijał, zawsze ma sprzymierzeńców i wrogów. Trudne takie
 • jeżeli nazwa ta nie zniknie będzie to świadczyć o wrogości naszych włodarzy do nas Polaków mieszkających w elblągu, zerwijcie kontakty z tym miastem.
 • W wiosce Elbląg, budowa ronda to wielkie wydarzenie, stąd prawie każde ma swoją nazwę.
 • To rondo powinno nosić nazwę obecnego najwybitniejszego państwowego biznesmena, cudotwórcy polskiego przemysłu, wybitnego inwestora na rynkach nieruchomości, a także czego mu zazdroszczą Amerykanie, że wydaje 7 razy więcej niż zarabia, jego nazwa to "O". Rondo "O"to genialna nazwa na skalę nie tylko europejską ale i światową.
 • Zlikwidować nazwe obrońców Birczy ? Użyj mózgu albo wikipedii zanim coś napiszesz. Dzieki tym obrońcom kilkuset Polaków uniknęło spalenia żywcem i zadźgania widłami przez banderowców z upa.
 • Żołnierze Łupaszki nabijali litewskie niemowlęta na bagnety, podnosili do góry i czekali, aż przestaną machać rączkami i nóżkami. Łupaszko jest u nas bohaterem. I Bury.
Reklama