UWAGA!

Tour de Konstytucja przyjedzie do Elbląga

 Elbląg, Organizatorzy zapraszają elblążan na spotkanie 18 lipca
Organizatorzy zapraszają elblążan na spotkanie 18 lipca (fot. RG)

Elbląg znalazł się wśród około 80 miejscowości w kraju, do których zawita Tour de KonstytucjaPL. - Bardzo nam zależy, by to wydarzenie było kompletnie apolityczne. Chcemy przybliżyć mieszkańcom zagadnienie związane z prawami obywatelskimi, prawami człowieka. Pokazać, w jaki sposób konstytucja funkcjonuje w życiu każdego obywatela – mówią organizatorzy elbląskiego wydarzenia, które odbędzie się 18 lipca na placu Kazimierza Jagiellończyka. Towarzyszyć mu będą artystyczne występy, prelekcje i spotkania ze znanymi prawnikami.

Na pomysł organizacji Tour de Konstytucja wpadł Robert Hojda, twórca Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Zgromadził wokół tej idei kilkanaście organizacji zajmujących się promowaniem idei społeczeństwa obywatelskiego, patronat nad cyklem objął Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

„W 2021 roku mija setna rocznica uchwalenia pierwszej pełnej Konstytucji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Uczcimy ją dwumiesięczną podróżą kapsuły z egzemplarzem Konstytucji, a towarzyszyć nam będą ludzie, którzy demokrację mają w sercu” – czytamy na stronie internetowej projektu.

Tour de Konstytucja wyruszył 4 czerwca z Radomia, odwiedził już kilkadziesiąt miejscowości w kraju. 16 lipca ma być w Pasłęku, 17 lipca – w Gdańsku, 18 lipca – w Elblągu i Olsztynie.

- Elbląska edycja odbędzie się na placu Jagiellończyka, początek o godz. 11. Główny organizator Robert Hojda przyjedzie do Elbląga tour busem z egzemplarzami konstytucji. Planujemy spotkanie z sędzią Pawłem Juszczyszynem i innymi osobami, które propagują ideę znajomości konstytucji w naszym kraju. Będą również występy artystyczne, prelekcje. Będzie ciekawie, naszym celem jest dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców, także młodzieży, by wiedziała, jakie prawa wypływają dla niej z konstytucji – zaprasza Michał Bober, jeden z organizatorów Tour de Konstytucja w Elblągu, na co dzień sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

- Bardzo zależy nam na tym, by całe nasze elbląskie wydarzenie było kompletnie apolityczne. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by odpolitycznić słowo „konstytucja”. Chcielibyśmy przybliżyć mieszkańcom Elbląga zagadnienia związane z prawem konstytucyjnym, prawami człowieka, z prawami obywatelskimi, ale w formie zupełnie oderwanej od polityki. - dodaje Paweł Rodziewicz, jeden z organizatorów, na co dzień miejski rzecznik praw konsumentów. - Chcielibyśmy pokazać, w jaki sposób konstytucja funkcjonuje w życiu społecznym, będziemy na ten temat prezentować krótkie prelekcje. Przygotowujemy także program kulturalno-rozrywkowy oraz grę miejską, która oczywiście będzie nawiązywać ściśle do zapisów konstytucji.

Elbląskie wydarzenie przygotowuje kilkanaście osób. Są wśród nich prawnicy, ale także osoby znane z wcześniejszych protestów w obronie Trybunału Konstytucyjnego czy wolnych sądów.

- Zadaniem tego przedsięwzięcia jest to, by odczarować konstytucję. By to nie była księga zakazana, jak chcieliby rządzący. Konstytucja to nasza tarcza przez opresyjną władzą, skądkolwiek ona jest. Przed poprzednią, obecną, następną. Chodzi o to, by konstytucja nie była tylko pustym słowem, stoją za nią konkretne przepisy – mówi Leszek Kotyński, jeden z organizatorów elbląskiego wydarzenia.

Tour de Konstytucja w Elblągu odbędzie się 18 lipca na placu Kazimierza Jagiellończyka w godz. 11-18. Uczestnicy spotkania otrzymają bezpłatne egzemplarze polskiej konstytucji. Osoby chcące wesprzeć to przedsięwzięcie, mogą to zrobić za pośrednictwem zbiórki w Internecie.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "Wydarzenie kompletnie apolityczne"- poczucie humoru dopisuje organizatorom, jak widać.
 • fajnie i ? prawa człowieka i jakieś tam bzdury ogrywane przez tych co po prostu chcą kraść, tworzą iluzje że w PL dzieje się jak w 3 rzeszy bo jednak organy państwa coś tam ścigają trochę tych złodziei, a fakt jest taki że prawo w PL służy takim cwaniakom i bandytom a gdy PiS coś tam chciał zmienić to podniósł się krzyk i zagranica naskoczyła, nagle wszyscy bronią prawa:D prawa do złodziejstwa :D panowie łapówkarze i zwykli złodzieje okrzyknięci więźniami politycznymi :d tak się rozgrywa polaczków a pieniążki płyna na konta, jak ktoś wieży w te cwaniactwo o prawie i konstytucji to polecam lekarza
 • Prawa obywatelskie w kraju, w którym prawnie istnieje - domniemanie winy obywatela?! uradowaliście mnie mocno, to żart jakiś.
 • Rozumiem że wszyscy sa emerytami albo mają urlop bezpłatny na dwa miesiace.
 • wolne sądy i konstytucja i prawo i trybunały jest wtedy kiedy siedzi tam nasza ekipa i można robić wały na miliony i tylko o to w tym chodzi, ale polacy są za głupi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  51
  10
  0070777(2021-07-06)
 • w tym kraju przedsiębiorca jet dołowany i jego jest prawo tylko do placenia co miesiąc podatków, dodatkowy nie jest szanowany, nazywany przez idiotów januszem biznesu. W tym kraju mieszkania ndarmowe nie dla przedsiębiorców, urlopy nie dla nich, macierzyńskie, wychowawcze też nie dla nich. to jest szok kto to powstrzyma? Wy?????/Wy powstrzymacie?
 • RobertKoliński Jak nie będzie Tuska, Czaskoskiego i POzostałych wrażych neoliberałów, to przyjdę apolitycznie - dla Konstytucji i Praw Człowieka. Bo jak patrzę na organizatorów, to wprawdzie Rzecznik Konsumentów apolityczny, ale już inni organizatorzy to same wraże, aspołeczne, pro-klesze neoliberały:) Hashtagi: #NiszczNeoliberalizm, #DemokraciZaDyche;
 • Jak to jest z tym zaiwanieniem mi kapitału przez ekipę Tuska? Było to zgodne z Konstytucją czy nie? Przecież to miały być pieniądze dziedziczone przez moje dzieci. A ówczesny Trybunał Konstytucyjny wydający wyrok zgodny z oczekiwaniami ekipy rządzącej postąpił zgodnie z Konstytucją czy "falandyzował"prawo? I co mi po konkretnych przepisach. .. ..
 • Konstytucja i prawo w Polsce są do natychmiastowej zmiany i w tym celu powinno odbyć się w Polsce referendum.
 • Brawo. Elbląg rośnie w moich oczach. Wspaniała inicjatywa,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  60
  yui9i(2021-07-06)
 • Koliński masz rację, cyrki za komuny to przyjeżdżały lepsze do tego miasta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  8
  Zielarski(2021-07-06)
 • Tour bus
Reklama