UWAGA!

Tramwaje linii Elbląg-Bydgoszcz

 Elbląg, Tramwaje linii Elbląg-Bydgoszcz
Fot. Robert Sawicki / Oficjalny Serwis Bydgoszczy

- Przy parku trampolin na ul. Zygmunta Augusta ustawiony został stary tramwaj. Przypomina o historii budynku, który był pierwszą zajezdnią tramwajową w Bydgoszczy – podaje strona bydgoszcz.pl. Czemu o tym piszemy? Jeszcze niedawno tym tramwajem... jeździli elblążanie. Do Bydgoszczy trafiły zresztą dwa egzemplarze "Helmuta".

Jak podaje oficjalny serwis internetowy Bydgoszczy, znajdująca się tam hala z wejściem od strony ul. Zygmunta Augusta i przylegająca do ul. M. Langiewicza to dawna zajezdnia tramwajowa.

- Budynek powstał w 1888 roku, kiedy to w Bydgoszczy uruchomiono sieć tramwajów konnych – podaje strona. Tamtejsze zabudowania były m. in. stajniami, bo do 1896 roku wagony ciągnęły właśnie konie. Gdy w 1959 r. uruchomiono w Bydgoszczy nową zajezdnię, dawna została zaadaptowana na warsztaty naprawcze, zamknięto je w 1997.

W 2016 roku powstał tam park trampolin.

  Elbląg, "Helmut" na ulicach Elbląga, sierpień 2016.
"Helmut" na ulicach Elbląga, sierpień 2016. Fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl

- Inwestor wzmocnił i oczyścił ściany, przebudował dach oraz wstawił nową stolarkę okienną i drzwiową. Budynek został ocieplony od wewnątrz oraz wyposażony w nowe instalacje. Inwestorowi udało się przebudować obiekt zachowując historyczną bryłę oraz część detali – podaje bydgoszcz.pl. Pod koniec 2021 r. stanął tam 40-letni tramwaj, Düwag M8C, w Polsce nazywany często "Helmutem", sprowadzano go do kraju przede wszystkim w latach 90'. Helmut, o którym mowa, od 1977 roku kursował w Mülheim an der Ruhr.

- W 2016 roku kilka pojazdów wycofywanych z niemieckiego miasta sprowadziły Tramwaje Elbląskie, które po kilku latach wraz z wymianą taboru również wycofano z użytku – czytamy. Teraz stały się ciekawostką przypominającą o historii Bydgoszczy i... pomocą dydaktyczną. Jeden elbląski "Helmut" trafił bowiem do technikum kolejowego w Bydgoszczy. Więcej przeczytamy na bydgoszcz.pl.

Dodajmy, że wagony od Tramwajów Elbląskich zakupiła bydgoska firma Trans-Mot, łącznie za 93 tys. zł.

- Ewentualny koszt ich modernizacji byłby większy niż zakup nowych - podkreśla Łukasz Mierzejewski z biura prasowego UM w Elblągu.

TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Proszę podać kwotę za ile ten szrot kupiło miasto w 2016 r. ????chcemy zobaczyć ten biznes po elblasku!!!!
 • W Olsztynie jeździmy nowymi, niskopodłogowymi tramwajami. Budują Nam piękna nowa linie tramwajowa, a niedługo rusza obwodnica północna Olsztyna. A Wy w tym Elblagu siędzie i nie narzekać! Stolica Warmi i Mazur rządzi!
 • RobertKoliński Czy mi się wydaje, czy ten sprzęt jest/był wciąż nowocześniejszy, niż muzealne Konstale?; Kiedy w Elblągu będzie normalna komunikacja publiczna? Kiedy nieudaczniki z zarządów ratusza, ZKM i TE przesiądą się ze swoich wielolitrażowych trujako-SUVów na komunikację publiczną? No kiedy, zapytuję? #SocRev 🚩 #TaxTheRich, #KoniecEryDziadocenu! Hashtagi: #SocjalizmAwangardaPostepu, #rownosc, #lewica, #RiGCz
 • @RobertKoliński - Do następnych wyborów, czas najwyższy wymienić emerytów na młodszą ekipę, bardziej kreatywną, tej władzy już dziękujemy. ..
 • @Kiki58 - W tej jak i poprzedniej radzie są też mlodzi 30,40,nawet 50 latkowie tylko ze są nieporadni lub im sie nie chce bo mają zobowiązania bo w są pracy z nadania albo są młodymi emerytami ich bierność doprowadza to miasto do dna
 • Popatrzcie JAK się mądrzą - u Nas w Olsztynie jezdzimy nowym niskopodłogowymi tramwajami. , a jeszcze niedawno NIE wiedzieli JAK tramwaj wygląda, zapomniał dość, że te nowej tramwaje były przeznaczone dla Elbląga, Bo u nich nawet torowisk nie było i trzeba było szybko ciągnąć nowej tory Tak to GUMAKI z furmanek przesiadły się na tramwaje w szuwarowym Olsztynie. .
 • @RobertKoliński - Kotlinski ciagle pyta i nikt mu nie odpowie, no co za pech
 • RobertKoliński Taka ciekawostka Dropsa - ten tramwaj Helmut, który jest praktycznie moim rówieśnikiem, odszedł już na zasłużoną emeryturę. Ja, pracując od powrotu do Polski w 2011 roku wyłącznie na śmieciówkach, iż nic innego nadwiślański januszo-pszetsiembiorca z siebie w stanie wykrzesać nie jest, takiej emerytury przy dzisiejszych, styropianowo-neoliberalnych, zafajdanych a anty-ludzkich rządzących, z całą pewnością miał nie będę. Wychodzi na to, że Helmut ma dziś lepiej w Polsce, niż uczciwie pracujący Polak. To jest normalne?!; ["Ich bin ein Tuskburger!"] #SocRev 🚩 #KoniecEryDziadocenu! Hashtagi: #oligarchia, #smieciowki, #roszczeniowcy, #tusk
 • @Klakier - Trzy Duwagi za 360 tyś w 2016 r.
 • @Bkl.. - przecież ten typ napisał to ironicznie, dla beki. Ale co prawda, to prawda - my, elblążanie, powinniśmy być dumni, że zostaliśmy poświęceni w imię rozwoju olsztyna :)Elbląg Chrystusem miast :)
 • @Bkl.. - Tego nie da się komentować, przyjdą takie czasy że jeszcze zapłaczą. Gdyby nie Elbląg to g... by mieli nie tramwaje, ciągnie pieniądze z biednego województwa, to prędzej czy później się zemści.
 • @RobertKoliński - Szybciej rabiej tryknie babę niż kolinski odstawi grabe
Reklama