UWAGA!

Uporządkowali groby bohaterów

 Elbląg, Uporządkowali groby bohaterów
(fot. W-MBOT)

Na nekropoliach w Elblągu, Braniewie, Bartoszycach i Lidzbarku Warmińskim spoczywa ponad 120 żołnierzy Armii Krajowej. Przed przypadającą na 14 lutego 81. rocznicą powołania AK żołnierze 43. braniewskiego batalionu lekkiej piechoty wspólnie ze Stowarzyszeniem im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego i Warmińsko- Mazurskim Okręgiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej uporządkowali mogiły bohaterów, zapalili znicze i wymienili biało-czerwone wstęgi.

Braniewscy terytorialsi odwiedzili miejsce spoczynku gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, który walczył w kampanii wrześniowej 1939 r. Po ucieczce z niewoli niemieckiej działał w konspiracji, gdzie organizował „Polską Organizację Lwów”. Tropiny przez NKWD uciekł do Krakowa, gdzie w kwietniu 1940 r. został szefem uzbrojenia i organizatorem produkcji konspiracyjnej broni Okręgu ZWZ-AK Kraków kryptonim „Ubezpieczalnia”. Od sierpnia 1943 r. w randze majora pełnił obowiązki inspektora Inspektoratu Rejonowego AK kryptonim „Michał-Maria” . W lipcu 1944 r. został mianowany dowódcą 106 Dywizji Piechoty AK kryptonim „Dom”, utworzonej w ramach Inspektoratu „Maria”. Działania wojenne zakończył w stopniu podpułkownika ze starszeństwem od 11 listopada 1944 roku. Zmarł w 2008 r. w Elblągu.

Po roku 1945 do Elbląga przeniósł się także Stefan Brzozowski, ps. „Fiat”, który za przynależność do Armii Krajowej od roku 1946 był prześladowany i prawie rok przesiedział w więzieniu. Jak opowiadał przed laty: "Wyszedłem na mocy amnestii z 1952 roku. Dowiedziałem się, że mój dowódca z powstania - mjr Bolesław Kontrym ps. „Żmudzin”, dowódca 4. kompanii zgrupowania Bartkowiaka, został skazany na śmierć po czteroletnim śledztwie i torturach. Wyrok wykonano w styczniu 1953 roku Byłem bezsilny, nic nie mogłem zrobić, więc postanowiłem, że nigdy nie zapomnę o swoim dowódcy i uczynię wszystko, by świat też nie zapomniał. Na Powązki przynosiłem transparent z napisem: „Mjr Bolesław Kontrym, „Żmudzin” zamordowany przez UB”. Mjr Bolesław Kontrym był odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari oraz trzy razy Krzyżem Walecznych. „Fiat” w swoim testamencie napisał, by kolejne pokolenia nie zapomniały o Nim i o powstaniu. Spełniamy ten obowiązek.

Tacy bohaterowie odchodzą niemalże każdego dnia. Pożegnaliśmy wielu naszych przyjaciół, żołnierzy Armii Krajowej, z którymi spędzaliśmy urodziny, święta i mnóstwo niesamowitych chwil.

- Bardzo serdecznie dziękuje za pamięć! Było dla mnie wielkim wzruszeniem, kiedy zobaczyłam na krzyżu wstążeczkę biało-czerwoną. Moje wielkie podziękowanie za wszystko co teraz i za pomoc i pamięć wcześniej. ” – tymi słowami zwróciła się do nas córka żołnierza Armii Krajowej, który odszedł w 2021 roku.

14 lutego 1942 roku gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie. Korzenie AK sięgają zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski, która stała się zalążkiem rozbudowanego potem Państwa Podziemnego.

Żołnierze Zespołu ds. Kombatantów 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspólnie z Warmińsko-Mazurskim Okręgiem Światowego Związku żołnierzy Armii Krajowej, odwiedzą w najbliższych dniach żyjących jeszcze bohaterów AK, by wspólnie rozmawiać o tym jak ważna dla nich wtedy i dla nas – dziś jest nasza tożsamość i prawdziwa historia.

ppor. Anna Szczepańska, przewodnicząca Zespołu ds. Kombatantów 4. W-MBOT

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Od razu widać kto w tych młodych ludziach zaszczepił patriotyzm i miłość do ojczyzny. Brawo Ministerstwo obrony narodowej i Edukacji. Szkoła i WOT sprawiły że młodzi ludzie są kształtowani w umiłowaniu cnót i wartości.
 • @TeofilSkorupa - piękny język propagandowy
 • @TeofilSkorupa - Cnót niewieścich zapomniałeś dodać
 • odezwała się propaganda niemiecko-rosyjska, antypolacy. Nie szanujecie Polski i Polaków wynocha z kraju.
 • Wytłumacz o co Ci chodzi. Nie wiesz co piszesz.
 • @TeofilSkorupa - Filciu, słodka jak sztuczny miód kukiełko populizmu i socjalizmu powołałeś do życia swoim bełkotem nowe ministerstwo w NAJDROŻSZYM żuncie. Ministerstwo obrony narodowej i edukacji. Doprawdy ciekawa inicjatywa jasno pokazuje stan twojego umęczonego wymyślaniem coraz to nowych idiotyzmów umysłu. Trzymaj tak dalej. Nic tak nie cieszy jak nieudolna, acz zaangażowana propaganda inteligentnego inaczej podnóżka NAJDROŻSZEJ siły przewodniej naroda wolskiego i pińset plusów.
 • @TeofilSkorupa - Tak właśnie jak waść prawisz a nie inaczej. Należałoby jednak spojrzeć na ich wiek. Zważywszy, że mają co najmniej 18 lat wnioskuję że ich patriotyczne postawy kształtowały się za innych niż Tobie umiłowanych rządów, więc te fanfary odrobinkę nietrafione... , no chyba, że gratulujemy poprzednim ekipom. W Twoim jednak przypadku jest to wysoce nieprawdopodobne.
 • @TeofilSkorupa - no i pozostaje pytanie ile lat liczy sobie inicjator tego eventu zwanego też wydarzeniem ?
 • @GłębokaMyśl - Osobiście popieram próby bycia dowcipnym, chociaż jednak nie w każdej kwestii... Moim skromnym zdaniem próbujący być zabawnym osobnik powinien zdawać jednak sobie sprawę z własnych ograniczeń intelektualnych w przeciwnym razie sam z siebie robi pośmiewisko. Nie jestem pewny czy taki był właśnie zamierzony cel tego wpisu.
 • @TeofilSkorupa - Na coś się w końcu przydali, oficer ds komunikacji medialnej zdjęcie zrobił, notka do prasy poszła. Od razu można powiedzieć, czasem WOT coś pożytecznego zrobi. Przychylny wg co nie których POrtel opublikował widzisz jakie obiektywne mamy media.
 • @TeofilSkorupa - Uderz w stół a nożyce się odezwą. Pośmiewiskiem jest produkować tą pisowską gadkę. Jak się znajdzie się ten kto policzy koszty utrzymania tych chłopców i dziewcząt z WOT, ten rachunek ekonomiczny utrzymania zapowiedzianej 300tys armii to nasze dzieci i wnuki za głowę się złapią kto tym krajem rządził.
 • Jakoś w narodzie ginie czytanie ze zrozumieniem! Brawo Teofil! Tworzenie historii papierowo-tekturowej jako erzaca to się udaje lecz za wielkie pieniądz. Spłacać je będą Nasze prawnuki o ile dożyją?
Reklama