UWAGA!

W Elblągu mają powstać ogrody deszczowe

 Elbląg, Modelowy ogród deszczowy przy ul. Kaczeńce w Gdańsku,
Modelowy ogród deszczowy przy ul. Kaczeńce w Gdańsku, fot. arch. UM w Gdańsku

W naszym mieście mają powstać „zbierające” wodę ogrody deszczowe. Władze Elbląga pieniądze na ten cel chcą pozyskać z funduszy unijnych.

Szacuje się, że ogród deszczowy może pobierać nawet do 40 procent więcej wody niż “zwykły” trawnik. W działaniu takich ogrodów najważniejsze jest ich obsadzenie tzw. roślinnością hydrofitową, która szczególnie lubi wodę. To powoduje, że teren zielony zamienia się w mały zbiornik retencyjny połączony z mini oczyszczalnią, ponieważ rośliny mają zdolność oczyszczania wody deszczowej i gleby z metali ciężkich. Jako jedno z pierwszych miast w Polsce ogrody deszczowe założył Gdańsk. Również władze Elbląga mają plan, by powstały one w naszym mieście. Pieniądze na ten cel chcą pozyskać z funduszy unijnych.

- Obecnie trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej i pozyskaniem dofinansowania w ramach Programu Life 2020. Miasto Elbląg jest partnerem w przygotowywanym projekcie „Smart multilevel retention of stormwater towards resilient city”, którego liderem jest Politechnika Gdańska - informuje Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa prezydenta Elbląga.

W ramach projektu planowane jest między innymi opracowanie modelowego rozwiązania do wdrożenia ekologicznego zarządzania wodami opadowymi w Elblągu.

- Planowane jest także stworzenie pierwszego publicznego ogrodu deszczowego i przeprowadzenie działań edukacyjnych. Mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w warsztatach na temat metod tworzenia ogrodów zatrzymujących wodę w krajobrazie miejskim, aby zmniejszyć zagrożenie powodziowe wynikające z niebezpiecznych warunków pogodowych i przeciwdziałać awariom systemu odprowadzania wody deszczowej na obszarach miejskich. Uczestnicy dowiedzą się również o obiegu wody w mieście, a także o znaczeniu retencji i roli roślin w oczyszczaniu wody deszczowej z dachów budynków i innych uszczelnionych powierzchni – informuje Joanna Urbaniak.

W ramach projekt planowane jest także przygotowanie dokumentacji pod budowę Wodnego Centrum Edukacyjnego, czyli obszaru edukacyjno-rekreacyjnego, adresowanego głównie do dzieci i młodzieży.

- Będzie to atrakcyjna przestrzeń do nauki o problemach związanych z retencją i wykorzystaniem wody deszczowej, na której znajdą się urządzenia hydrotechniczne – informuje rzeczniczka.

Termin składania projektów w ramach Programu Life 2020 to październik 2020 r.

 

 

 

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Fajna inicjatywa, i brawa dla P. Wróblewskiego, że umie sporo "ugryźć"z Unii; )
 • i komary będą gratis
 • A ścieżki rowerowe? Jakie to miasto jest bez sensu!!! Same pomysły dla +60 dziadków! Kwiatami chcecie młodych zatrzymać w mieście? To powodzenia!
 • Super! Wiecej zieleni naturalnej!
 • Czemu deweloperzy i miasto nie budują taki bloków jak wiszące ogrody. Taki jeden budynek w środku miasta tak jak ten na Nowowiejskiej wyprodukowałby 8 ton tlenu. inne kraje to już budują. To są nowoczesne trendy. jako prezydent Elblaga nie sprzedałaby żadnej działki deweloperowi chyba ze podpisze umowe na wybudowanie takiego bloku. My zginiemy od tego betonu. Wszedzie beto, stoąd ten upał. jak mozna żyć obetonowanym. Ludzie ludziom gotują taki los. A wy jeszcze za to G. .. płacicie po 6 tys za metr. .. w tym betonie z najtańszych materiałów, bo taki deweloper buduje z g. .. .na.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  37
  8
  jowanka(2020-08-26)
 • Hahaha wróbel to umie ugryźć co widać po nim i tylko tyle. Niech ugryzie na ścieżkę to Węgrowa do Suchacza albo kolej nadzalewowa a nie chwaściory które i tak same rosną no ale za darmo pieniądz przytulić to by on chciał na mało znaczącą inicjatywę.
 • Wystarczy by spółdzielnie mieszkaniowe przestały kosić trawę do samej ziemii. Od rana do wieczora brzęczą kosiarki spalinowe, zupełnie bez sensu.
 • Proszę bardzo. .. Siemiatycze, zielone przystanki. PRZEPIĘKNE? niż kawał metalu i szkła. .. .PANIE PREZYDENCIE WIECEJ NATURY PROSIMY, NASADZEŃ, NIECH ELBLĄG TONIE W KWIATACH, ZIELENI. To podstawa, To Ekologia. Proszę się za to wziąć. !!! Kasę pozyskujcie z Unii na co się da, żeby było pięknie i zielono.
 • proponuję zamienić trawniki w ogrody bagienne czyli bagna, takiego bagna nie trzeba kosić, bagno zatrzymuje do 80 procent wody, bagno potrafi wciągnąć psa, a nawet czlowieka który po nim chcialby chodzić, a najważniejsze jest to, że takie bagno-trawniki doskonale wkomponowałyby się w charatker miasta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  20
  projektant bagien(2020-08-26)
 • Umie, umie - raz Kasprzycką, by prawie zagryzł, kiedy ta zdobyła pieniądze z Unii na remont elbląskigo muzeum.
 • @jowanka - Moja droga, do kogo ta mowa? Tutaj jest potrzebny organizator, dobry menadżer który myśli przyszłościowo z wyprzedzeniem, któremu dobro miasta leży na sercu, którego zarządzanie cechuje prawdziwa misja. Sądzisz że on (do którego się zwracasz)jest taką osobą?
 • Z brukselska narracją nie zginiemy - były"łąki kwietne", są "ogrody deszczowe". Najładniejszy "ogród deszczowy"mamy w mieście na ul. Spacerowej tam, gdzie kiedyś był jeden z największych basenów "pod chmurką"w Europie. Nie ma tego złego. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  3
  suchydziadek(2020-08-26)
Reklama