UWAGA!

Wojewoda: W sprawie pomnika ruch należy do miasta

 Elbląg, Wojewoda: W sprawie pomnika ruch należy do miasta
Fot. Anna Dembińska

- Pomnik z zamieszczonym znakiem „sierpa i młota" oraz tablice pamiątkowe znajdujące się na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej w Elblągu przy ul. Agrykola stanowią element wyposażenia tego cmentarza i nie podlegają pod ustawę o zakazie propagowania komunizmu - wynika z odpowiedzi rzecznika prasowego wojewody, która dotarła do naszej redakcji.

Echa dwóch wojen

Przypomnijmy. W swojej niedawnej interpelacji radna Elżbieta Banasiewicz postulowała m.in., by przy cmentarzu zlikwidowano tablice „z napisami wprowadzającymi w błąd potomnych” czy symobole sierpia i młota, które znajdują się na pomniku. Prezydent Witold Wróblewski odpowiedział jej, że „że treść złożonej przez radną interpelacji została przekazana zgodnie z kompetencjami do wojewody warmińsko-mazurskiego w celu zajęcia stanowiska". Jak wyjaśnił prezydent, zgodnie z odpowiednią ustawą sprawy dotyczące cmentarzy wojennych należą do zakresu działań wojewody (więcej tutaj). Niedawno odbył się też pod pomnikiem antyrosyjski protest, który został zoganizowany przez lokalne środowisko Gazety Polskiej. Podczas manifestacji domagano się od władz miasta m. in. likwidacji pomnika Pomnika Wyzwolenia (o tym pisaliśmy tutaj).

W sprawie pomnika skierowaliśmy pytania do Urzędu Wojewódzkiego o możliwość wprowadzenia ewentualnych zmian w związku z Pomnikiem Wyzwolenia, choćby tych postulowanych przez radną Banasiewicz. W tym tygodniu otrzymaliśmy odpowiedzi.

 

"Eliminacja" sierpa i młota?

- W przypadku cmentarzy nie obowiązuje ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu i innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki – podkreśla Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego. - Pomnik z zamieszczonym znakiem „sierpa i młota" oraz tablice pamiątkowe znajdujące się na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej w Elblągu, ul. Agrykola, stanowią element wyposażenia tego cmentarza i są wyłączone spod regulacji wspomnianej ustawy (art. 5a ust. 3 pkt 2 – przepisu ust. 1 nie stosuje się do pomników znajdujących się na terenie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku) – podkreśla. Krzysztof Guzek wskazuje jednocześnie, iż w ogólnej opinii Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej – KŚZpNP, z uwagi na jego kompetencje w zakresie realizacji zadań związanych z upamiętnianiem historycznych wydarzeń, miejsc i postaci w dziejach walk i męczeństwa Narodu Polskiego, zgodnie z art. 53l ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej, "należy usuwać z cmentarzy wojennych oraz z przestrzeni publicznej propagandowych, nic nie wnoszących napisów oraz innych elementów, zwłaszcza umieszczonych na pomnikach i akcentach centralnych". - Na cmentarzach radzieckich wskazane jest dążenie do eliminowania emblematów „sierpa i młota", jako symboli ustroju komunistycznego i totalitarnego państwa ZSRR. Wskazane jest również aktualizowanie treści napisów znajdujących się na centralnych pomnikach – przyznaje rzecznik. - Należy natomiast pozostawiać ,,czerwone gwiazdy", jako symbole przynależności żołnierzy do Armii Czerwonej. Zwyczajowo, podczas prowadzonych remontów obiektów, na pomnikach umieszcza się wówczas tablice z wyrytą małą gwiazdą (bez barwienia), stanowiącą symbol wojskowy oraz ogólną informacją dotyczącą pochowanych na cmentarzu żołnierzy. Przykładowo, w ostatnich latach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, na kwaterze żołnierzy Armii Czerwonej w Pieniężnie oraz na cmentarzu wojennym w Braniewie, przeredagowano treść napisów pamiątkowych i usunięto z pomników niepożądane znaki.

 

"Wymagane są znaczne nakłady"

  Elbląg, 29 marca pod Pomnikiem Wyzwolenia odbył się antyrosyjski protest.
29 marca pod Pomnikiem Wyzwolenia odbył się antyrosyjski protest. Fot. TB

Jak informuje nas Krzysztof Guzek, dokonywanie zmian na grobach i cmentarzach wojennych wymaga, zgodnie z art. 5a ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych, uzyskania zezwolenia wojewody, a także opinii IPN na mocy art. 53l ustawy o IPN oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odpowiedzialnego, zgodnie z art. 6a ustawy 21 listopada 1996 r. o muzeach, za realizację umów międzynarodowych związanych z miejscami pamięci, w tym grobów i cmentarzy wojennych. Natomiast kwestia podświetlania pomnika na cmentarzu wojennym w Elblągu należy do samorządu.

Tak prezentuje się prawna rzeczywistość dotycząca cmentarza wojennego przy ul. Agrykola i Pomnika Wyzwolenia. Czy coś może się realnie zmienić w tych kwestiach?

- Środki finansowe na utrzymanie grobów i cmentarzy wojennych w roku 2022 r. zostały już rozdysponowane pomiędzy gminy, które są organizatorami prac. W przypadku cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej w Elblągu wymagane są znaczne nakłady. Zakres prac remontowych do przeprowadzenia na tym cmentarzu w celu doprowadzenia obiektu do należytego stanu obejmuje wiele elementów. Do prezydenta Elbląga zostanie skierowane pismo o oszacowanie kosztów i zaplanowanie niezbędnych prac na tym cmentarzu radzieckim, a także informacja o konieczności złożenia do wojewody wniosku o wydanie decyzji zezwalającej na przeprowadzenie tych prac. Przed wydaniem zezwolenia Wojewoda zasięga opinii prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, zgodnie z art. 53l ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odpowiedzialnego, zgodnie z art. 6a ustawy 21 listopada 1996 r. o muzeach, za realizację umów międzynarodowych związanych z miejscami pamięci, w tym grobów i cmentarzy wojennych – raz jeszcze tego podkreśla Krzysztof Guzek.

TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czyżby wojewoda nie chciał pomóc swojemu środowisku z GP? Czy to ma znaczyć że wybory tuż tuż?
 • Oni równają z ziemią miasta kradną gwałcą mordują ludzi na ulicach... a wy zastanawiacie się nad kawałkiem kamienia ? Też zrównać to z ziemią.. myślicie że oni zastanawiali by się czy strzelić rakietami w szpital ? Też macie problem / skończyć z tą''przyjaźnią'' raz na zawsze.
 • Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję. NA CZERONO MI WYSKOCZYŁO. KOMUCHOWSKA cenzura --i to mają być wolne media ??
 • pomnik do ZUO-tablica również
 • @YT.. - Jakie są przyczyny najazdu Rosji na Ukrainę to Nas nie informują... a sprawa ma swoja historie z Krymem, Izraelem, USA, granicami Polski (Chełm i Przemyśl) nie uznawanym przez Ukrainę, Michałem Sakaszwili, Gorbaczowem, Niksonem, Stalinem, Chruszczowem... czyli pieniądze, ziemia, władza jak zawsze... Mamy dobre serca, a co z resztą? Już Iwo Pogonowski to przewidywał.
 • @YT.. - Zastanów się człowieku co piszesz!!!!! Zrównanie tego cmentarza i pomnika z ziemią oznacza że jesteś takim samym bydlakiem jak oni. Tylko oni robią to ze STRACHU przed swoim chorym Prezydentem a Ty ???? Leżący w tych grobach żołnierze zginęli walcząc z NAZISTAMI!!!! Może nie byli idealni ale zmarłym należy się szacunek !!!!!
 • Nie niszczyć. Bo kacapy się później wyprą że nie było żadnego ZSRR. Dowód rzeczowy na istnienie bandyckiej czerwonej armii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  8
  smartfonowcy(2022-04-01)
 • Każda wojna ma przyczynę... nawet wojna od symbole... czy szubienice...
 • Żołnierze zgodnie z wykazem zginęli na naszej ziemi a groby są niestety puste, nie ma tam ciał poległych. Nekropolia jest symboliczną.
 • do miasta???? to wróbelek niech zaora i sprzeda kolesiowi deweloperowi
 • PIS nie wygra
 • Nowak, trzy razy się zastanów, zanim dotknies, ten pomnik choćby palcem. Rosyjski specnaz jest stąd zaledwie o 60 km w Lini prostej. I mogą ciebie Nowak i tych zębów od Tomusia Sakiewki przetransportować w 20 minut za północna granice i ta będziecie się dopiero gęsto tlumaczyc
Reklama