UWAGA!

Wyzwolenia nie było, wdzięczności nie ma, symboli nie będzie?

 Elbląg, Wyzwolenia nie było, wdzięczności nie ma, symboli nie będzie?
Fot. Anna Dembińska

- W sprawie Pomnika Wdzięczności znajdującego się na Cmentarzu Żołnierzy Armii Radzieckiej przy ul. Agrykola – taką interpelację złożyła radna Elżbieta Banasiewicz (PiS). Zobacz zdjęcia.

- Wszelkie symbole władzy rosyjskiej i radzieckiej budzą obecnie ogromny sprzeciw. Pomnik Wdzięczności jest wyrazem "zafałszowanego" przekazu historii, który sugeruje, że miasto Elbląg zostało wyzwolone. Obecnie Putin próbuje wmówić innym narodom, że Rosja wyzwala – pisze w interpelacji z 10 marca Elżbieta Banasiewicz.

Radna stwierdza, że "od 2014 w Polsce obowiązuje ustawa o likwidowaniu w miastach symboli komunistycznych".

- Cmentarz i pomnik nie są objęte ochroną konserwatorską na podstawie wpisu do rejestru zabytków. IPN argumentował, że obiekty związane z "wdzięcznością" wobec Armii Czerwonej powinny zniknąć z przestrzeni publicznej – pisze Elżbieta Banasiewicz.

Radna w swoim piśmie pyta m. in., kiedy zostaną usunięte tablice "z napisami wprowadzającymi w błąd potomnych"? Postuluje też, by "w dobie skromnego budżetu miasta" obiekt nie był oświetlany nocą, a także to, by zmienił nazwę (na "Pomnik poległych w 1945 r. żołnierzy radzieckich").

- Rozumiem, że w obecnej sytuacji finansowej samo usunięcie pomnika nie jest możliwe – dodaje Elżbieta Banasiewicz. Uważa jednak, że powinny zostać usunięte sierp i młot.

  Elbląg, Wyzwolenia nie było, wdzięczności nie ma, symboli nie będzie?
Fot. Anna Dembińska

Co na to władze miasta?

- W sprawie Pomnika Wdzięczności znajdującego się na Cmentarzu Żołnierzy Armii Radzieckiej informuję, że treść złożonej przez radną interpelacji została przekazana zgodnie z kompetencjami do wojewody warmińsko-mazurskiego w celu zajęcia stanowiska – pisze w odpowiedzi z 22 marca Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. Jak tłumaczy prezydent, zgodnie z odpowiednią ustawą sprawy dotyczące cmentarzy wojennych należą do zakresu działań wojewody.

Wysłaliśmy pytania do Urzędu Wojewódzkiego w sprawie pomnika. Naszych Czytelników zapraszamy z kolei do dyskusji: czy w kwestiach związanych z Pomnikiem Wdzięczności powinny zostać wprowadzone jakieś zmiany?

To, jak w 1950 r. pisała prasa o wspomnianym "wyzwoleniu Elbląga przez Armię Radziecką", przedstawialiśmy niedawno w naszym cyklu "Głos z przeszłości".

TB

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie trzeba będzie niszczyć, jak Nas napadną to sami zniszczą rakietami czy inną bronią
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  57
  Łomatko(2022-03-25)
 • nie dla wojny!!!!!
 • Powinna zostać wprowadzona zmiana i to już dawno temu. Usunąć ten "monument"
 • Jak nie lubię pisu, tak popieram kobietę w 100%. Usunąć te symbole i zlikwidować kłamstwo wykute w kamieniu, powielane przez poprzedni ustrój.
 • Ta zmieniajmy historię pod takim znakiem, a nie innym walczyli żołnierze Armii Czerwonej z Niemcami, z żadnymi nazistami hitlerowcami itp głupotami. Świat nie zna narodu nazistów to byli Niemcy, Pomnik powinien zostać a napis na nim poległym żołnierzom Armii Czerwonej w walce z Niemcami, Taka jest prawda i gdyby nie oni nikt z Polski może by Niemców nie wyrzucił. Znając zachodnich aliantów i jak zachowali się w Jałcie podpisali by pokój z Niemcami Polska może by była, ale wielkości Księstwa Warszawskiego, Stalin, Putin, a Ci polegli żołnierz to inna sprawa.
 • Co za patologia nienawisci! Trochę wiedzy z historii, a nie tylko sianie nienawiści do tych, z ktorych nawet kosci nie zostalo! Ale to typowo pisowskie! A w niedzielę beda leżeć krzyzem! Święta inkwizycja ! Obrzydliwe
 • Pomnik poddać modyfikacji i niech zostanie skoro wpisał się już w wieloletni krajobraz Elbląga. Pałac Kultury i Nauki to przecież prezent od rosjan, jego też mielibyśmy zburzyć? Putin tej masakrze jest winien, nie budowle. Chwała Ukrainie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  86
  22
  Wolna Polska(2022-03-25)
 • Kobita nie ma czym i jak się uaktywnić, to wzięła się za porządki na cmentarzu, kobito słaby pijar ! Trochę szacunku do zmarlych, na tym kariery nie zrobisz! Uważaj bo po nocy będą straszyć, a podobno taka religijna?
 • te pomniki bardziej sklaniaja ku refleksji do aktualnosci bycia pod ciaglym panowaniem moskwy i wypaczonych "idei komuznizmu"
 • Głównym problemem jest to, że czerwoan gwiazda i sierp i młot to symoble ZSRR, systemu komunistycznego. Zgodnie z Konstytucją jest zakaz propagowania i umiezczania w przestrzeni publicznej takiej symboliki. Tymczasem od lat te symbole szpecą nasze miasto. Równie dobrze można powiesić flagę ze swastyką. Albo kierujemy się Konstytucją albo nie. Niezrozumiale jest, że 2022 nadal to coś stoi w miejscu publicznym.
 • obecna rosja działa jak rosja sowiecka, i tak armia czerwona wyzwalała Elbląg jak obecnie armia putina wyzwala Ukrainę.
 • W razie ataku, to najbezpieczniejsze miejsce.
Reklama