UWAGA!

Zagrożenie czai się w cieniu

 Elbląg, Zagrożenie czai się w cieniu
fot. Anna Dembińska

Swój spacer w parku Traugutta mieszkańcy często chcieliby przerwać na ławeczce. Te często zanieczyszczone są ptasimi odchodami. - Zwracam się o interwencję i przeniesienie ławek w bezpieczne, wolne od możliwości zabrudzenia ławek przez ptaki - napisała radna Małgorzata Adamowicz w interpelacji do prezydenta Elbląga.

W parku Traugutta można spotkać ptaki. I te ptaki, jak każde zwierzę, wydalają swoje odchody. Ptasia kupa często ląduje na ławeczkach i uniemożliwia siadanie na nich. Właśnie nad tym problemem pochyliła się radna Małgorzata Adamowicz (KO).

- Podczas spacerów po parku Traugutta zauważyłam, że wiele stojących ławek zlokalizowanych jest w nieodpowiednich miejscach. Ustawienie ich pod drzewami, mimo że daje trochę cienia, nie pozwala na korzystanie z nich, ponieważ zdewastowane są odchodami ptaków. Jednocześnie pokryte są wilgotnym, brudzącym mchem. Nie jest przyjemnością odpoczywać na tych ławkach. Dlatego zwracam się o interwencję i przeniesienie ławek w bezpieczne, wolne od możliwości zabrudzenia ławek przez ptaki, które nie mają wpływu na to - napisała radna w interpelacji.

Problem nie jest wcale taki błahy i dotyka wiele parków w Polsce. Na ptasie odchody i pierze w miejskich parkach skarżyli się mieszkańcy Łomży. Lokalny portal mylomza.pl pisał we wrześniu ubiegłego roku: „Problem w tym, że gawrony i kawki to trudni przeciwnicy. Nie boją się obecności człowieka, pożywienia mają pod dostatkiem i są w stanie szybko odbudować swoje gniazda. Co można zatem zrobić?“

Na portalu moja-ostroleka.pl kilka dni temu pojawiła się wypowiedź czytelnika: „Park miejski jest bardzo zanieczyszczony ptasimi odchodami. Nie ma alejki ani ławki, która nie jest zabrudzona. Odbiera to większość przyjemności ze spacerów po parku. Czy Urząd Miasta mógłby się zająć tą sprawą i podjąć jakieś kroki? W innych miastach w parkach ptaki są odstraszane, jeśli generują za dużo zanieczyszczeń.“

Takich cytatów z lokalnych serwisów internetowych jest bez liku. Problem zanieczyszczenia miast (problem nie dotyczy tylko parków). Ja sobie poradzono w innych miastach? Za najbardziej skuteczną metodę uchodzi metoda sokolnicza: „Wykorzystuje się do tego specjalnie ułożone ptaki szponiaste, polujące na konkretne gatunki zwierząt. Stosuje się presję drapieżnika na ofierze, co skłania ją do zmniejszenia penetracji danego terenu czy obiektu. Mówiąc prościej, dzięki sokolniczej metodzie płoszenia niechciane ptactwo zostaje skutecznie zmuszone do opuszczenia obszaru przez samo pojawienie się nawet pojedynczego sokoła, pustułki czy innego jastrzębiowatego.“ - czytamy na stronie sokolnictwo24.com.pl

W tym przypadku często problemem są pieniądze. W Sandomierzu rok temu nie zdecydowano się na walkę z lokalnymi gawronami w miejskim parku ze względu na koszty. - W planach było zatrudnienie sokolnika, jednak okazało się, że jest to duży wydatek w wysokości 9 tys. zł, wiec zrezygnowano z tego pomysłu. Jak informuje Janusz Stasiak, zastępca burmistrza Sandomierza, odstraszanie ptaków rozpocznie się najwcześniej w czerwcu, po zakończeniu rewitalizacji parku. Urządzenia z odgłosami będą zamontowane wysoko np. na wieży ciśnień i po drugiej stronie parku. - informowało Radio Kielce.

We wspomnianej już Łomży zdecydowano się dźwiękowe odstraszanie ptaków oraz wprowadzanie innych szykan. - Park Ludowy objęty jest opieką konserwatorską, w którym wykonywane są działania takie jak: sprzątanie, prace pielęgnacyjne m.in. usuwanie suchych gałęzi, zrzucanie gniazd ptasich w okresie poza lęgowym (raz w roku) w miesiącu lutym. Uruchamiane są również dźwiękowe odstraszacze ptaków (w okresie od września do końca lutego) na podstawie zezwolenia z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - informuje Dorota Bączek z Zakładu Dróg i Zieleni Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży.“ - informowało mylomza.pl. Koszt takich działań wynosił ok. 5,4 tys. zł.

W Ostrołęce dyrektor lokalnego Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przyznał, że płoszenie ptaków w ubiegłym roku nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Na razie zdecydowano się umyć ławki oraz przestawić je w miejsca mniej narażone na zanieczyszczenia.

A w Elblągu... W odpowiedzi wiceprezydenta Janusza Nowaka nie ma ani słowa o przyczynie zabrudzeń czyli ptakach. „Plan rozmieszczenia ławek został zaprojektowany zgodnie z potrzebami mieszkańców. Ławki stanęły zarówno w miejscach nasłonecznionych jak i zacienionych. Projekt uzyskał również aprobatę wnioskodawcy zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego na remont alejek w Parku Traugutta“ - czytamy w odpowiedzi podpisanej przez wiceprezydenta Janusza Nowak.

Urzędnik informuje, że przed sezonem letnim ławki zostaną oczyszczone i naprawione. Te najbardziej zniszczone zostaną wymienione na nowe. „Zostanie również dokonany przegląd drzewostanu, podczas którego zostaną wskazane drzewa do przycięcia“ - informuje prezydent.

A mieszkańcy drżą, czy nie skończy się tak jak tutaj.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Przeszkadzają? To po co gołębiary nadal masowo dokarmiają te szczury latające?
 • Jakie miasto takie problemy
 • Janusz Nowak, pseudonim "Nie"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  5
  Normalka(2022-05-11)
 • Dokładnie. Zapraszam na ulice Starowiejska i proszę zobaczyć co się dzieje na parkingach z samochodami. Stare babcie notorycznie wyrzucają resztki przez balkony a później się dziwi jedna z drugą że okna osrane
 • Gołębie wybić, drzewa wyciąć, trawnik zaorać. Wszystko wybetonować a na środku postawić pomnik człowieka. Swego czasu Chińczycy zlikwidowali wszystkie wróble bo im ryż podjadały. Długo nie trwało jak robactwo tak się rozplęgło, że im nie trochę, a cały ryż zeżarło. Radna bezradna jak nie widzi większych problemów w mieście od ptasiej kupy na ławce to niech weźmie wiadro z wodą i szczotkę i może problem łatwo rozwiązać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  53
  9
  obserwator rzeczywistości(2022-05-11)
 • Weź kobieto zjedz Snickersa bo takie banialuki wypisujesz, że ręce opadają. Patrząc na zdjęcie to ławki byłyby z 30m od linii deptaka. Ptaków na drzewach Pani radna nie widziała ? Nagle przestaną się załatwiać z góry; -)
 • Nie do wiary. Pani radna pisze do Prezydenta w tak błahej sprawie a nie reaguje na skargi mieszkańców w sprawie tego hałaśliwego samolotu, który lata nad Elblągiem w weekendy. Co mi po czystej ławeczce, jak i tak nie zaznam na niej spokoju, bo ciągle słychać brrr..... Pani Małgorzato, może warto byłoby zająć się tą sprawą? Ta sama firma uprzykrza życie mieszkańcom okolic Gliwic. U nich to strefa Silesia u nas Strefa Baltic. Tam Starostwo reaguje na skargi mieszkańców. Szuka jakiegoś kompromisu a u nas? Proszę przeczytać poniższy artykuł. Hashtagi: #https://przegladlokalny.eu/zernica-lata-im-to
 • Może Pani Małgosia zajmie się jakimiś powazniejszymi sprawami, niż gołabki wałęsajace się po parku?
 • @Kierownik - W pobliżu śmietnika (pod drzewami za śmietnikiem) pomiędzy klatkami 6 i 7 przy ul. Kasprzaka. codziennie wysypywane mnóstwo chleba na ziemi i ogromne stado gołębi wszystkie z Zawady tam się karmią - Spółdzielnia Zakrzewo może to widzi? Jest zakaz, to go egzekwować, a nie tylko napisać.
 • @Zdziwiony - Weź się człowieku lecz. mamy lotnisko, to mamy samoloty. Zamieszkaj koło Okęcia (może teraz mniej przez polskie władze :)) to zobaczysz jak hałasuje samolot i jakoś ludzie żyją i nie płaczą ciągle do znudzenia, tak jak Ty. Mdli mnie już od Twoich wpisów.
 • @pozdro_gosia - Dokładnie, niech Pani Małgosia posłucha tego warkoczącego samolotu i zmierzy ile godzin dziennie on nas dręczy, ile spalin wywala na nasze głowy.
 • Ptaki nie rozróżniają co to ławka a co auto, robią to co wszyscy naturalnie. Lepiej spojrzmy jaki syf robi człowiek....
Reklama