
- Piszę od wielu lat. Jednak z braku czasu odkładałem wszystko do szuflady. Teraz, odkąd jestem na emeryturze, zacząłem wszystko przeglądać i utrwalać. Jak komuś w duszy gra, to gra mu od dzieciństwa – mówi o swojej twórczości Wiesław Piechota, elbląski pisarz i poeta, a także znawca dziecięcej wyobraźni.
- Piszę od wielu lat – mówi elbląski pisarz. - Jednak z braku czasu odkładałem wszystko do szuflady. Teraz, odkąd jestem na emeryturze, zacząłem wszystko przeglądać i utrwalać. Jakieś pięć lat temu zabrałem się za pisanie, najpierw wierszyków, potem opowiadań. Okazało się, że i jedne i drugie cieszą się dużym zainteresowaniem. Są to bowiem utwory na czasie, poruszające współczesne problemy. Niejedno wywołuje łezkę w oku.
Opowiadania Wiesława Piechoty niosą w sobie głębokie treści: bawią, wzruszają, ale także uczą. Są uniwersalne. Nawiązując do dziecięcych problemów, spełniają rolę terapeutyczną.
- Opowiadanie „Grześ” jest o chłopcu fajtłapie, który nie radzi sobie w szkole. Wszyscy z niego drwią – mówi autor. - Jest klasową ofiarą. Jednak ten sam Grześ jest także mistrzem w szachach. Pewnego dnia pani organizuje zawody szachowe, w których Grzesio wygrywa z najlepszymi. Opowiadanie to wywołuje wewnętrzne poruszenie człowieka. Dzieci, którym je czytałem, słuchały go z otwartymi buziami – dodaje. - Dziecko słuchające tej bajki, które czuje się odtrącone, może zorientować się, że ono też może mieć coś takiego, co zaimponuje innym. I na tym polega terapeutyczna moc mojej książki. „Mrówka czerwonooka” opowiada o poświęceniu dla innych. „Scyzoryk” to opowieść o chłopcu krzywdzonym przez inne dzieci. Pewnego razu jakiś łobuz zabiera mu scyzoryk. W finale opowieści poszkodowany Kacperek podchodzi do swego winowajcy i wyciąga do niego rękę. Ten przyciska go mocno do siebie jak brata i oddaje zabrany scyzoryk. Są to opowiadania i bajeczki, które nie tylko wywołują dreszczyk emocji, one po prostu uczą postaw.
Wiesław Piechota marzy o tym, by z jego opowiadaniami zapoznały się dzieci z elbląskich szkół i przedszkoli. Za nim szereg spotkań autorskich w elbląskich i podelbląskich palcówkach edukacyjnych. Przedwczoraj był w szkole w Jegłowniku. Niedługo zawita do Węziny i Szkoły Podstawowej nr 15.
- Bardzo lubię te spotkania. Są to takie mądre dzieci – mówi Wiesław Piechota. - Bardzo rozkoszne, szczere. Zadają bardzo ciekawe i wzruszające pytania. Ubolewam jednak nad tym, że część dzieci jest strasznie biedna i niedożywiona.
To właśnie mali elblążanie są autorami ilustracji zamieszczonych w książkach elbląskiego pisarza.
Na pytanie, czym jest dla niego pisanie, autor odpowiada: - Jak komuś w duszy gra, to gra mu od dzieciństwa. To potrzeba serca i umysłu.

Wiersze i opowiadania Wiesława Piechoty ukazały się także podręczniku dla nauczycieli i rodziców pt. „Warto czytać” oraz przewodniku pt. „Przedszkolne zabawianki - Jak po Sznurku”. Autor jest także laureatem ogólnokrajowego konkursu pt. „Pamiętnik Agroturystyki”. Jego utwory są systematycznie publikowane w kwartalniku „5 plus X” – czasopiśmie Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego.
Elblążanin pisze także dla dorosłych. W tomiku poetyckim zatytułowanym „Chciałbym zatrzymać czas”, nie tylko wspomina młodzieńcze lata, ale i bawi, wprawiając czytelnika w dobry nastrój.
- W tej książce są trzy rozdziały – mówi. - Pierwsza część to wiersze bardzo poważne, nostalgiczne, sentymentalne. Są to moje wspomnienia. Druga część jest nieco lżejsza jak np. wiersz „Pod gruszą”, a trzecia lekko frywolna, po to tylko, żeby człowiek, jak jest zmęczony, poczytał i uśmiechnął się.
Wiesław Piechota już dziś zapowiada wydanie kolejnych dwóch książek dla dzieci. Liczy, że jego utwory spotkają się z zainteresowaniem elbląskich szkół i przedszkoli. Z wielką radością odpowie na zaproszenie elbląskich placówek edukacyjnych i spotka się z najmłodszymi elblążanami, by poczytać im swoje bajki. Mało jest ciekawych pozycji dla najmłodszych na rynku, a skoro mamy „pod ręką” elbląskiego autora piszącego wspaniałe wiersze i opowiadania, to trzeba z tego skorzystać. Książki Wiesława Piechoty są dostępne we wszystkich elbląskich księgarniach.
Zainteresowani twórczością elbląskiego autora mogą nawiązać z nim kontakt drogą mailową. Wszelkie zapytania prosimy kierować na adres: wieslaw.piechota@wp.pl.
Oto najnowszy wiersz Wiesława Piechoty:
Marcowe słoneczko
W marcu na rabacie w ogródku
Tulipany wychylają się powolutku
Nie mogą wydostać się z ziemi
Bo zima woli biel od zieleni
Kiedy słoneczko nieco przygrzeje
To cała rabatka z bieli pustoszeje
Słoneczko z radością tulipany wita
Dając im wiosennego ciepła do syta
One wdzięcznie wypuszczają liście
I witają wiosnę bardzo uroczyście
Kołyszą się kielichy kwiatowe
Żółte, czerwone, białe i różowe
Hortensja różowa śpi jeszcze głęboko
Czasami otworzy tylko jedno oko
Bardzo nie lubi wiosennego chłodu
Woli pospać, nie wychylać się z ogrodu
marzec 2013 r.