UWAGA!

Amerykanie i Brytyjczycy w Elblągu

 
Elbląg, Wozy bojowe na elbląskiej starówce
Wozy bojowe na elbląskiej starówce (fot. Michał Skroboszewski)

Na elbląskiej starówce stanęły amerykańskie oraz brytyjskie wozy bojowe. Chętnych do tego, żeby do niech wejść nie brakowało. Można było również obejrzeć żołnierskie wyposażenie, porozmawiać z wojskowymi, zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie. To przedstawiciele kolumny wojsk NATO, która zmierza do Bemowa Piskiego, czyli żołnierze amerykańscy z 2. Pułku Kawalerii oraz brytyjscy z Pułku Lekkiego Dragonów. Zobacz więcej zdjęć.

- Obecnie trwa rotacja żołnierzy grupy bojowej, która stacjonuje w Bemowie Piskim. Część kolumn żołnierzy, którzy biorą udział w tej rotacji, przebiega przez Elbląg. W związku z tym zorganizowaliśmy dzisiaj taki pokaz statyczny, na którym można obejrzeć sprzęt amerykański, generalnie są to różne wersje bazowe transportera striker. Można wejść do pojazdu, zrobić sobie zdjęcie, obejrzeć wyposażenie żołnierzy amerykańskich. Są również przedstawiciele 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, strzelcy wyborowi. Tego typu pokazy cieszą się dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród dzieci, choć to one są najszczęśliwsze, ale i wśród tych, którzy interesują się sprzętem wojskowym, dla nich to też jest gratka – tak o dzisiejszym (15 października) wydarzeniu nazwanym "Dzień NATO w Elblągu" mówił mjr Dariusz Guzenda, rzecznik dowódcy Wielonarodowej Dywizji NATO Północ-Wschód. - To wszystko zostało zorganizowane dla miejscowej ludności po to, żeby przedstawić naszych nowych kolegów. Jest to również przypomnienie, że tu, w Elblągu, na mocy porozumień z zeszłego roku, podczas zeszłorocznego szczytu NATO w Warszawie, powstało dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ - Wschód. Jego zadaniem jest koordynacja działań wszystkich grup bojowych, zarówno w Polsce, jak i w trzech krajach nadbałtyckich.

  Elbląg, Amerykanie i Brytyjczycy w Elblągu
Fot. Michał Skroboszewski

Wśród żołnierzy amerykańskich, obecnych na elbląskiej starówce, był kpt. Jewgienij Gutman, dowódca kompanii wchodzącej w skład szwadronu strikerów. Jak mówił możliwość współpracy z polskimi żołnierzami bardzo go cieszy. Wspomniał również, że wprawdzie w trakcie pierwszego okresu wojskowi będą skupieni na budowaniu bazy, ale zamierzają również coś zobaczyć. 
       - Prawdopodobnie w okolicy świąt będzie więcej czasu, więc wtedy będziemy zwiedzać okolice – mówił kpt. Gutman. - W Polsce jestem po raz drugi, byłem w Warszawie, jako turysta. Zauważyłem, że Polacy są gościnni i bardzo mi się to podoba

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama