UWAGA!

Czas na quiz: co Ty wiesz o Suchaczu?

 
Elbląg, Dziś jedziemy do Suchacza
Dziś jedziemy do Suchacza (fot. Anna Dembińska, arch. portEl)

Suchacz (do 1945 niem. Succase) to wieś położona nad Zalewem Wiślanym w gminie Tolkmicko. Jedna z najładniejszych na Wysoczyźnie Elbląskiej. O historii przypomina tu dawny dom uzdrowiskowy „Zameczek nad Zatoką” z przełomu XIX i XX wielu oraz zespół budynków i urządzeń cegielni z około 1900 r. Jak dobrze znacie Suchacz?

Co można zobaczyć w Suchaczu? Dawny "Zameczek", obelisk, można także rzucić okiem na Zalew Wiślany z góry. A wiecie, że przed wiekami doszło tu do morskiego starcia floty polskiej i krzyżackiej? Był tu także hotel, a w kolejnych dziesięcioleciach wczasy wagonowe. Kiedyś do Suchacza można było przyjechać koleją nadzalewową, a dziś?
       Jak dobrze znacie tę miejscowość i jej dzieje? Sprawdźcie to w naszym najnowszym quizie.
      
       Zapraszamy do zabawy, znajdziecie go TUTAJ.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Zobacz inne quizy portElu

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • discopolo to nie rytmy, discopolo to stan umysłu
 • Lepsze od hip-hopu. W disco polo przynajmniej starają się śpiewać i grać. W hip-hopie udają, że są poetami, a mówią (śpiewaniem tego nazwać nie można) rymy na poziomie dzieci z podstawówki. Muzyka w hip-hopie to trzy zapętlone dźwięki - dłuższe melodie przekraczają możliwości umysłowe "piosenkarzy", bo ich mózgi zostały przeciążone wymyślaniem rymów częstochowskich.
 • Mówmy szczerze . Dzięki P O i PSL i olsztyniakom nie mamy kolei nadzalewowej. Elblązanie stracili dojazd na letnie wypady nad zalew i na przejażdżkę koleją nad zalewem by podziwiać przyrodę. To zwykle chamstwo co zrobicie nam z Żuław.
 • Jaki dom uzdrowiskowy? To hotel był.
 • Od kilku lat nic nie dzieje się w Suchaczu. A szkoda. Nie ma tu dobrych gospodarzy samorządowych. Plażą brudna, bardzo zaniedbana. Prywatne posesje ładne. Przecież Suchacz mógłby być perełką nad Zalewem Wiślanym.
 • "13.Suchacz ma przystań morską, w której cumują kutry rybackie oraz jachty żaglowe. Przystań powstała w roku" w 2008 roku zrobiono modernizację portu RYBACKIEGO(betonowe nabrzeża oraz utwardzona wschodnia strona portu) z programu PO RYBY z pieniędzy rybaków oraz dotacji Uni za cele rybackie. Przystań jachtowa (zachodnia część portu) do tej pory nie jest zrobiona (nawet nie ma usypanego kamieniami brzegu). W Urzędzie morskim przystań żaglowa nie istnieje gdyż to po prostu chamówa (bez zezwoleń). W tym roku wypowiedziano umowę i jachty się wynoszą. pozdrawiam
 • plaże nad zalewem wszędzie są z zakazami kąpieli i nic się nie zmieni gdyż obowiązkowo od zeszłego roku jest obowiązek posiadania ratownika na którego nie ma pieniędzy. policja wali mandaty zamiast opłacić ratowników.
 • Suchacz to nie Żuławy, domorosły geografie. Kolej Nadzalewowa była potrzebna jakieś 40-50 lat temu. Przypomnij sobie ilu ludzi jeździło pociągiem w ostatnich latach, kiedy jeździła Arriva. Kilka osób - to na pewno nie było opłacalne. Z Elbląga wygodniej przyjechać samochodem, jeżdżą też busy, to nie o brak kolei chodzi. Przyrodę z pociągu chcesz podziwiać??? a ruszże się na nogach!
 • @BożenaL. - Samorząd ma sprzątać? A może goście postaraliby się nie śmiecić, nie wprowadzać psów, i nie niszczyć tego, co jeszcze zostało. .. To za trudne, wiem - lepiej jak ktoś codziennie pozbiera góry śmieci, szkieł, usunie kupy psie itd. Gmina jest zadłużona i żadne dodatkowe pieniądze póki co się nie znajdą. Mieszkańcy są życzliwi i zapraszają ale nie są od tego, żeby po "turystach" sprzątać. Przemyśl to, roszczeniowy gościu!
 • @Sssbb - oj, żal przez ciebie przemawia - suchaczowe dziewczyny po prostu z analfabetami się nie zadają - naucz się pisać poprawnie, może i mówić składnie, to może jakaś obdarzy cię spojrzeniem :)
 • Coś się tam komuś pomyliło z likwidacją Kolei Nadzalewowej. Jej agonia to efekt transformacji ustrojowej po 1989 roku oraz zmian społeczno obyczajowych Polaków. Nie było szans na utrzymanie tej linii kolejowej w takim charakterze jak w latach powojennych do około połowy osiemdziesiątych ub. wieku. Teraz nie ma przesłanek tak ekonomicznych jak i komunikacyjnych uzasadniających reaktywację Kolei Nadzalewowej. Jest i będzie ona ważnym elementem naszych dziejów tak jak ówczesne cegielnie czy kolejowe ośrodki wczasowe z tego terenu organizowane w wagonach. Nie warto płakać nad rozlanym mlekiem, nic bowiem nie spowoduje powrotu do tego co było. Już Bułat Okudżawa w wspaniałej balladzie śpiewał: "i pozostał we mnie żal, że po Moskwie nie suną już sanie, a w drzwiach mego domu nie stanie Aleksander Siergiejewicz Puszkin. "
 • W Suchaczu przdałby się sklep ,, BORYS,, i koncerty DISCO - POLO i zabawa do białego rana na na na !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Mnietek podnietek(2019-04-07)
Reklama