UWAGA!

Egzaminuje rowerzystów, godzi sąsiadów, pomaga ofiarom przemocy (SMS 23)

 Elbląg, Asp. Krzysztof Fidor
Asp. Krzysztof Fidor (fot. KMP w Elblągu)

Kiedyś dzielnicowy miał poszanowanie, wszyscy się go bali. Teraz tak nie jest. Jednak komu miałem się dać we znaki to się dałem, ale nie bez powodu. Jest to przestroga, że trzeba się mieć na baczności – mówi asp. Krzysztof Fidor, dzielnicowy w gminie Gronowo Elbląskie.

Dzielnicowym jest od 8 lat i cały czas na tym samym terenie. Zna więc problemy i bolączki mieszkańców jak nikt. Jak wygląda jego praca?
       - Głównie na co dzień zaglądam w moją pocztę, przeprowadzam wywiady, przesłuchania, odwiedzam szkołę, gdzie przeprowadzam pogadanki np. o odpowiedzialność nieletnich za czyny karalne. Nieletni nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swoich czynów więc takie spotkania są potrzebne – przekonuje dzielnicowy Fidor. - Wiadomo, że do niektórych to dochodzi, a do innych nie.
       - W okresie majowo-czerwcowym uczestniczę w egzaminach na kartę rowerową i motorowerową – dodaje. - U nas na gminie jest to częste i staram się być co roku na wszystkich egzaminach.
       Asp. Krzysztof Fidor przyznaje, że ma jedną specyficzną wioskę.
       - Zamieszkują tam osoby, które były, są lub będą karane – mówi. - Tam występuje najwięcej problemów z elementem przestępczym.
       Dzielnicowy pomaga też rozwiązywać problemy sąsiedzkie czy rodzinne, a te przeważnie wywoływane są przez alkohol.
       - Alkohol - jak to na wiosce - jest, ale nie jest źle – mówi asp. Fidor. - Przemoc domowa istnieje. Mam założone dwie Niebieskie Karty. Staram się tak działać, by rozwiązać te sytuacje, doprowadzić do poprawy. Pierwsza karta została założona po moim tłumaczeniu, ale pani po 3 miesiącach stwierdziła, że nie chce jej – mówi dzielnicowy. - Dalej mąż nadużywał alkoholu, ja tłumaczyłem, były interwencje i znowu procedura Niebieskiej Karty wróciła. Tu już sprawa zakończyła się skierowaniem do sądu. Mężczyzna dostał karę w zawieszeniu, ale sytuacja w rodzinie poprawiła się.
       Dzielnicowy współpracuje z różnymi instytucjami.
       - Wspólnie ze strażnikiem gminnym, sołtysem, urzędnikiem z gminy prowadzimy akcję Posesja – mówi asp. Krzysztof Fidor. - Sprawdzamy porządki, zwracamy uwagę na typowe nieczystości, szamba, szczepienia psów. Współpraca się układa.
       Asp. Krzysztof Fidor przyznaje, że o pracy w policji nie marzył, choć tradycja w rodzinie była.
       - Dziadek był policjantem za czasów wojennych - opowiada. – U mnie tak wyszło, że trafiłem do policji i to od razu po maturze. Nie żałowałem tej decyzji. Lubię swoją pracę.
       Krzysztof Fidor zajmuje się też hodowlą koni zimnokrwistych.
      
       Asp. Krzysztof Fidor, Posterunek Policji w Gronowie Elbląskim: Błotnica, Jegłownik, Kopanka, Kopanka II, Nogat, Nowy Dwór Elbląski, Wikrowo, Wiktorowo, Wiśniewo
      
       Nr SMS-owy: 23
      
       Trwa plebiscyt na Najbardziej Przyjaznego Dzielnicowego Roku - z terenu miasta i powiatu elbląskiego. Przez 40 dni na łamach portElu będą publikowane sylwetki funkcjonariuszy. Czytelnicy będą mogli na nich głosować za pomocą SMS-ów, wysyłanych na nr 7116. W treści należy wpisać DPOLICJAxx, gdzie xx to numer wybranego dzielnicowego, np. DPOLICJA23. Koszt SMS-a to 1,22 zł brutto. Numery dzielnicowych można znaleźć w dziale fotoreportaży, są też dostępne na stronie Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Głosowanie przeprowadzamy dzięki uprzejmości serwisu przelewy24.pl.
       Komenda Miejska Policji w Elblągu chce przekazać dochód uzyskany z głosowania SMS-owego na cel charytatywny. Natomiast osoby, które zagłosują na wybranego dzielnicowego wezmą udział w losowaniu atrakcyjnej nagrody, jaką jest skuter wart ok. 3 tys. zł zakupiony w firmie SEMAX. (fot. niżej) Uhonorowanie dzielnicowego zapowiedzieli Prezydent Elbląga oraz Starostwa Powiatu Elbląskiego.
      

 


      
       Inni:
       Asp. sztab. Leszek Baniecki (DPOLICJA15)
       Mł. asp. Daniel Różański (DPOLICJA27)
       Mł. asp. Rafał Roczkowski (DPOLICJA29)
       Mł. asp. Jacek Zgórzyński (DPOLICJA22)
       Sierż. sztab. Rafał Żylis (DPOLICJA24)
       Asp. Mariusz Ślusarski (DPOLICJA16)
       Mł. asp. Waldemar Głodnicki.(DPOLICJA19)
       Sierż. Jakub Sawicki (DPOLICJA14)
       Sierż. Łukasz Olejarz (DPOLICJA21)
       Asp. Dariusz Szczepkowski (DPOLICJA13)
       St. sierż. Paweł Myszk (DPOLICJA17)
       Asp. Włodzimierz Koszelow (DPOLICJA11)
       Mł. asp. Sylwester Kamecki (DPOLICJA10)
       Mł. asp. Rafał Gorczyński (DPOLICJA08)
       Asp. sztab. Paweł Osiadacz (DPOLICJA07)
       Mł. asp. Paweł Kazimierczak (DPOLICJA06)
       Mł. asp. Michał Szymański (DPOLICJA05)
       Mł. asp. Cyprian Leszczyński (DPOLICJA03)
       Mł. asp. Arkadiusz Deja (DPOLICJA 02)
       Asp. sztab. Andrzej Adamowski (DPOLICJA01)
      
      
      

A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Reklama