UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Koniec widzenia, willa zamknięta na klucz

 
Elbląg, Willa przy ul. Warszawskiej to zabytek w ruinie
Willa przy ul. Warszawskiej to zabytek w ruinie (fot. Michał Skroboszewski)

Ta willa czasy świetności ma już dawno za sobą, ale nadal przemierzając jej korytarze można dostrzec piękno przedwojennej architektury. Kiedyś należała do rodziny Wilhelma Thiessena, właściciela tartaku, teraz - po wyprowadzce ostatnich lokatorów - miała zostać wyburzona, ale "nie" powiedział wojewódzki konserwator zabytków. Stan willi przy ul. Warszawskiej 142 a jest opłakany. Została ona zamknięta na trzy spusty, ale my byliśmy w środku. Polecamy fotoreportaż.

Informacją o losie willi przy ul. Warszawskiej otworzyliśmy rok 2018. Zarząd Budynków Komunalnych przeznaczył ten budynek, który od dłuższego czasu jest pustostanem, do rozbiórki. Wystąpił do prezydenta o zgodę, jednak w obronie willi wystąpił wojewódzki konserwator zabytków. A ten nie tylko odmówił wydania zgody na jej rozbiórkę, ale wpisał też budynek na wojewódzką listę zabytków. Decyzję konserwatora poparł minister kultury, do którego zażalenie w tej sprawie zgłosił Zarząd Budynków Komunalnych. W efekcie rozbiórka budynku stała się niemożliwa.
       W opuszczonym obiekcie znajdującym się tuż koło węzła drogowego Elbląg Południe nieproszonych gości nie brakowało. Zabrali wszystko, co dało się później spieniężyć np. kable elektryczne. Wewnątrz świetnych za czasów Wilhelma Thiessena murów panuje obecnie... hmmm... delikatnie rzecz ujmując bałagan. Obiekt ze względu na swój fatalny stan techniczny niesie zagrożenie dla przebywających w środku, dlatego ZBK zdecydował zamknąć go dziś (10 stycznia) na trzy spusty.
       Co dalej stanie się z willą? Prawdopodobnie miasto wystawi ją na przetarg. Sprzedaż może być trudna, bo przywrócenie willi do stanu użytkowego wymaga dużych nakładów finansowych, a dodatkowo jej lokalizacja jest mało atrakcyjna. Może jednak znajdzie się inwestor, który jest miłośnikiem historii i tchnie w budynek nowe życie? To duży obiekt, o pow. 2664 m kw., mający dwie kondygnacje plus poddasze. Mieściło się w nim 8 lokali mieszkalnych (ostatni lokator został wykwaterowany 31 października 2017 r.).
       Mamy nadzieję, że nie podzieli losu niszczejącej od lat will Grunaua przy ul. Pułaskiego, którą miasto bezskutecznie próbuje sprzedać...
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama