UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Masz psa? Trzymaj go na smyczy

 
Elbląg, Masz psa? Trzymaj go na smyczy
fot. policja

W miniony weekend na terenie Elbląga doszło do dwóch przypadków pogryzienia przez psy. W pierwszym zdarzeniu pogryziona została kobieta w ciąży, w drugim 6-letnia dziewczynka. Na szczęście nie były to poważne obrażenia. Policjanci badają sprawy i przypominają, że posiadanie psa wiąże się z obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela. Przypominamy podstawowe zasady dotyczące trzymania psa oraz obowiązki, jakie musi spełnić jego właściciel.

Tylko przechodziła
       Policjanci z Elbląga wyjaśniają dwa przypadki pogryzienia przez psy, które miały miejsce w miniony piątek (31 marca) na terenie miasta. Pierwsze zdarzenie miało miejsce około godziny 11 na ulicy Brzozowej. Tam z klatki budynku nr 7 wybiegł pies, który ugryzł w udo 21-letnią, ciężarną kobietę. Zwierzę uciekło, a policjanci, którzy przyjechali na miejsce, mieli poważne kłopoty, żeby ustalić jego właściciela. Kobieta trafiła na obserwację do szpitala.
      
       Głaskała i przytulała
       Kolejne zdarzenie miało miejsce kilka minut po godzinie 17 na ulicy Robotniczej w Elblągu. 6-letnia dziewczynka podeszła do psa, którego właścicielka trzymała na smyczy. Nie wiadomo, z jakiego powodu zwierzę zaatakowało dziecko i je ugryzło. Dziewczynka pojechała na obserwację do szpitala. Właścicielka czworonoga przedstawiła książeczkę zdrowia psa, ale niestety nie miała aktualnych szczepień. Obydwie sytuacje będą wyjaśniane przez elbląskich policjantów.
      
       Ludzie się boją
       Elbląscy policjanci i strażnicy miejscy o podobnych zdarzeniach są informowani niemalże codziennie. Często pojawiają się zgłoszenia dotyczące puszczania psów „luzem”. Dotyczy to głównie parku Kajki, lasu Bażantarnia oraz ulicy Fromborskiej (ścieżki dla rowerzystów i biegaczy). W ostatnim czasie na terenie Elbląga nie doszło do tragicznych zdarzeń z udziałem psów. Ale w ubiegłych latach, na terenie kraju były przypadki konfrontacji człowieka z psem, gdzie kończyło się to tragicznie. Były również ofiary wśród dzieci.
      
       Od początku…
       Muszą być właściwe warunki
       Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, każdy właściciel psa powinien zapewnić mu odpowiednie warunki. Pomieszczenia powinny być odpowiednio dostosowane, chronić psy przed zimnem, upałem, opadami atmosferycznymi. Pies powinien mieć dostęp do światła dziennego oraz swobodę. Właściciel musi także zapewnić mu karmę oraz stały dostęp do wody. Należy pamiętać również, że nie można trzymać zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin albo w sposób powodujący cierpienie, uwięź, na której trzymane będzie zwierzę, nie może być krótsza niż 3 metry, zabronione jest również tzw. kopiowanie, czyli przycinanie psom ogonów i uszu dla celów estetycznych.
      
       Obowiązkowe szczepienia ochronne
       Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa trzeciego miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.
      
       Odpowiednie pilnowanie swoich czworonogów
       Ustawa z dnia 16 września 2011r. "o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach" oraz ustawa z dnia 20 maja 1971r. Kodeks Wykroczeń, nakładają na właściciela czworonogów obowiązku należytej kontroli swojego psa udając się z nim w miejsca ogólno dostępne. Właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga jak mu się tylko podoba. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:
       Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
       Dla przyjęcia odpowiedzialności za to wykroczenie obojętne pozostaje czy posiadacz psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy jak i prawa miejscowego. Dlatego też wyraźny obowiązek wyprowadzania psa na smyczy lub w kagańcu częściej znajdziemy w stosownych uchwałach Rady Miasta.
       Nakazy co do sposobu trzymania psa na smyczy lub w kagańcu może ponadto wynikać z regulaminów wewnętrznych przewoźników (dotyczy to np. większości komunikacji miejskich i zbiorowych), obiektów sportowych czy centrów handlowych. Regulamin taki może przewidywać własną sankcję finansową za nieprzestrzeganie jego postanowień.
       Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowana przez właścicieli psów jest poszczanie ich wolno po lesie. I tę kwestię regulują przepisy kodeksu wykroczeń a w szczególności art. 166. Art. 166. Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany.
       Należy w tym wypadku podkreślić sprawę związaną z dziką zwierzyną łowną a w szczególności dziki - lochę z młodymi. Niewłaściwe wyprowadzanie psa w lesie, może zakończyć się atakiem ze strony lochy, na psa a nawet na jego właściciela, co może zakończyć się znacznymi obrażeniami ciała człowieka i zwierzęcia domowego.
      
       Pogryzienie

       Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. Najczęściej ta szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale coraz częściej słyszymy o przypadku poważnego pogryzienia przez psa dziecka czy nawet dorosłej osoby. W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga – właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna.
       Jeśli w wyniku niedopilnowania psa dojdzie do zniszczenia rzeczy (np. rozerwanie ubrania, wybicie szyby, jak również zagryzienie innego zwierzęcia) – posiadacz, który nie wywiązał się z właściwego trzymania psa poniesie odpowiedzialność karną uzależnioną od wartości wyrządzonej szkody. Jeśli wysokość zniszczonego lub uszkodzonego mienia nie przekracza kwoty 500, 250 zł – posiadacza spotka odpowiedzialność za wykroczenie z art. 124 kodeksu wykroczeń:
      
       Głośne szczekanie
       Psy lubią sobie poszczekać o każdej porze czy to w dzień czy w nocy. O ile okazjonalne szczekanie psa nie przysporzy właścicielowi żadnych problemów – o tyle nagminne „koncerty” czworonoga mogą już stanowić problem. Problemy te mogą wynikać zarówno z prawa wykroczeń jak i prawa cywilnego. Jeśli pies upodobał sobie „koncertowanie nocą” – w grę może wchodzić odpowiedzialność z art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń: Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
       W przypadku braku reakcji posiadacza psa na jego uporczywe szczekanie nocą bez szczególnych zewnętrznych powodów może uzasadniać odpowiedzialność właściciela na podstawie art. 51 § 1 kw. Długotrwałe szczekanie w dzień również może stanowić kłopot w postaci zainteresowania się losem psa Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
      
       Szczególne warunki dla ras psów uznawanych za agresywne
       Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji dnia 28 kwietnia 2003r wydał rozporządzenie w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. z dnia 8 maja 2003r.).
       Do ras agresywnych należą:
       amerykański pit bull terrier,
       pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
       buldog amerykański,
       dog argentyński,
       pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),
       tosa inu,
       rottweiler,
       akbash dog,
       anatolian karabash,
       aoskiewski stróżujący,
       owczarek kaukaski.
      
       Przypominamy, że utrzymywanie psa należącego takiej rasy wymaga zezwolenia właściwego organu gminy. Organem właściwym w gminie do wydawania stosownego zezwolenia jest wydział ochrony środowiska.O obowiązkach właścicieli zwierząt mogą także mówić przepisy lokalne.
       Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi - np. chowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu, nieprzestrzeganie szczepień, niewłaściwe warunki bytowe dla psa, brak szkoleń i dyscypliny.
       Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do poważnej tragedii!
      
       Przypominamy!

       Bez względu na to, czy idziemy z ratlerkiem czy z rottweilerem, mamy obowiązek trzymania psa na smyczy. W przeciwnym przypadku grozi za to mandat dwustuzłotowy.
      
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • no własnie art. 77kw w komentarzu wyraznie skazuje na środki ostrozności przy trzymaniu zwierzęcia zwykłe i nakazane. nakazane dotyczą psów uznanych przez ustawodawcę za agresywne bez względu na to czy są spokojne czy agresywne mają obowiązek być prowadzone na smyczy i w kagańcu, ten przepis nie obowiązuje w przypadku zwykłych środków ostrożności. ''w przepisie chodzi o panowanie nad zwierzęciem w stopniu zapewniającym bezpieczeństwo w miejscu publicznym, spełnienie tego warunku w ramach zwykłych środków ostrożności nie wymaga spacerowania z psem znajdujacym sie na smyczy lub w kagańcu, nie popełnia zatem wykroczenia z tego przepisu osoba która znając psychikę własnego zwierzęcia prowadzi go w miejscu publicznym bez smyczy i kagańca''
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9
  7
  prawnik-obrońcaprawzwierząt(2017-04-03)
 • niech pamiętają o tym przepisie''psiarze''którzy maja małe, spokojne psiaki a otrzymuja niesłusznie mandaty za puszczanioe luzem swoich pupili, panowie policjanci łacznie ze strażnikami miejskimi nie zawsze mają rację, zależy to w dużej mierze od ich poziomu wykształcenia i znajomości prawa. Załozenie munduru i prezentowanie sie jako funcjonariusz publiczny to nie wszystko
 • niestetyale ma znaczenie czy idziemy z ratlerkiem, czy kundelkiem o spokojnym usposobieniu a rotweillerem gdyż rotweiller jest zaliczony przez ustawodawcę do ras agresywnych i wymaga koniecznego zastosowania środków nakazanych w ustawie poprzez stosowania smyczy i kagańca, nie dotyczy to ras nie uznanych za agresywne o spokojnym charakterze. nietrudno jest uznać golden retriwera lub labradora za psa szczególnie przyjaznemu człowiekowi, o łagodnym charakterze, czego nie można powiedzieć o rotweillerze lub amstafie. Pamiętać nalezy oprócz ustawy o ochronie zwierząt, o tym ze kazdy pies, zwłaszcza młody potrzebuje się wybiegać, a agresja u zwierzat często powstaje z powodu braku kontaktu zarówno z ludzmi jak i innymi zwierzętami, co jest spowodowane trzymaniem psa na smyczy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9
  2
  miłośnikzwierząt(2017-04-03)
 • agresywny własciciel równa sie agresywny pies, tym dwunożnym częsciej się należy na mordę kaganiec niz tym czworonogom
 • pamiętajmy też że przepisy ''lokalne'' nie moga być sprzeczne z ustawą, np. zakaz wyprowadzania psów w obrębie budynku ''to nie nie jest przepis tylko widzimisie jakiejs spółdzielni mieszkaniowej lub urzędu miasta, nie ma to związku z żadnym przepisem prawa i ustawą. przepisy lokalne mozna sobie wsadzić w d. .. .
 • ja prowadzę swoje psy bez smyczy i nie jednego funkcjonariusza zagięłam znajomościa komentarza do art. 77kw.
 • .. .. .pamiętajmy też że przepisy ''lokalne'' nie moga być sprzeczne z ustawą, np. zakaz wyprowadzania psów w obrębie budynku ''to nie nie jest przepis tylko widzimisie jakiejs spółdzielni mieszkaniowej lub urzędu miasta, nie ma to związku z żadnym przepisem prawa i ustawą. przepisy lokalne mozna sobie wsadzić w d. .. .. .. . Tu akurat masz rację. Jakieś zakazy wyprowadzania psów na tereny zielone, wyprowadzania na parking osiedlowy itp. można sobie wsadzić głęboko w d. .. .. To tak, jakby spółdzielnia powiesiła tabliczki typu: zakaz wjazdu na osiedle nauce jazdy, zakaz wjazdu na osiedle inwalidom na wózkach itp. nie mają żadnej mocy prawnej.
 • @miłośnikzwierząt - Nie zawsze Rottwailer znaczy agresywny, albo ratlerek czy york spokojny. .. Wszystko zależy od właścicielai wychowania.
 • oczywiście że rotweiler dobrze ułozony nie musi byc agresywny a ratlerek może być grozny, należy dobrze przeczytać art. 77 ze zrozumieniem że bez względu na to czy rotweiler jest agresywny czy spokojny jest przez ustawodawcę zaliczony do rasy agresywnych i bezwzględnie podlega prowadzeniu na smyczy i w kagańcu-podlega tzw. środkom ostrożności nakazanym, a jeżeli ratlerek jest niebezpieczny wtedy obowiązkiem własciciela jest stworzenie odpowiednich warunków bezpieczeństwa
 • zapomnieliście dopisać ż e trzeba sprzątać gnój bo te psiarskie brudasy nie pamiętają o tym piszecie o strażnikach miejskich hahaha im to by nawet psy ja, ,, ,ca wygryzły i nie reagują
 • pan rzecznik policji trochę przesadził z tym obowiązkiem trzymania wszystkich piesków na smyczy, nie wszyscy policjanci wlepiaja mandaty za puszczone luzem pieski, wykształcony, znający się na przepisach policjant nie wlepi mandatu za spokojnego, łagodnego puszczonego luzem kundelka. Spotykałam się wielokrotnie z sytuacją kiedy przechodził patrol policji a moje psy biegały luzem i nie było żadnego problemu, nigdy na widok policjanta nie zapinałam ich na smycz. a jak policjant ''ciemniak'' to mandat wlepi nawet za 5-cio tygodniowego biegającego luzem szczeniaczka bo stwarza zagrożenie -to przecież pies
 • już się zaczyna temat psich kupek. ja po swoich psach sprzatam, ale najlepiej niech każdy pilnuje swoje d. .. .i sprząta po sobie i swoich dzieciach, na osiedlu mnóstwo opakowań po chipsach, cukierkach, petów, szkieł po rozbitych butelkach po piwie. kupki przeszkadzają przeważnie tym co sami mają z zachowaniem porządku wokół siebie i z kulturą na bakier
Reklama