[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pierś do przodu, idź się zbadać!

 
Elbląg, Nowoczesny sprzęt mammograficzny w szpitalu wojewódzkim juz działa
Nowoczesny sprzęt mammograficzny w szpitalu wojewódzkim juz działa (fot. Michał Skroboszewski)

Pracownia Mammografii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu została wyposażona w nowoczesny, cyfrowy sprzęt. To drugi tak zaawansowany technologicznie mammograf w Polsce. Dzięki niemu zmiany nowotworowe w piersi będą dokładniej i szybciej zdiagnozowane, przez co leczenie da lepsze efekty. Problem jest jednak w tym, że nadal zbyt mało kobiet poddaje się profilaktycznym badaniom piersi.

Można powiedzieć, że to mercedes wśród mammografów. Nowoczesny, precyzyjny, cyfrowy aparat został zakupiony (jego cena to 2 mln zł) do zmodernizowanej Pracowni Mammografii w Zakładzie Radiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Ta rocznie przeprowadza ok. 3 tys. takich badań (200-300 miesięcznie), więc nowoczesny sprzęt jest potrzebny.

- Zakupiliśmy bardzo nowoczesny sprzęt z myślą o pacjentkach - zapewniła dyrektor szpitala Elżbieta Gelert. - To część projektu, który poświęcony jest traktowi porodowemu oraz oddziałowi ginekologiczno-położniczemu z poradnią. Projekt zawierał wymianę sprzętu, w tym mammograficznego. Aparat działa, pierwsze, testowe badania przeszedł na naszych pracownicach (śmiech).

O profilaktyce mówiła lek. Hanicenta Rzepa, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala wojewódzkiego. - Bardzo się cieszę, że jest u nas tak nowoczesny sprzęt do profilaktyki i diagnostyki raka piersi. Ale chciałabym, by kobiety pamiętały o samokontroli piersi - podkreślała. - Od tego się zaczyna. Zawsze po skończonej miesiączce, pod prysznicem, chciałabym, by panie zbadały sobie piersi. Jeśli pojawią się wątpliwości, zostaną skierowane przez ginekologa na dalsze badania. USG i mammografia dają pełną diagnostykę, która z kolei daje szansę na wykrycie i wyleczenie raka piersi.

Według statystyk krajowych, tylko 40 proc. kobiet korzysta z programów profilaktycznych.

  Elbląg, Pierś do przodu, idź się zbadać!
(fot. Michał Skroboszewski)

- Badanie profilaktyczne w kierunku raka piersi to badania dla kobiet od 50. do 69 r. ż. - wyjaśniała lek. Joanna Gawieńczuk, radiolog, specjalizująca się w mammografii. - I każda taka kobieta raz na dwa lata, bez skierowania, może je wykonać. Jeżeli jest z grupy ryzyka, takie badanie powinna wykonywać raz w roku. Niestety, zgłaszalność pacjentek w ramach programów nie jest wysoka - przyznała. -  W ostatnich trzech dekadach zachorowalność wśród młodszych kobiet wzrosła dwukrotnie. One nie mogą korzystać z programów profilaktycznych, ale mogą zrobić mammografię na skierowanie.

Wszystkim pacjentkom, bez względu na wiek, z Elbląga i regionu służyć będzie nowy mammograf.- Mam nadzieję, że wszystkie panie będą zdrowe, a jeśli coś się znajdzie, to uda nam się wykryć na jak najwcześniejszym etapie - mówił lek. Piotr Lassota, kierownik radiologii. - Rak piersi wykrywany we wczesnym stadium jest bardzo dobrze leczony.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama