UWAGA!

Posłanka apeluje do parlamentarzystów PiS

 Elbląg, Monika Falej zorganizowała konferencję prasową na Starym Mieście
Monika Falej zorganizowała konferencję prasową na Starym Mieście (fot. Anna Dembińska)

Monika Falej, posłanka Lewicy, zaapelowała dzisiaj do parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości o wsparcie samorządu elbląskiego i innych samorządów w regionie. Chodzi o pieniądze na inwestycje, które mogłyby być dofinansowane z budżetu państwa.

Monika Falej zwołała dzisiaj konferencję prasową przed Ratuszem Staromiejskim, poruszając na niej kwestię pieniędzy z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, o których było głośno w ostatnich tygodniach. Przypomnijmy, że wiele samorządów, w których nie rządzą przedstawiciele PiS, nie otrzymało wsparcia mimo złożonych wniosków.

- W ciągu doby rozdysponowano ponad 4 miliardy z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Ani złotówka nie trafiła do Elbląga, Olsztyna, Ełku i 43 innych samorządów w województwie warmińsko-mazurskim. W związku z tą sytuacją zwracam się z apelem do parlamentarzystek i parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości o wsparcie samorządu elbląskiego i każdego innego, który składa wnioski do Funduszu na inwestycje, jakie mają zapewnić rozwój danej gminy. Chodzi też o to, by dopilnować zasad podziału. By były one klarowne. By nie było sytuacji, że dane samorządy nie otrzymują pomocy z rządu, jeśli we władzach nie ma członków Prawa i Sprawiedliwości – mówiła dzisiaj w Elblągu posłanka Monika Falej. - Apeluję też do parlamentarzystów PiS o włączenie się w pracę w warmińsko-mazurskim zespole parlamentarnym. W innych regionach to było możliwe, dlaczego nie u nas?

Posłanka Lewicy poinformowała także, że wystosowała dwie interpelacje do premiera w sprawie sytuacji finansowej Elbląga i zrekompensowania utraty dochodów związanych ze zmianą w przepisach podatkowych i kryzysem spowodowanym pandemią. - W odpowiedzi minister finansów napisał, że dochody samorządu rosną. To się zgadza, ale nie na tyle, by zrekompensować o wiele szybciej rosnące zobowiązania samorządu – twierdziła posłanka.

Elbląg za pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych chciałby zbudować obwodnicę wschodnią, odkorkowującą tę część miasta, obejmującą m.in. ulicę Bema, Łączności, Grottgera, Rawską. Wniosek składany w pierwszym w tym roku naborze został przez rząd odrzucony bez uzasadnienia. Prezydent Elbląga zapowiedział złożenie wniosku w kolejnym naborze, który trwał do 28 grudnia.

„Podczas oceny wniosków brane pod uwagę są takie kryteria, jak kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym, liczba osób, które skorzystają z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu” - czytamy na stronie rządowej.

Wyniki naboru powinniśmy poznać w najbliższych tygodniach. Wcześniej powinna się rozstrzygnąć kwestia inwestycji dofinansowanych ze Skarbu Państwa i ujętych w budżecie państwa. W najbliższych dniach będzie nad budżetem obradował Senat, następnie ustawa trafi ponownie do Sejmu. - Podpisuję się pod wnioskami w sprawie inwestycji, jakie w Senacie złoży Jerzy Wcisła, a także pod apelem marszałka województwa w tej sprawie do wojewody - dodała posłanka Lewicy. 

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czas zwolnić niepotrzebnych urzędników i zlikwidować ich stanowiska.
 • Ludzie jak Wy ciągle się obrzucacie błotem nawzajem to co chcecie wskurac? Bądźmy poważni, jakim cudem druga strona ma dać Wam pieniądze jak się zachowujecie jak dzieci? Dla mnie to jest żenujące. Chcecie coś zrobić dla tego okręgu? To usiądźcie przy stole i zacznijcie zachowywać się jak dorośli bo ciągle zachowujecie się jak byście byli w piaskownicy. I dlatego Wam nie wierzę i od 15 lat nie chodzę na wybory. Dobranoc
 • A w Dzienniku Telewizyjnym mówili, że pieniądze są i starczy dla wszystkich. To kto tu kłamie?
 • "Podczas oceny wniosków brane pod uwagę są takie kryteria, jak kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko "obwodnica wschodnia, jak najbardziej potrzebna, ale niestety nie obejdzie się bez mocnej ingerencji w środowisko. Rozumiem, że gdyby nawet doszło do inwestycji Senator z Elbląga by protestował i "zieloni ": ): )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32
  15
  pampi-ZAWADA(2021-01-08)
 • Ogólnie to są twardzi i leją po całości na ten rząd, premiera i prezydenta. A już za chwilę domagaja sie kasy, kasy, kasy. .. .Co do tej Pani to widziałem na internecie jej ''zaangażowanie''na olsztyńskich ulicach tej jesieni, od tej pory nie traktuje Jej poważnie.
 • Żeby rozładować korki w Elblągu. .. co za mózg pisał ten wniosek. Czas na standaryzację!
 • Przecież to logiczne. W pierwszej kolejności dostają ci gdzie było największe poparcie dla PISu. W ten sposób już sobie budują elektorat na przyszłe wybory. Żyd wie co robi
 • BEST się wami zajmie :)Długi miejskie spłacicie z własnych kieszeni. Posłanka pomoże.
 • Trzeba było głosować na Wilka, a nie olsztyńskiego harleyowca, niedojde z pslu tzn pzpru
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  65
  26
  Hahahaha(2021-01-08)
 • Za chwilę nasz lokalny błazen się odpali.
 • Tak jak Janda, najpierw plujecie na rząd, a później wyciągacie łapska po pieniądze!
 • Wróblewski sprzedałeś kolej nadzalewową a chcesz budować drogę żeby ograniczyć emisje spalin? Wszyscy WON z ratusza!!!
Reklama