UWAGA!

Pożegnaliśmy Helenę Pilejczyk

 Elbląg, Pożegnaliśmy Helenę Pilejczyk
fot. Anna Dembińska

- Chciałbym Ci, Lusiu, w tym gronie po raz ostatni podziękować za te wspaniałe występy, za Twoją dobrą duszę, za Twoją koleżeńskość, za troskę o młodych zawodników - mówił Kazimierz Kowalczyk, honorowy prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego na pogrzebie Heleny Pilejczyk. Zobacz zdjęcia z pogrzebu.

Uroczystości pogrzebowe Heleny Pilejczyk: elbląskiej łyżwiarki szybkiej, brązowej medalistki igrzysk olimpijskich ze Squav Valley w 1960 r., srebrnej medalistki Mistrzostw Świata ze Sztokholmu w 1960 r., wielokrotnej medalistki mistrzostw Polski oraz rekordzistki kraju, rozpoczęły się w Katedrze św. Mikołaja.

- Przeniknięci głębokim żalem żegnamy dziś niezwykłą osobę, która całkowicie oddana była swojej wielkiej pasji. To dzięki miłości do łyżwiarstwa i tytanicznej pracy pani Helena stała się ikoną polskiego sportu. Całe swoje życie sportowe, zawodowe i osobiste związała z naszym miastem. To w elbląskich kluba: Stali, Turbinie i Olimpii rozwijała swój talent, a po zakończeniu czynnej kariery sportowej dzieliła się wiedzą i przekazywała kolejnym pokoleniom miłość do sportu - mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

- Była niesamowitą osobą, wspaniałą, ciepłą, potrafiącą pomóc drugiemu człowiekowi. Dążyła do wytyczonego celu. To dzięki swojemu charakterowi osiągnęła takie wyniki, które świadczą o jej wielkości. Wychowała wielu uczniów, wychowanków, sportowców - dodał Marek Burkhardt, wiceprzewodniczący elbląskiej Rady Miejskiej.

- To była wspaniała osoba, kochana, zawsze uśmiechnięta. Taką ją zapamiętamy. Poznaliśmy się na gali z okazji 100 lecia Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. Ona tę historię tworzyła i zapisała się w niej złotymi literami. Dla łyżwiarstwa szybkiego zrobiła wiele - mówił Rafał Tataruch, prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.

- Chciałbym Ci, Lusiu, w tym gronie po raz ostatni podziękować za te wspaniałe występy, za Twoją dobrą duszę, za Twoją koleżeńskość, za troskę o młodych zawodników, za charakter, który pozwolił Ci rozwijać i pomagać innym młodym adeptom łyżwiarstwa szybkiego, nie tylko w mieście, ale w całej Polsce i za granicą - dodał Kazimierz Kowalczyk, kolega Heleny Pilejczyk i honorowy prezes PZŁS.

- Obok fantastycznych dokonań Heleny Pilejczyk był także aktywny udział w powstanie Elbląskiego Sportowego Klubu Nestora. Była jego członkiem - założycielem. Nie o tytuły i funkcje jednak chodzi. Pani Lusia wniosła do klubu charyzmę, ciepło i pogodę ducha - mówił Andrzej Korpacki z Elbląskiego Sportowego Klubu Nestora.

Helena Pilejczyk zmarła po długiej chorobie 12 listopada w Elblągu. Została pochowana na cmentarzu Agrykola w Elblągu.

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie miałem okazji poznać, może się mijaliśmy ? Ale jest miło kiedy ma się wokół płynące ciepło, które było i pozostanie w nas... spokojnego snu
 • Coraz częściej żegnamy wspaniałych ludzi, nie tylko w Elblągu. Hashtagi: #Roman
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  1
  RoomanR(2023-11-18)
 • A co robił prezes Olimpii Elbląg to nic nie ma wspólnego z łyżwiarstwem
 • Pamięć i szacunek, kondolencje dla rodziny
 • Adela Mroske Łabul, Elwira Seroczyńska, Erwina Ryś Ferens, Helena Pilejczyk to potęga elbląskiego łyżwiarstwa szybkiego, która odeszła na niebiańskie tory łyżwiarskie. Gdzie są teraz takie dziewczyny, gdzie są w ogóle tacy sportowcy. Myślę, że smutkiem napełniają się nasze myśli w takim dniu jak dzisiejszy. Cześć ich pamięci.
 • Mimo wszystko to przepiękne odchodzić z tak wuelkim szacunkiem od spolecznosci, wystarczy oprócz sukcesów być dobrym czlowiekiem ! Wielu powinno naśladować uczyc się bo wiek ku tem zasadny ! Odpoczywaj i
 • Trenowałem kiedyś pod okiem Ś. P łyżwiarstwo szybkie... Wspaniała kobieta [*]
 • Zastanawia mnie jedno w takiej chwili co trzeba mieć w głowie i jakim trzeba być czlowiekiem by minusować komentarze??? To chyba jakaś choroba???poważna!
 • No akurat ten komentarz krytykujący obecność prezesa Olimpii na pogrzebie wymaga minusowania. Jest bowiem wyjątkowo niekulturalny.
 • CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI. Pamiętam klasę samą w sobie Pani Pilejczyk (wiem, bo mieszkałam obok Ślusarskiej, chodziłam do szkoły z jej synem). I chodź ten sport dewastował nogi/kręgisłup (wiem, bo mąż i koleżanki z ogólniaka doświadczyli uszczerbku na zdrowiu, poprzez mozolne treningi), to Pani Helena ZAWSZE pięknie - sportowo wyglądała ilekroć widziałam JĄ. Cóż to były za czasy, kiedy Elbląg znano choćby przez łyżwiarstwo szybkie. Pamìętam z dzieciństwa ten tor na basenie. Inna aura była, więc łyżwiarze mogli mieć wszędzie lodowiska, np. Park Świerczewskiego/ dziś Planty, szkoła zamechowska itp.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Zirytowana(2023-11-19)
 • Coś tak trochę mało ludzi.
 • [*]
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ...................(2023-11-19)
Reklama