UWAGA!

Prezydent i jego zastępcy: Obniżek pensji w oświacie nie ma, jest standaryzacja

 Elbląg, Prezydent i jego zastępcy: Obniżek pensji w oświacie nie ma, jest standaryzacja
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

- Z przykrością stwierdzam, że dla niektórych radnych to temat do zbijania kapitału politycznego – stwierdził prezydent Witold Wróblewski. To reakcja na publiczne wypowiedzi w sprawie planowanych przez miasto zmian w oświacie.

Witold Wróblewski zorganizował w piątek zdalną konferencję prasową, w której wzięli udział także obaj jego zastępcy – Janusz Nowak i Michał Missan oraz szefowie koalicyjnych klubów: Marek Burkhardt i Małgorzata Adamowicz, a także dyrektor departamentu edukacji Małgorzata Sowicka. Przekaz konferencji był jasny – nie było i nie ma decyzji o obniżaniu wynagrodzeń w instytucjach samorządowych w związku kryzysem gospodarczym spowodowanym epidemią koronawirusa. A w oświacie odbywa się standaryzacja zatrudnienia, a nie cięcia wynagrodzeń.

 

Wiceprezydent Missan: To kłamstwo

Prezydent przypomniał, że z powodu kryzysu gospodarczego do budżetu miasta może wpłynąć z podatków, opłat i subwencji w sumie o około 50 milionów złotych mniej niż to planowano jeszcze na początku roku. W tym jest ponad milion złotych mniejsza subwencja rządowa na oświatę.

- Z przykrością stwierdzam, że dla niektórych radnych to temat do zbijania kapitału politycznego. Populistyczne obietnice czy podjudzanie pracowników przecież nic nie kosztuje. Zamiast takich działań oczekiwałbym, aby radni PiS czy przedstawiciele Solidarności lobbowali u rządzących, aby nie zmniejszali samorządom dochodów. Szkoda, że na takie działania radnych opozycyjnych liczyć nie możemy – stwierdził Witold Wróblewski. - Przypominam również, jak trudne było spięcie tegorocznego budżetu, w którym wskutek różnych decyzji rządu i przerzuceniu wielu zobowiązań na samorządy, na przykład kosztów podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli, nasz budżet zmalał o 42 mln. zł. W ciągu praktycznie kilku miesięcy nasz budżet uległ uszczupleniu o prawie 100 mln zł. To ogromna suma i żaden samorząd nie udźwignie takich obciążeń bez cięć i zmniejszania wydatków. Dlatego już w ubiegłym tygodniu zapowiedziałem, że pracujemy nad rekonstrukcją budżetu i szukamy oszczędności w każdej dziedzinie. Wiele z tych decyzji jest trudnych, ale koniecznych, aby przetrwać ten trudny czas i nie zahamować rozwoju miasta.

Prezydent odniósł się w ten sposób do ostatnich wypowiedzi dwóch opozycyjnych radnych – Bogusława Tołwińskiego (radny niezależny, wcześniej klub PO) i Piotra Opaczewskiego (klub PiS), którzy zorganizowali wraz z przewodniczącym Solidarności Grzegorzem Adamowiczem spotkanie z pracownikami obsługi szkół, obawiającymi się, że od nowego roku szkolnego stracą finansowo na zmianach planowanych przez ratusz.

- Chcę mocno i jednoznacznie  podkreślić, że nikt pensji pracownikom obsługi szkół nie obniża. Po analizie zatrudnienia pracowników obsługi w elbląskich jednostkach oświatowych przystąpiliśmy do standaryzacji zatrudnienia, tak by zapewnić ciągłość funkcjonowania placówek i zapewnić podobne standardy w każdej jednostce – uważa Witold Wróblewski.

- Nikt nikomu nie obniża płac. To, co mówią koledzy radni jest nieprawdą. Nazwę to dosadniej: to kłamstwo! Mówimy o standaryzacji etatów, a nie płac - stwierdził wiceprezydent Michał Missan.

 

O co chodzi w standaryzacji

- Przeprowadziliśmy wcześniej racjonalizację zatrudnienia nauczycieli i dzisiaj możliwości oszczędzania w tej kwestii już nie ma, bo inaczej nie będziemy realizować podstawy programowej. Trzeba przyznać szczerze, że od wielu lat nie była robiona racjonalizacja wydatków wśród tzw. obsługi w placówkach oświatowych i dlatego zdecydowaliśmy się na standaryzację po to, by w jednostkach podobnych była zatrudniona taka sama liczba osób obsługi – stwierdził wiceprezydent Janusz Nowak, odpowiedzialny za oświatę. - Przeliczyliśmy liczbę uczniów, powierzchnię, zrobiliśmy standaryzację, ustaliliśmy zatrudnienie niezbędne w obsłudze, by jednostka mogła działać prawidłowo i te dane podaliśmy do wiadomości wszystkim dyrektorom. Wiedzieli, ile mają etatów, muszą się do tego dostosować. Nikt oczywiście nie jest zadowolony, gdy zmniejsza mu się etaty, ale mamy też takie przypadki, na przykład w przedszkolach, gdzie dodajemy po pół etatu, bo taka była potrzeba. Nie zmniejszamy wynagrodzeń, to dyrektor będzie decydował, czy będzie potrzebował woźnych czy pań do sprzątania, czy konserwatorów. Czy zatrudni więcej pracowników w mniejszym wymiarze czy też zgodnie z zasadą jeden etat - jeden pracownik.

Prezydent Wróblewski zapewnił, że nie ma na razie mowy o obniżaniu wynagrodzeń w instytucjach samorządowych w związku z kryzysem gospodarczym. - Zamroziliśmy jedynie wcześniej zapowiadane podwyżki, które miały wejść w życie 1 maja. Są zawieszone do odwołania z powodu obecnej sytuacji – stwierdził Witold Wróblewski, dodając że we wszystkich dziedzinach będzie wprowadzana racjonalizacja wydatków. - Jeżeli sytuacja się pogorszy, możemy stanąć przed decyzją o zmniejszaniu wynagrodzeń. Na dzisiaj przygotowujemy się do tych działań tak, by wynagrodzeń nie zmniejszać.

 

Oburzony pytaniem

Czy władze miasta w dobie kryzysu i trudnej sytuacji budżetowej miasta zmniejszą sobie wynagrodzenie? O to apelował publicznie radny Tołwiński.

- Przypomnę, że nie tak dawno, kiedy ministrowie rządu Prawa i Sprawiedliwości przyznali sobie nagrody, później wprowadzili przepis, który o 20 procent obniżył wynagrodzenie posłom, prezydentom, burmistrzom, wójtom. Jakoś nie słyszałem wówczas od radnego, że te 20 procent było odebrane niesłusznie, bo nie wiadomo za co. Dzisiaj znowu kapie populizmem – stwierdził Witold Wróblewski.

- Jestem oburzony tym pytaniem o obniżenie pensji prezydentom. Jest mocno nie na miejscu. Chciałbym spytać, ile koledzy radni ze swojej diety przekazali na rzecz samorządu - dodał wiceprezydent Missan.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ciekawym jak się czuje pan Tołwiński, kiedy po raz kolejny jego ulubiona formacja wystawia go do wiatru. Czy przy kolejnych wyborach znów wystartuje z szyldem platformy czy KO! Moje poparcie ma jeśli się od nich definitywnie odetnie.
 • Ludzie nie glosujcie na PiS oni nas zniszcza. !!! Prezydent Polski jest marionetka Kaczynskiego! Zobaczcie co robi Szumowski, co robia z wolnoscia slowa w mediach. / radio/. Wraca komuna. Bedziemy zastraszani, bedzie drozyzna i bieda. Nie badzcie bezmyslni. !!!
 • wroblewski chce "standaryzowac"wszystkich tylko nie swoja pensje
 • Ta wypowiedź Prezydenta miasta ma. .. podłoże polityczne : )"Jestem oburzony tym pytaniem o obniżenie pensji prezydentom. Jest mocno nie na miejscu "a to jest. .. populizm. : ), gdyż. .. byłoby wbrew interesowi urzędnika : )? Pozostałych "treści "nie ma sensu nawet komentować, są niewiarygodne i zupełnie oderwane od rzeczywistości. Panie Missan, ma Pan jakieś swoje własne zdanie, czy będzie zawsze "klepał "to samo, co Prezydent Wróblewski ??
 • @pampi-ZAWADA - Zmniejszenie subwencji oświatowej nazywasz kłamstwem? Zajrzyj do danych na przełomie lat. .. To, że JST musiały pokryć podwyżki dla nauczycieli z własnego budżetu nazywasz kłamstwem? Proponuję zasięgnąć języka w różnych JST, to może przejrzysz na oczy. .. Masz Ty w ogóle jakiekolwiek pojęcie o budżecie miasta, gminy. .. ? Czy po prostu sobie piszesz, co Ci się wydaje słuszne? Ignorancja. .. ot tyle można powiedzieć o Twojej postawie. .. wiadome jest, że cięcie etatów nie jest dobre. .. Bo to odbiera ludziom chleb. .. Ale co robisz w Swoim domu, jak Ci brakuje kasy? Dalej szalejesz czy może jednak obejmujesz Sobie od ust i zaciska pasa? Jak przyjdą lepsze czasy, to Sobie odbijesz. .. Ale póki masz kryzys to zdaje się że oszczędzasz. .. i to jest racjonalne działanie. .. Ale jak przełożyć to na skalę makro, to już ciężko to pojąć. ..
 • @wfmen - Pan Tołwiński znalazł Sobie łakomy kąsek. .. Bo akurat przypadkiem ma bardzo duża styczność z oświatą. .. więc to Mu daje duże pole do popisu. .. i tak zbiera pracowników obsługi. .. Ale jak robiono CUW w Elblągu, który jest tragicznym rozwiązaniem, to nie wyprowadzał pracowników administracji na ulice. .. Bo to przecież kiepski temat. .. tam się gwiazdki nie zarobi. .. Teraz znalazł temat, to się nim wyciera. .. ot zwykły populizm. .. Bo jestem ciekaw czy gdyby był na miejscu obecnego włodarza, to Sobie by obcial? Czy zredukowalby liczbę urzędników? Obcial im pensje? Itd. ..
 • No to w przyszłym roku koniec okupacji mongolskiej naszego miasta. Wchodzi komisarz. Ja. go będę witał chlebem i solą; ); ); )
 • Może ten kit możecie wciskać sobie nawzajem, ale nie nam. Wypowiedzi są tak żenujące, że aż trudno uwierzyć, że padają z ust rządzących miastem. Panowie wy pojęcia nie macie o czym mówicie, pan wice edukacja większych bzdur odnośnie zatrudnienia i podstawy nikt chyba nie słyszał, pan nawet nie wie co to podstawa, pytanie do drugiego wice, a ile pan jako wiceprzewodniczący przekazał na rzecz samorządu? Nauczyliście się nowego słówka "standaryzacja", warto douczyć się, jak wprowadzać standaryzację, jak tworzy się wskaźniki standaryzacji, itd, szkoda pisać, bo i tak chyba nie zrozumiecie, nie ten lewel!
 • A co tu obniżać? Te grosze? Sobie mogą jedynie, chyba mają skoro tracą kasę na kolejnych vickow potrzebnych tu jak swini siodło!
 • @Cogitans - z budżetem JST jest jak z budżetem domowym. Jedni świetnie prosperują, potrafią inwestować, inni tylko na długach jadą, nic nie mają odłożonych środków. Popytaj zasięgnij języka jak to jest. Nawet pobliskie samorządy wprowadzają tarcze dla edukacji, wspomagają, a tu standaryzacja. Proponujemy zacząć standaryzację w UM. Po co tyle wice, żeby potwierdzali co góru powie?, po co tyle osób w promocji - nic się tam nie dzieje, po co tyle w sporcie - nie ma sensu utrzymywać, po co SM, po co tyle w edukacji? Wystandaryzować! Obniżyć sobie etaty do 3/4 i wtedy my mieszkańcy powiemy "mocno i jednoznacznie podkreślimy, że nikt pensji pracownikom um i prezydentom nie obniża". Populizm? Za takie administrowanie powinni obniżyć bardziej !!!!
 • Spółki przetrzepać, tam jest co obniżać i komu! Zwlaszcza epecowo, tam przetrzepac należałoby wszystko
 • Brak wpływów z podatków lokalnych jest wynikiem przełożenia terminu płatności na koniec czerwca z powodu pandemii. Z tego powodu wpłat z pierwszego kwartału (zwyczajowo przypadających w miesiącu marcu)wiele osób i przedsiębiorstw nie dokonało. Podnoszenie teraz larum, że zabraknie 50 milionów jest zwykłym mydleniem oczu i ucieczką do przodu. Wstępne szacunki wpływów do budżetu można będzie zrobić po wpłatach czerwcowych. Jedynym problemem może być płynność finansowa ratusza, ale tam przecież sami fachowcy pracują, dadzą radę :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  4
  sz@rak(2020-05-22)
Reklama