UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Protest w sądach, ale paraliżu nie będzie

 
Elbląg, Podobna akcja protestacyjna została przeprowadzona w elbląskim sądzie  trzy lata temu
Podobna akcja protestacyjna została przeprowadzona w elbląskim sądzie trzy lata temu (fot. arch. AD)

W czwartek (18 czerwca) w całym kraju zostanie przeprowadzona akcja protestacyjna pracowników administracyjnych sądów, którzy domagają się podwyżek, bo od 8 lat ich pensje pozostają bez zmian. Strajkować nie mogą, ale część z nich już zapowiedziała wykorzystanie urlopu na żądanie lub wypoczynkowego. Ci, którzy do wykonywania obowiązków jednak przystąpią, będą ubrani na czarno.

W sądach okręgu elbląskiego w administracji pracuje 575 osób, w tym 94 kuratorów. Z powodu jutrzejszej akcji protestacyjnej do paraliżu jednak nie dojdzie. Wszystkie zaplanowane wokandy odbędą się, może być natomiast problem z załatwieniem spraw administracyjnych.
       - Początkowo zaplanowany był bardziej radykalny protest. Pracownicy nosili się z zamiarem wzięcia, gremialnie, urlopów na żądanie i urlopów wypoczynkowych – mówi sędzia Dorota Zientara, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. - Nie uzyskali jednak zgody na to, by protest doprowadził do zdjęcia spraw z wokand. Część osób na pewno stawi się w pracy, ale tak naprawdę sytuacja wyjaśni się jutro, kiedy wnioski urlopowe ostatecznie wpłyną.
       Najwięcej pracowników nie stawi się jutro w Sądzie Rejonowym w Ostródzie (90 proc. obsady administracyjnej zapowiedziało wzięcie urlopu). W sądzie w Iławie nieczynne będą sekretariaty więc petenci nie załatwią spraw urzędowych. W Sądzie Rejonowym w Braniewie złożono 4 wnioski o urlopy, podobnie sytuacja wygląda w Działdowie.
       W Elblągu 70 proc. pracowników administracyjnych zadeklarowało, że nie przyjdzie do pracy.
       - Poczucie niesprawiedliwości u pracowników administracji wydaje się być uzasadnione – mówi sędzia Dorota Zientara. - Są zbulwersowani faktem, że od 8 lat nie uzyskują żadnych podwyżek wynagrodzeń. Zwracają uwagę na zakres odpowiedzialności, jaką ponoszą. Większość naszych pracowników to osoby z wyższym wykształceniem – wskazuje rzeczniczka elbląskiej Temidy - a ich praca nie polega tylko na wykonaniu zarządzeń sędziego. Formują pisma we własnym zakresie, muszą to wykonać stylistycznie, poprawnie językowo, a ich praca jest terminowa. Zakres obowiązków jest więc duży, duża jest też odpowiedzialność - kończy sędzia Zientara.
       W czwartek sądy będą oflagowane, pojawią się w nich plakaty informujące o akcji protestacyjnej, pracownicy administracji  będą ubrani na czarno. Liczą, że ich postulaty zostaną zauważone, ale paraliżu w sądownictwie nie spowodują. Podobna akcja miała miejsce w 2012 r. Jak widać, nie była skuteczna, bo podwyżek jak nie było, tak nie ma.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama