UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ptasie dni (Opowieści z lasu, odc. 238)

 
Elbląg, Ptasie dni (Opowieści z lasu, odc. 238)
Fot. pixabay.com

W Europie 1 października, w Polsce w pierwszy weekend tego miesiąca, obchodzone są Europejskie Dni Ptaków. Wydarzenie ma na celu promocję ochrony tych zwierząt i ich siedlisk.

Na stronie jednego z polskich parków krajobrazowych czytamy, że liczba ptaków na świecie stale się zmniejsza, stąd zwrócenie uwagi na potrzebę ich ochrony jest bardzo ważne. "W 1979 roku Unia Europejska przyjęła tzw. Dyrektywę Ptasią czyli Dyrektywę Rady EWG o ochronie dziko żyjących ptaków. Największym zagrożeniem dla ptaków jest utrata siedlisk życiowych, dlatego w Dyrektywie dużą wagę położono na zachowanie i ochronę różnorodności siedlisk oraz odpowiedniej powierzchni obszarów obejmowanych ochroną". Dokument zakładał zarówno tworzenie nowych siedlisk ptaków, jak i odtwarzanie zniszczonych, zwłaszcza dla gatunków narażonych na wyginięcie, zagrożonych, rzadkich i bliskich wyginięcia.

Na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków czytamy, że Europejskie Dni Ptaków to także okazja do obserwowania i liczenia podniebnych stworzeń, tym bardziej, że ich jesienna migracja to piękne zjawisko przyrodnicze. To też szansa, by wzbogacić swoją wiedzę o ptakach, poznać ciekawostki ich dotyczące, a także zorientować się, czemu wiele z nich jest zagrożonych. Na te dni wiele wydarzeń związanych z promocją ochrony ptaków organizuje OTOP, angażują się także inne organizacje, m. in. Lasy Państwowe, które w ten weekend zaprosiły chętnych na Ptasi Piknik. Ze względu na pandemię, odbywa się on w wersji online: to wydarzenie facebookowe, gdzie można już znaleźć wiele materiałów, także filmowych, dotyczących ochrony i życia ptaków (zakładka "Dyskusja"). W organizację inicjatywy zaangażowane jest Nadleśnictwo Elbląg

- Już dziesiąty raz, wraz ze stowarzyszeniem Drapolicz, organizujemy Ptasi Piknik, tym razem online – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Wraz z innymi organizacjami zaangażowanymi w wydarzenie przygotowujemy wiele filmów i relacji na żywo, jest to okazja, by poznać ciekawe materiały o ptakach i ich ochronie - podkreśla leśnik.

Warto jeszcze dodać, że tegorocznym ptakiem Europejskich Dni Ptaków została gęś gęgawa. - Ten niezwykle piękny, pełen gracji ptak jest u nas ptakiem lęgowym, jednak najliczniejsze stada gęgaw możemy obserwować w trakcie wiosennych i jesiennych migracji. Niestety, zgodnie z polskim prawem gęgawa figuruje na liście gatunków łownych, co budzi nasz sprzeciw – czytamy na stronie OTOP.

oprac. TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama