UWAGA!

Sanepid apeluje: Uważaj na kleszcze

 Elbląg, Sanepid apeluje: Uważaj na kleszcze
Fot. pixabay.com

Wiosna i miesiące letnie sprzyjają częstszemu korzystaniu z form wypoczynku na świeżym powietrzu w parkach i lasach oraz noszeniu lżejszego ubioru, co zwiększa ryzyko pokąsania przez kleszcze mogące przenosić groźne dla zdrowia bakterie, wirusy i pierwotniaki.

Borelioza z Lyme i kleszczowe zapalenie mózgu - to najczęściej rozpoznawane w Polsce choroby przenoszone przez kleszcze, których liczba przypadków z roku na rok wciąż rośnie. Ich przebieg bywa ciężki, a u niektórych mogą też wystąpić powikłania neurologiczne, a nawet - sfery psychicznej. Województwo warmińsko-mazurskie, podobnie jak woj. podlaskie, to tereny endemicznego występowania boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu, mają wyższy od ogólnopolskiego wskaźnik zapadalności na te choroby. Zaszczepić można się jedynie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, nie ma natomiast szczepionki chroniącej przed boreliozą. Zagrożenie ukąszeniem kleszcza dotyczy nie tylko lasu, może ono nastąpić także w przydomowym ogródku lub parku miejskim. Kleszcze stanowią realne zagrożenie dla każdego – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ukłucie często nie zostaje zauważone przez człowieka, z powodu właściwości znieczulających śliny kleszczy.

 

Gdzie spotkamy kleszcza?

Kleszcze żyją zazwyczaj w środowisku lekko wilgotnym, obfitym w roślinność: w lasach i na ich skraju, w zagajnikach, zaroślach, na łąkach, pastwiskach i leśnych polanach, na obszarach porośniętych paprociami, jeżynami, leszczyną, nad brzegami rzek, jezior i stawów. Najbardziej aktywny jest w godzinach porannych i wieczornych i preferuje zacienione miejsca.

Występuje na różnych wysokościach nad ziemią:

- larwa - około 30 cm (atakuje głównie małe ssaki),

- nimfa - około 1 metra (żeruje na większych zwierzętach i ludziach),

- imago (postać dojrzała) - do 1,5 m (atakuje duże ssaki, w tym ludzi).

W naszym klimacie można wyróżnić dwa szczyty aktywności kleszczy:

- wiosenny - kwiecień – maj,

- późno letni - sierpień – wrzesień.

 

Pajęczaki te są bardzo odporne – wytrzymują długie okresy suszy, a głodne są w stanie przetrwać w odrętwieniu nawet 800 dni. Zimą zapadają w letarg, jednakże kleszcza można „złapać” nawet w styczniu – wystarczy ciepła zima z temperaturą 7 – 12 °C, aby przerwać ich hibernację.

 

Jak uchronić się przed kleszczem?

Pamiętaj o odpowiednim ubraniu, tak aby zakryć możliwie jak najwięcej ciała np. długie spodnie, koszula z długim rękawem, zakryte buty i kapelusz znacznie utrudni drogę kleszcza do naszej skóry.

Wybieraj jasną odzież, dzięki której będziesz w stanie łatwiej zauważyć pasożyta i w porę go usunąć.

Stosuj preparaty odstraszające kleszcze, co będzie stanowiło dodatkową ochronę. Pamiętaj jednak o stosowaniu ich zgodnie z zaleceniami na etykiecie.

Po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzyj całe ciało, kleszcze lubią miejsca, gdzie skóra jest najcieńsza: na głowie – przy linii włosów i za uszami, w zgięciach stawów – pod pachami, kolanami, w okolicach łokcia, ścięgna Achillesa, w pachwinach oraz w okolicach pępka.

 

Ja usunąć kleszcza?

Należy go niezwłocznie usunąć w następujący sposób:

- kleszcza usuwamy tylko w sposób mechaniczny, najlepiej plastikową pęsetą
       lub specjalnym przyrządem dostępnym w aptece,

- należy chwycić kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała i lekkim,
       ale zdecydowanym ruchem pociągnąć ku górze,

- miejsce ukłucia przemyj wodą utlenioną lub 40% alkoholem do dezynfekcji

- dokładnie umyj ręce,

- miejsce po wkłuciu należy obserwować kilkanaście tygodni zwracając uwagę również na ogólne samopoczucie, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, skonsultować się z lekarzem.

 

Nie należy wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami lub usuwać go za pomocą substancji natłuszczających!

Jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony to w przypadku usunięcia
       go ze skóry do 24 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostaną się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

 

Kleszcze groźne dla zdrowia

Choroby przenoszone przez kleszcze są ważnym i narastającym problemem epidemiologicznym i klinicznym na świecie i w Polsce. Do zachorowań najczęściej rozpoznawanych w Polsce należą borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

Borelioza to wieloukładowa choroba zapalna wywoływana przez krętka bolerii, którego nosicielami jest około 30% kleszczy w Polsce. Początkowo atakuje skórę, następnie stawy, ośrodkowy układ nerwowy i inne narządy, w tym serce. Nieleczona choroba może powodować poważne następstwa zdrowotne.

Zakażenie boreliozą w pierwszej fazie przebiega bezobjawowo. Widoczne objawy w postaci okrągłego lub owalnego, nie swędzącego rumienia o czerwonym zabarwieniu mogą pojawić się w okresie od 1 - 2 dni do nawet 3 tygodni po ukąszeniu kleszcza. Zakażeniu towarzyszyć mogą również objawy takie jak:

- wysoka gorączka, zawroty i bóle głowy,

- przewlekłe zmęczenie,

- bóle mięśni i stawów,

- problemy neurologiczne tj. porażenie nerwów twarzy,

- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,

- zaburzenia pracy serca.

 

Pamiętaj! Nie istnieje w tej chwili szczepionka przeciwko boreliozie

Kleszczowe zapalenie mózgu może przebiegać bezobjawowo, łagodnie lub ciężko prowadząc do kalectwa, a nawet śmierci. Objawy kleszczowego zapalenia mózgu występują dwuetapowo. W fazie I może pojawić się gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy i narastające osłabienie. Po kilku dniach od ustąpienia pierwszych symptomów wracają znacznie nasilone dolegliwości, mogą im również towarzyszyć objawy neurologiczne (oponowe). Zabezpieczeniem przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepienie, które uodparnia nasz organizm na tę chorobę. Warto je wykonać zimą lub wczesną wiosną, przed pierwszym wzrostem aktywności kleszczy.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Najlepiej tzw. pętelką. Doskonale usuwa kleszcze (sprawdzone)Można kupić nawet w aptece.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  grzybiarz(2021-07-21)
 • I to jest efekt zakazu wypalania traw i pozostawiania łąk w mieście. Przecież to tylko głupi nie widzi, że tego kiedyś nie było i dzięki bzdurnym przepisom narażamy siebie i naszych pupili na choroby, a nawet śmierć.
 • ale bydle na zdjeciu, okazały olbrzym, jak mozna sie tak zaniedbywac i tyle przytyc, to jest grzech 7 głowny obzarstwo, pójdzie do piekla (na szczescie )
 • Efekt nie koszenia traw na terenie miasta. jeszcze troche i na grzyby nie trzeba będzie chodzić do lasu
 • Czy sanepid dostał już wytyczne na wrzesień jak rozkręcić pandemię za pomocą bujanych statystyk i lewych testów ? bajeczki o kleszczach a w szufladzie tajne instrukcje kiedy i kogo zamknąć w domu i na jaką firmę się zaczaić. Rozmumiem, że jeszcze trochę wakacji przed nami a bliżej jesieni kiedy poleci z noska i gardełko podrapie wespół z NFZ/WHO rozpoczniecie siłową promocję szczepionki na kolejną deltę lub lambdę. Liter w alfabecie wystarczy na kilkanaście lat. Którą grupą rozpocznie się straszenie ? Dzieci w żłobkach, młodzież w szkołach czy 60 + ?
 • Najpierw eksperci mówili że trzeba się szczepić bo jak się zaszczepimy to nie będziemy przenosić wirusa i będziemy w 100% bezpieczni. Później okazało się że zaszczepieni jednak przenoszą wirusa, ale nie zachorują bo szczepionka jest skuteczna w 98 %. Pożniej okazało się ze zaszczepieni mogą jednak zachorować. Później okazało się ze zaszczepieni tak samo mogą zachorować ale będą przechodzić łagodnie Później okazało się że będzie mniejsza umieralność wśród zaszczepionych. Póżniej okazuje się że będą łagodniej umierać. Teraz okazuje się ze w krajach zaszczepionych praktycznie całej populacji wirus szaleje i bije rekordy. Czy oni ludzi maja za de...
 • Na ul. Bema, niedaleko przedszkola jest na który można by nasłać sanepid… a nie, czekaj….
 • No mają. I jak widać są. Skoro się szczepią. Co więcej, za miesiąc startuje kolejna fala i ludzie dalej będą w to wierzyć.
 • @Samniepij - Jest budynek*
 • z sanepidu zrobili gestapo do wprowadzania terroru szczypawkowego. W Izraelu i UK wyszczepili prawie całe stado i ot tragedia. Mutacja mutację pogania. Rok temu bez tych masowych zastrzyków mieli w UK przez cale lato po śmieszne 600 dziennych zakazeń. Tymczasem latem 2021 za sprawą tych preparatów biją sukcesywnie od 2 miesięcy kolejne rekordy (a już 1000 zakażeń dobowych byloby skandalem skoro zastrzyk miał mieć rzekomą 95% skuteczność. .a tymczasem notują już ponad 50 000 dziennych zakażeń - powtórze słownie: pięćdziesiąt tysięcy!!!! ). Kolejny prymus zastrzyków - Izrael odnotowuje gwałtowny wzrost zakażeń choć większość populacji została zaszczepiona. Ich rząd przestał już mówić o szczepieniach i zaleca, aby obywatele po prostu zachowywali się "odpowiedzialnie". .O dramacie u światowego lidera wyszczepki tj Seszelach nie trzeba nawet wspominać. Wielu zagłuszanych w mediach naukowców przewidziało to wszystko i ostrzegali że ten eksperymentalny preparat przyniesie odwrotny skutek. .. i o to własnie chodziło światowym elitom. .. Plan się dokosnale materializuje. Przypomnicie moje słowa że za sprawą tych zastrzyków również w Polsce nadchodzącyy sezon jesienno/zimowy 2021 bedzie o wiele gorszy niż rok temu. PS poszukajcie sobie słynne proroctwa Slawika (10 letniego chlopca)bo pięknie zaczynają się sprawdzać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  2
  Geert Vanden Bossche(2021-07-22)
 • Kiedy mówili ze bedziemy w 100% bezpieczni. Od samego poczatku byliśmy informowani ze skutecznosc szczepionek była miedzy 70 a 95 %.
 • Występuje na różnych wysokościach nad ziemią: - larwa - około 30 cm (atakuje głównie małe ssaki), - nimfa - około 1 metra (żeruje na większych zwierzętach i ludziach), - imago (postać dojrzała)- do 1,5 m (atakuje duże ssaki, w tym ludzi). ciekawe wymiary 1,5 metra no ciekawe. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  3
  NadszyszkownikKilkujadek(2021-07-22)
Reklama