UWAGA!

Walczą z zatorami, liczą na pogodę

Ostatnia cofka mocno dała się we znaki mieszkańcom Żuław Wiślanych. W okolicach jeziora Druzno sytuacja jest wciąż trudna, wały są nasączone wodą, na rzekach pojawiły się zatory. Z tym wszystkim walczą strażacy, lokalne służby i władze monitorują sytuację. Do akcji wkroczyło też wojsko, które od rana pracuje w newralgicznych miejscach. Zobacz więcej zdjęć i film.

 - Teraz jest już bezpiecznie, ale było ciężko, praktycznie od poniedziałku walczymy z wodą. Woda już opada, wały wytrzymują, my, jako mieszkańcy, również kontrolujemy to na bieżąco, są tu władze gminy, policja, straż pożarna – mówił mieszkaniec Węgle – Żukowo. Jak wspomniał mieszka tu od kilku lat, ale tak duże podtopienie widział po raz pierwszy.
       Kilka dni temu wojsko i strażacy umacniali wały przeciwpowodziowe, od soboty (4 listopada) rano zajmują się innym problemem. 
       - Część zatorów rzecznych na rzece Dzierzgonce zostało zepchniętych, jutro uporządkowana zostanie reszta, różnego rodzaju drzewa, konary, takie oderwane od brzegów fragmenty. Równolegle rozpoczną się prace na rzece Balewce, tam też powstał zator poprzeczny [utrudnia on przepływ wody – red.] – wyjaśniał ppłk Mirosław Korotkiewicz, szef wojsk inżynieryjnych 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. - Mamy tu zgromadzone dwa transportery pływające, dwie łodzie desantowe oraz żołnierzy, którzy ręcznie umacniają wały oraz służą ochotniczej i państwowej straży pożarnej.
       Razem około 60 osób, które są w nieustannej gotowości, w tym strażacy-ochotnicy z Krzewska.
       - Wszystkie przecieki, które zgłoszono są zabezpieczone, przez całą dobę monitorujemy sytuację, nasze jednostki są w ciągłym pogotowiu. Na każdą informację reagujemy – mówi Dorota Wasik, wójt gminy Markusy. - Szacowanie strat nastąpi po zakończeniu akcji. Aura sprzyja, wody w rzekach powoli opadają, mam nadzieję, że ta tendencja będzie się utrzymywała.

  Elbląg, Walczą z zatorami, liczą na pogodę
fot. OSP Krzewsk


       Taka sytuacja w okolicach jeziora Druzno powtarza się co roku.
       - Te nasze wały są coraz bardziej podziurawione przez bobry, one tutaj mocno nadwyrężają tę ich wagę i siłę. W związku z tym nigdy nie wiemy, gdzie może nastąpić przeciek – opowiada Dorota Wasik. - Nie spodziewaliśmy się, że po tym wrześniowym pogotowiu przeciwpowodziowym, miesiąc później, sytuacja będzie o wiele bardziej groźna. Jest to spowodowane również tym, że mamy jesień, woda nie odparowała, a wały nie stały się stabilne.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • O melioracje, zabezpieczenie przeciwpowodziowe trzeba dbać cały rok a nie biegać po wałach jak jest cofka. Zabezpieczać nie leczyć!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34
  2
  Maniania(2017-11-04)
 • O melioracje, zabezpieczenie przeciwpowodziowe trzeba dbać cały rok a nie biegać po wałach jak jest cofka. Zabezpieczać nie leczyć!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  2
  Maniania(2017-11-04)
 • Odkąd komuna upadła to samorządy mają w d. .. melioracje, wały przeciwpowodziowe, śluzy, przydrożne rowy itp. ! Potrafią tylko wpier. .. pączki i pić kawkę za pieniądze podatnika. To się nazywa neokomuna!
 • zobaczcie jak wyglądaja rzeki wszystko zarośnięte na amen kto w tym złodziejskim kraju rządzi?
 • Jak te statki Kaczyńskiego i okręty Macierewicza będą wpływać do Elbląga po przekopie ?
 • czas sprowadzić osadników z Holandii,...całe Żuławy idą na zmarnowanie, w sumie i tak tyle lat to wszystko się jakoś kręciło, ale teraz widać, że to ziemia nie dla każdego, tu trzeba mieć mięśnie mieć w glowie wyćwiczone
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  2
  gedsa(2017-11-04)
 • Na drogach, gałęzie ścina straż po wiatrach. Rowy i rzeki czyszczą żołnierze. Rowy zarośnięte, dreny wyrzucone, przepusty rozkradzione, a teraz wszyscy kopią mierzeję, dla tych kilku kajaków które tu może przypłyną, bo toru wodnego też nie ma. Wszystko stoi na głowie.
 • Jestem za! Stawiamy na węgiel, sadzimy lasy i budujemy domy drewniane. Oto najnowszy plan rządu. Brawo wreszcie coś z sensem!!!!
 • Dobry sprawdzian dla mundurowych i i ich sprzętu!!!!! Wreszcie naprawią te zlomy. Będą na chodzie
 • kiedyś nie bylo strazy pozarnej,nie bylo spolek wodnych, zarządów i prezesów a ludzie wyrywali wodzie kawalek po kawalku i nie czekali na cuda, sami to tworzyli, dzisiaj ku... 5 aut pod domem i woda na wale i co? dzwoni po straż sam nie ma pojecia co i jak, skądto się bierze u dlaczego,...o tym zeby cos od siebie to zero, nawet herbaty strażkom nie zrobi, ...ino ciekawy jak "one" to zrobiom czy zalatają czy nie
 • Jak to jest że do niedawna to było jezioro DRUŻNO a teraz jest DRUZNO ? ktoś mi to wytłumaczy rozsądnie bez hejtu ?
 • @bezHejtu - To zawsze było J. Druzno ( prawidłowa nazwa geograficzna ) tylko utarło się tak. .. .. Drużno. )
Reklama