UWAGA!

PiS o władzy absolutnej, likwidacji szkół i testosteronie u młodych panów

 Elbląg, Konferencja radnych Prawa i Sprawiedliwości,
Konferencja radnych Prawa i Sprawiedliwości, fot. Mikołaj Sobczak

Jak niebezpieczne może być skupienie władzy w jednych rękach przekonywali podczas dzisiejszej (11 kwietnia) konferencji prasowej radni Prawa i Sprawiedliwości. Odnieśli się także do wypowiedzi Michała Missana, kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Elbląga, w sprawie niżu demograficznego i szkolnictwa, która padła podczas debaty zorganizowanej przez portel.pl. Kwestią poruszaną podczas konferencji był również opublikowany kilka dni temu przez elbląskie media film, na którym radny-elekt PiS bije mężczyznę.

„Nasz kandydat Andrzej Śliwka na pewno czegoś takiego nie zrobi”

- Na pytanie dotyczące niżu demograficznego w szkołach Michał Missan odpowiedział, cytuję, że trzeba będzie podjąć trudną decyzję, które szkoły wygasić - mówił podczas konferencji radny Marek Pruszak.

Przypomnijmy, że pytanie to padło podczas debaty zorganizowanej przez Elbląską Gazetę Internetową portel.pl, w części, w której kandydatów odpytywała redakcja. Co dokładnie powiedział wówczas Michał Missan?

- Rzeczywiście niż demograficzny elbląską edukację dotknie, czy tego chcemy, czy nie. Kto by nie został prezydentem, to będzie musiał się z tym zmierzyć. Już dzisiaj mamy jednocyfrowe nabory do pierwszych klas i pewnie trzeba będzie podjąć trudne decyzje, które z tych szkół trzeba będzie wygasić. W jaki sposób to zrobić? Myślę, że te, które się cieszą najmniejszą popularnością, będą musiały być wygaszane, a te, które się cieszą największą popularnością, należy rozwijać, tworzyć perełki edukacyjne, stwarzać możliwość zajęć dodatkowych, żeby rodzice chcieli tam prowadzać swoje dzieci. Wiemy też, że w szkołach jest wielu nauczycieli emerytów, to na pewno bardzo dobrzy nauczyciele, ale trzeba będzie zostać przy tych, którzy nie mają świadczeń emerytalnych – mówił podczas debaty kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Zdaniem radnego Marka Pruszaka niż demograficzny stwarza okazję, żeby klasy były mniejsze i „żeby dzieci uczyły się w lepszych warunkach". – Nauczyciele mogą zastosować indywidualizację, jest lepsza opieka, lepsze wsparcie rodziców w wychowaniu dzieci. Nasz kandydat Andrzej Śliwka na pewno czegoś takiego nie zrobi. Wręcz przeciwnie, on planuje, aby wszystkie szkoły były bardzo dobrze wyposażone, żeby infrastruktura szkolna była zdecydowanie lepsza i właśnie małe klasy, które będą efektywnie edukować dzieci. Nauczyciele nie będą zwalniani. Trzeba zapytać rodziców, czy chcą, żeby ich dzieci chodziły kilka kilometrów do innych szkół – przekonywał Marek Pruszak.

 

„Władza absolutna”

Radny Rafał Traks stwierdził, że „władza skupiona w jednych rękach deprawuje i psuje”.- A władza absolutna deprawuje absolutnie. Jest taki cytat, który był używany wielokrotnie przez obóz Platformy Obywatelskiej. Przypomnę, że w 2014 roku, kiedy prezydentem Elbląga został Witold Wróblewski, walczył on w drugiej turze wyborów z Jerzym Wilkiem i wtedy Prawo i Sprawiedliwość zdobyło większość, miało tych mandatów 13. Michał Missan i Witold Wróblewski mówili jednym głosem, że władza nie może być skupiona w jednych rękach, bo to jest bardzo niebezpieczne dla samorządu, my dziś się z tym zgadzamy – mówił Rafał Traks.

Przypomnijmy, że w kampanii wyborczej w 2014 roku zdanie Prawa i Sprawiedliwości było odmienne. Jerzy Wilk podczas drugiej tury wyborów, wiedząc, że mają większość w Radzie Miejskiej mówił, że gdyby został wybrany na prezydenta, miałby lepszy komfort pracy i współpracy z Radą Miejską, niż jego przeciwnik. Spytany o zmianę narracji PiS radny Rafał Traks odpowiedział: „Sytuacja zmieniła się o tyle, że my pamiętamy czasy Platformy Obywatelskiej i tego się obawiamy, żeby te czasy z 2010 roku nie wróciły i żebyśmy nie stanęli znowu przed widmem podwyżek, rosnących cen za mieszkania, rosnących cen śmieci, czy rosnącego podatku od nieruchomości, bo to Platforma Obywatelska w 2010 roku mając większość w Radzie Miejskiej i mając prezydenta już pokazała i tego się obawiamy" .

 

„Głupota dorastania”

Radni PiS poproszeni o komentarz do opublikowanego kilka dni temu w mediach filmu, na którym widzimy radnego-elekta Kamila Zdziecha bijącego (między innymi po głowie) mężczyznę, uznali ten temat za zamknięty.

- Obaj panowie wypowiedzieli się w tej kwestii. Jeden i drugi deklarują, że są w przyjaźni. Ja oczywiście takich rzeczy nie popieram i siłowe rozwiązania, to nie są dobre rozwiązania. Ale powiedzmy sobie szczerze, że panowie młodzi, incydent miał miejsce pięć lat temu, testosteron. Sami mówią o pewnej głupocie dorastania. Ja się cieszę, że ta sytuacja zakończyła się pomyślnie – mówiła radna Elżbieta Banasiewicz.

Radna dodała, że Kamil Zdziech tłumaczy, „iż jest to jedynie fragment filmu”. - Został sprowokowany, zaatakowany wręcz. Ja nie mam podstaw, żeby nie wierzyć panu Kamilowi. Koledze trudno nie wierzyć i to nie jest dlatego, że to jest kolega z naszej koalicji, tylko generalnie jestem otwarta na oświadczenia i przyznawanie się ewentualnie do winy i dotyczy to każdego elblążanina, każdej osoby. Myślę, że kolega tutaj bardzo świadomie mówi o tym, że jest to pewien wycinek wydarzenia. Cieszę się, że sam pan poszkodowany (w tym miejscu radna pokazała, że bierze to słowo w cudzysłów – red.) z tego filmu złożył oświadczenie i to jest dla mnie najbardziej wiarygodne. W każdej sytuacji trzeba wysłuchać dwóch stron i obie strony mówią tutaj to samo – wyjaśniała radna Elżbieta Banasiewicz.

Radny Kamil Zdziech nie uczestniczył w dzisiejszej konferencji.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Wybory 2024

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Musi byc rownowaga. Widzimy do czego prowadzilo gdy mieli wiekszosc. Do niczego! Mlodzi Ludzie wyjezdzali, dyrektorow zatrudniali bez konkursu. Nie beda mieli hamulcow. A tak bedzie rownowaga w przyrodzie. Glosuje na Andrzeja Sliwke.
 • Pelna racja. Przeciez to jasne, ze jak dorwa sie do wladzy to nie ma zmiluj. Wystarczy popatrzec co robi Tusk! Nie robi nic! W kampanii mowil, ze paliwo bedzie po 5.19,  a teraz mowi, ze nie ma wplywu na ceny.100 konkretow w 100 dni? Dajcie spokoj. Missan to bedzie to samo tylko w gorszym formacie. Jedynie dobrze, ze jestem przekonany, ze jak wygra - a mysle ze nie - to skonczy jak Nowaczyk. Referendum i good bye
 • Rządy PiS doskonale pokazują czym jest i jak działa władza absolutna. Nie dziwota, że się teraz boją. Ja z resztą trochę też.
 • I ten tekst. Pisany w cudzysłowie. Redakcjo... trochę szacunku i pokory. Zasad fair play. Filmik zdziecha został zmanipulowany. Ciekawe przez kogo? I akurat pojawił się w drugiej turze. Zapytajmy Pana Missana o gwałt w Kaliningradzie.
 • ta, klasy mniejsze... upchają do 36 osób i zaoszczędzą na nauczycielach, jak zawsze
 • Panie Andrzeju jestesmy z Panem! Pełna mobilizacja.. świetnie ze podjął się Pan współpracy z Panem Rodziewiczem. Moglibyście stworzyć świetny duet. Trzymam kciuki
 • Andrzej Śliwka jedyny gwarant zmian w tej chwili. Musimy powiedzieć kategorycznie nie układowi obecnemu. Jeszcze Wróbel wroci na stanowisko wiceprezydenta to już będzie koszmar totalny.
 • Ten gwałt w Kaliningradzie to bardzo przykra sprawa. Bardzo współczuję tej kobiecie. Ładni mi ratownicy
 • dajce żyć chłopakowi pobił się z kolegą na mieście, a kto się nie bił z was gamonie ? na połowe z was nie ma nic bo starzy jesteście i już demencja dopada.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  35
  normalny11(2024-04-11)
 • Czas na Zmiany czas na Śliwke. Ludzie do roboty bo zdechniemy tu Tylko Andrzej
 • Dajcie żyć facetowi pobił sie to sie pobił a kto tego nie robił, wyciagacie głupoty bo u was nie było internetu i tyle.
 • Na śliwkę? Trzeba mocno zgłupieć żeby głosować na pisiora. Wy tylko potraficie wytykać cudze błedy, swoje mega kamuflując. Ten śliwka nie ma nic do zaproponowania miastu, sama obłudnicza retoryka, samo szczucie. Dla mnie to najlepiej jak z rodziewiczem zatrudnią się w biedronce i tam powalczą o prawa pracownicze. Banda hipokrytów, wspierana przez opłacany sztab hejterów i dziadków leśnych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  46
  15
  Memtywpis(2024-04-11)
Reklama