UWAGA!

Na nowy rok – bel canto

 Elbląg, Gwiazda polskiej sceny operowej – Marta Wyłomańska (sopran)
Gwiazda polskiej sceny operowej – Marta Wyłomańska (sopran) (fot. nadesłane)

Już 12 stycznia Elbląska Orkiestra Kameralna zaprasza na karnawałowy koncert arii z najsłynniejszych oper i operetek w wykonaniu gwiazd polskiej sceny operowej – Marty Wyłomańskiej (sopran) i Pawła Skałuby (tenor). Elbląską Orkiestrę Kameralną w składzie symfonicznym poprowadzi Ruben Silva, polski dyrygent o boliwijskich korzeniach. Koncert odbędzie się w Teatrze im. Aleksandra Sewruka. Bilety zostały wyprzedane.

W programie koncertu wszystko to, co miłośnicy bel canto chcieliby usłyszeć na koncercie karnawałowym, m.in.:
       – Giuseppe Verdi – Uwertura do opery „Nieszpory sycylijskie”
       – Giacomo Puccini – Aria Rudolfa „Que gelida manina” z opery „Cyganeria”
       – Giuseppe Verdi – Duet Violetta – Alfredo „Libiamo” z opery „La Traviata”
       – Johann Strauss – Uwertura do operetki „Baron Cygański”
       – Johann Strauss – Aria Barinkaya „Wielka sława to żart” z operetki „Baron Cygański”
       – Emmerich Kalman – Duet Silvy i Edwina „Jakże mam ci wytłumaczyć” z operetki „Księżniczka Czardasza”
       – Johann Strauss – Polka „Eljen a Magyar”
       – Franz Lehar – Duet Hanny i Daniły „Usta milczą” z operetki „Wesoła wdówka”.
      
       Wystąpią: Marta Wyłomańska (sopran), która, gdy pojawia się na scenie, wywołuje dreszcz emocji, a potem burzę oklasków, bo jak nikt potrafi ująć publiczność nowoczesnością interpretacji i teatralną prostotą, oraz Paweł Skałuba, pierwszy tenor Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku, należący do czołówki polskich śpiewaków. Elbląską Orkiestrę Kameralną w składzie symfonicznym poprowadzi Ruben Silva, dyrygent boliwijskiego pochodzenia, któremu udaje się łączyć doskonały warsztat dyrygencki z południowoamerykańskim temperamentem.
      
       Ruben Silva (fot. niżej)– polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia, urodzony w stolicy swojego kraju La Paz. W 1974 r. ukończył Konserwatorium Muzyczne w La Paz (gitara, fortepian, perkusja), a latach 1974-78 studiował w swoim rodzinnym mieście dyrygenturę i kompozycję. W 1978 r. otrzymał stypendium polskiego rządu na studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. Stanisława Wisłockiego.
       Był dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej, dyrektorem artystycznym Opery Wrocławskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Opery Krakowskiej, dyrektorem Warszawskiej Filharmonii Młodzieżowej. Współpracował z Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Muzycznym „Roma” w Warszawie i Belgradzką Operą Kameralną. W 2009 r. został pierwszym gościnnym dyrygentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej w La Paz (Boliwia), a od 2010 r. współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną w Bogocie (Kolumbia). Od 2005 r. do chwili obecnej ponownie jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Koszalińskiej. Gościnnie występuje prawie we wszystkich Filharmoniach w Polsce, współpracuje z takimi orkiestrami, jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach czy Sinfonia Varsovia.
      

 


       Marta Wyłomańska – jest absolwentką Warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, klasa śpiewu prof. Zdzisławy Donat, którą ukończyła w 2000 r. Debiutowała w maju 1998 r. na deskach Teatru Narodowego w Warszawie w „Cosi Fan Tutte” Mozarta. Od 2000 r. uczestniczy w realizowanych przez Warszawską Operą Kameralną festiwalach: mozartowskim, oper barokowych i staropolskich, a także innych przedsięwzięciach artystycznych opery, kreując pierwszoplanowe partie sopranowe w operach m.in. Mozarta („Cosi fan tutte”, „Don Giovanni”, „Wesele Figara”), Czajkowskiego („Eugeniusz Oniegin”), Donizettiego („Napój Miłosny”), Verdiego („Falstaff”), Webera („Wolny strzelec”), Moniuszki („Halka”).
       Z WOK odbyła liczne tournee po salach operowych Niemiec, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Francji, Japonii, występowała w St. Petersburgu i Bejrucie. Gościnnie współpracuje z operami wrocławską, bydgoską i krakowską, z zespołami warszawskich teatrów muzycznych „Roma” oraz Studio „Buffo”.
      
       Paweł Skałuba – jeden z najwybitniejszych tenorów młodego pokolenia. W 1996 r. ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie prof. Piotra Kusiewicza. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. w 1993 r. został jako jedyny Polak i najmłodszy uczestnik finalistą I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Placido Domingo w Paryżu. W 1997 r. z okazji obchodów 1000-lecia Gdańska wystąpił w Watykanie w Bazylice Świętego Piotra, biorąc udział w koncercie pod dyrekcją prof. Jerzego Katlewicza w obecności Papieża Jana Pawła II. Gościł na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i w całej Europie, koncertował także w Kanadzie i USA. Debiutował na scenie operowej w operze Donizettiego „Don Pasquale” (1996 – Opera Bałtycka w Gdańsku). Kolejne sukcesy sceniczne przyniosły mu partie w operach: Mozarta „Czarodziejski Flet”, Verdiego „Traviata”, „Nabucco”, „Rigoletto”; Pucciniego „Madame Butterfly”, „Cyganeria”...
       Aktualnie jest pierwszym tenorem Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Od 2002 r. jest jednym z „Trzech Polskich Tenorów”. W roku 2006 wziął udział w światowej prapremierze mega produkcji pt. „ÇaIra” autorstwa Rogera Watersa (Pink Floyd).
      
       Koncert Karnawałowy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej w czwartek 12 stycznia o godz. 19 w Teatrze im. Aleksandra Sewruka.
      
       Sponsor Strategiczny
       Mecenas Elbląskiej Orkiestry Kameralnej
       Siemens Sp. z o.o.
      
       Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej
       Grupa Energa
      

Kinga Karaban, Elbląska Orkiestra Kameralna

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama