UWAGA!

Elbląg z lat 70. i 80. na zdjęciach Czesława Misiuka

 Elbląg, Widok z ratusza na pl. Odrodzenia - dzisiaj pl. Konstytucji
Widok z ratusza na pl. Odrodzenia - dzisiaj pl. Konstytucji (fot. Czesław Misiuk)

Jak wyglądał Elbląg w latach 70 i 80.? Tego się można dowiedzieć ze zdjęć Czesława Misiuka, którego bogate archiwum udostępnia Czytelnikom od kilku tygodni jego syn Tomasz, również fotograf. Rozpoznajecie te miejsca? 

Co tydzień na portel.pl przedstawiamy kolejne tematycznie podzielone zdjęcia, jakie od drugiej połowy lat 60. wykonywał w Elblągu znany fotograf Czesław Misiuk (1937-2001). Przekazał je nam jego syn Tomasz, również fotograf.

Dzisiaj publikujemy zdjęcia Elbląga z lat 70. i 80. Znajdziecie na nich m.in. zdjęcia z centrum Elbląga, ale i z powstającej wówczas Zawady. Poznajecie te miejsca? Mamy nadzieję, że ta publikacja będzie okazją do wspomnień, opowieści szczególnie skierowanych do młodszych elblążan, "jak kto kiedyś było". Wszystkich - którzy by chcieli uzyskać odbitki lub większe formaty publikowanych w portEl.pl zdjęć - Tomasz Misiuk zaprasza do kontaktu mailowego pod adresem  fotografista18@gmail.com

 

Od redakcji: Większość zdjęć dzisiaj publikowanych opisaliśmy. Zachęcamy Czytelników do dzielenia się swoją wiedzą na temat tych miejsc w komentarzach, można też dodawać opisy pod konkretnym zdjęciem, do czego gorąco zachęcamy. 

red.

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ten piękny secesyjny budynek kazał rozebrać prezydent miasta Wąs bo zasłaniał mu widok z okna na pomnik Odrodzenia. Wiele zabytkowych obiektów w ten czy podobny sposób zostało bezpowrotnie zniszczonych w naszym pięknym historycznym mieście.
 • W medycynie to były straszne czasy, gotowano igły, które wielokrotnie używano. Czymś powszechnym była żółtaczka pokarmowa typu A na oddziałach zakaźnych, wiele ludzi umierało w wieku 40 lat z niewyjaśnionych przyczyn i nikogo to nie dziwiło. Zaprzęganych do pracy koni się często nie leczyło, gdy zachorował oddawano go do rzeźni a koninę można było następnie kupić po tańszej cenie. Ludzie jadali mięso zwierząt zanim zbadał je weterynarz.
 • W miejscu gdzie na zdjęciu z lat 70 tych widzimy parterowy szereg sklepow z Herbapolem na czele dziś w roku 2020,50 lat pozniej jest półhektarowy pusty plac i nie ma tam nawet cukierni, bo cukiernik jest właścicielem tego gruntu. Czy tak powinno być w samym środku 120 tys miasta. ciekawe w tym przypadku byloby zamieszczenie obok siebie dwoch zdjęć tego miejsca sprzed 40 paru lat i teraz i zapytanie prezydenta, czy zamierza coś z tym zrobić ?
 • i byly tylko dwa kanaly w tv o ile ktos mial tv
 • Kawał historii, powinno się je zamieścić w jakimś archiwum w internecie aby były zawsze dostępne.
 • Elbląskie komuchy wszystko zniszczą. To miasto nie przypomina już dawnego Elbląga perły północy. Nie inwestuje się w zabytkowe budynki tylko doprowadza do ruiny a potem się je rozbiera. Tylko bloki, bloczyska i markety. Coście sk.......yny uczynili z tą krainą?!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  9
  Gość36(2020-03-15)
 • Po co te obraźliwe teksty typu straszny stan sanitarny (wcale nie był, już higienistka w szkole o to dbała), czy były tylko dwa kanały tv (drugi od 1973)i ludzie nie mieli telewizorów (już w 1964 w Elblągu było zarejestrowanych ok. 20 tysięcy odbiorników tv w tym ponad 16 tysięcy indywidualnych). Czy nie lepiej podchodzić do tego materiału historycznego zarówno sentymentem jak i traktować go jako rzetelne świadectwo tamtych czasów. Kpienie z przeszłości, obojętnie z jakiego okresu dziejów, obraża ludzi i poniża ich godność.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  Janeczek(2020-03-15)
 • W budynku byl Filmos i siedziba ZSL. Dom był zabytkowy i bardzo zniszczony, a partia nie miała pieniędzy na remont. W planach była też modernizacja ulicy, więc willę rozebrano.
 • i ktoś powie że teraz nas trują, kiedyś sami się truliśmy hehe
 • Na zdjęciu nr 5 na pierwszym planie szkoła nr 23 przy ul. Słonecznej.
 • W moim wymiarze nigdy nie było tego budynku koło pomnika.
 • Puknij się w głowę trutniu
Reklama