UWAGA!

Co dalej z portem?

 Elbląg, Port w Elblągu, (zdjęcie z konkursu Fotoreportel, autor fotomyśl)
Port w Elblągu, (zdjęcie z konkursu Fotoreportel, autor fotomyśl)

- Promujemy nasz port za granicą, inwestujemy, szukamy dofinansowania zewnętrznego dla koniecznych inwestycji - odpowiada Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga w odpowiedzi na interpelację radnego Rafała Traksa w sprawie rozwoju elbląskiego portu.

Portowego sporu pomiędzy radnym PiS Rafałem Traksem a prezydentem Elbląga Witoldem Wróblewskim ciąg dalszy. Przypomnijmy: na początku grudnia radny zwołał konferencję prasową, na której poinformował elblążan za pośrednictwem lokalnych mediów o złożeniu interpelacji do prezydenta ws. rozwoju portu. W odpowiedzi prezydent zwołał konferencję prasową, na której poinformował mieszkańców za pośrednictwem lokalnych mediów, że radny nie interesuje się portem.

Interpelacja została jednak złożona i prezydent zgodnie z prawem musiał na nią odpowiedzieć - bez względu na to czy radny się interesuje czy nie. 15 grudnia odpowiedź została opublikowana na stronach Biuletynu Informacji Publicznej elbląskiego ratusza.

„Przekop i tor wodny do Elbląga ma powstać do 2023 r., ale co dalej? Czy prezydent Elbląga oraz podległe mu służby prowadzą działania w skali kraju i międzynarodowej do pozyskania inwestorów oraz przewoźników „zalewowych“ oraz prac związanych z przystosowaniem portu do przyjmowania większych jednostek niż dotychczas. Czy został opracowany jakiś dokument przedstawiający plan rozwoju portu i dostosowania go do nowych możliwości gospodarczych“ - pyta radny Rafał Traks w swojej interpelacji.

W odpowiedzi podpisanej przez wiceprezydenta Elbląga Janusza Nowaka możemy przeczytać informację o promowaniu elbląskiego portu wśród innych małych portów niemieckich, duńskich, szwedzkich, litewskich i rosyjskich. Opracowane także zostały następujące dokumenty: „Aktualizacja Strategii rozwoju Portu“, „Trendy rynkowe - przewozy ładunków i pasażerów promami w regionach Morza Bałtyckiego i Północnego“, „Analiza możliwości adaptacji infrastruktury portowej do obsługi biopaliw i ładunków płynnych“, „Koncepcja budowy obrotnicy dla statków“, „Prognoza transportu towarów w transporcie morskim w regionie Morza Bałtyckiego w raz z analizą floty transportowej“ oraz „Analizę dotyczącą terminali będących w zasobach Portu Elbląg oraz budowę nowych, w tym kontenerowych“.

Władze miasta chwalą się wydaniem od 1992 roku 100 mln zł na takie inwestycje jak: budowa terminala uniwersalnego przy ul. Radomskiej, budowa terminala pasażerskiego przy ul. Portowej, modernizacja nabrzeży bulwaru Zygmunta Augusta wraz z budowa mostów zwodzonych, modernizacja hangaru jachtowego w elbląskim jachtklubie oraz modernizacja pomostów i nabrzeży w Harcerskim Ośrodku "Bryza".

„Kolejnymi działaniami w kierunku poszerzenia działalności portowej było: uruchomienie kontroli weterynaryjnych, pozyskanie nabrzeża z dostępem do bocznicy kolejowej przyległego do terenów Energa Kogeneracja oraz utworzenie punktu kontroli w ramach uproszczonych kontroli celnych“ - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Pozostaje kwestia najważniejsza, czyli pieniądze. W projekcie budżetu Elbląga na rok 2022 zapisano 1 milion zł na na opracowanie dokumentacji projektowej budowy obrotnicy statków. Gros funduszy trzeba jednak pozyskać ze źródeł zewnętrznych: Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. Prezydent zwrócił też uwagę na brak zapowiadanego tzw. „Funduszu Małych Portów“, który miał być źródłem pozyskiwania pieniędzy na inwestycje m. in. w porcie elbląskim.

"Obecnie samorząd złożył wnioski dotyczące przyznania środków finansowych na realizację inwestycji portowych z Regionalnych Programów Operacyjnych na najbliższą perspektywę finansową. Suma wnioskowanych inwestycji to ponad 160 mln zł“ - możemy przeczytać w odpowiedzi na interpelację.

Obecnie elbląski port „przerabia“ rocznie niecałe 100 tys. ładunków rocznie. W prognozach związanych z budową kanału szacuje się, że ilość ładunków może wzrosnąć nawet do 3,5 mln ton.

 

Komentarz

- Mamy nieodparte wrażenie, że to nie koniec dyskusji pomiędzy radnym a prezydentem. W 2023 r. odbędą się wybory samorządowe, a kwestia portu i tego, czy Elbląg jest, czy nie jest przygotowany do korzystania z otwarcia Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną prawdopodobnie będzie jedną z ważniejszych kwestii podnoszonych przez kandydatów na prezydenta podczas kampanii wyborczej.

Sebastian Malicki

Od redakcji: W pierwotnej wersji artykułu wśród inwestycji finansowanych przez miasto wymieniliśmy pomosty Ośrodka Sportów Fala. Oczywiście chodziło o pomosty Harcerskiego Ośrodka "Bryza". Pomyłkę sprostowaliśmy.


Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dodam jeszcze że wbrew ujadaniu Putina i nowej Czwartej Rzeszy niemieckiej.
 • Dlaczego cenzorzy Portelu wycinają moje wpisy?
 • Co dalej z portem? NIC bo piniędzy ni ma i nie będzie bo poszły na narodową promocję kowidła i zastrzyków ku zakrzepieniu serc
 • Problem portu ???!!!! A ja poszedłem dziś zrobić zakupy. Tu będzie niestety reklama produktu. Masło Sobik w osełce 300 gram. W ubiegłym tygodniu płaciłem 8,50 zł. Dziś 12,50 !!!! Sprawdziłem jeszcze w dwóch sklepach w pobliżu - to samo ! Szokująca galopada cen !!! Trzeba natychmiast podziękować temu nieRZĄDOWI. Skrót PiS - to nie Prawo i Sprawiedliwość. To Pieniądze i Stanowiska - dla swoich !!!
 • Dzięki Prezesowi, rządom partii i polskiemu Kanałowi Sueskiemu lokalny cud, mleko i miód, będziemy mocarstwem, bla, bla, bla
 • @dyzio - Uwazasz, ze to wina rzadu??? To jestes w bledzie. Winna jest pandemia i lockdowny z zeszlego roku. Teraz sie to odbija czkawka
 • Jak to co dalej ?! To co do tej pory będzie parkingiem dla TIRów. .. .Amen
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  4
  Kat_Na_Idiotów(2021-12-17)
 • Zwróćcie się o pomoc do senatorka Motorówy, chyba wam pomoże :D a zapomniałem on zajmuje się tylko hejtowaniem na rząd Pisu :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  11
  Klakier(2021-12-17)
 • towarzyszu skorupa pisowski podnóżku te swoje "popłuczyny"nazywasz wpisami?
 • @dyzio - A te minusy to co mają znaczyć ? Że nie ma drożyzny ?! Że nie ma największej w tym stuleciu inflacji ?! Że to nie "mejzy"i "misiewicze"okradają państwo ? Że nie funkcjonariusze pissowscy zarabiali miliony na maseczkach, respiratorach i czym tylko się dało ?! Mam zrobić listę pissowskich walów ?! Stron w Internecie by zabrakło żeby to wszystko się zmieściło. Kilkadziesiąt milionów na komisję smoleńską macierewicza. Jest raport ? A pissowskie Trolle minusik - bo jak się należy do dojnej zmiany i kradnie - to trzeba zrobić wszystko żeby obronić synekury, by móc dalej kraść. ..
 • @dyzio - jak cie stac na takie smakolyki panie hrabio to co to 4zl dla ciebie?
 • @677 - odpowiadam. Nie tylko rządu. Szef naszego Banku Centralnego też powinien stanąć przed Trybunałem Stanu, . To jego ignorancja jest wielką zasługą, że jest jak jest. Ale jeśli ważniejsze są dwie blond asystentki dyrektorki z pensjami po 60 000 złotych miesięcznie od podejmowania przemyślanych, mądrych decyzji - to tak będzie. .. A jeśli chcesz tłumaczyć inflację pandemią i lockdownami, to nie hamuj się. Dodaj, że inflacja to wina Tuska, całej opozycji, Niemiec masonów i cyklistów. .. .
Reklama